Боянська церква

Боянська церква (автор фото Ko Hon Chiu Vincent, 2011)

Боя́нська це́рква (англ. Boyana Church, болг. Боянската църква) — архітектурна пам’ятка в районі Боян поблизу м. Софії, пам'ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1979), Болгарія.


Боянська церква

Країна Болгарія
Площа 0,68 га
Рік внесення 1979
Критерії (ii)(iii)

Історична довідка

Боянська церква (автор фото Ko Hon Chiu Vincent, 2011)

Церкву збудовано біля підніжжя г. Вітоша в с. Бояна (раніше — фортеця Батіл) на честь Святого Пантелеймона Цілителя і Святого Миколая Чудотворця.

Боянська церква — ансамбль із трьох будівель, які зводили в різний час. Етапи створення Боянської церкви:

  • кінець 10 ст. — початок 11 ст.;
  • середина 13 ст.;
  • 19 ст.

Східну церкву побудовано в 10 ст. Розширив на початку 13 ст. севастократор Калоя́н (? — ?), який наказав звести двоповерхову будівлю поруч із нею.

Західну частину церкви добудовано в 19 ст., зводили за рахунок пожертв місцевого населення.

За наказом Фердинанда І Болгарського навколо церкви облаштовано парк. Його другу дружину Елеонору (1860; тепер Польща — 1917; тепер Болгарія) поховано біля південного боку церкви Калояна.

Боянська церква діяла до 1954.

Реставраційні роботи тривали з середини 20 ст. до 2006.

Від 2003 Боянська церква є філіалом Національного історичного музею Болгарії.

Історію церкви досліджували В. Григорович, К. Їречек, фольклорист, археолог С. Веркович (1821; тепер Боснія і Герцоговина — 1893; тепер Болгарія), А. Грабар (1896; тепер Україна — 1990; Франція).

Характеристика

Загальна площа об’єкта — 0,68 га. Площа буферної зони — 13,55 га.

Храм двоповерховий. Східна частина — хрестовокупольна мурована споруда, квадратова в плані з однією напівкруглою апсидою. До неї добудовано другу (Калоянову) церкву-усипальницю. Нижній поверх (крипту) перекрито циліндричними склепіннями з двома нішами у північній і південній стінах. Верхній поверх повторює архітектурний тип первісної церкви, що була родинною каплицею. Фасад вирішено в техніці мішаного мурування з білого каменю та червоної цегли, з керамічними оздобами.

Західна частина церкви — притвор без пишних прикрас.

Фрески

Фреска із зображенням севастократора Калояна і його дружини Десислави (2012, UNESCO (офіційний сайт)

На стінах церкви збереглися фрески, на яких зображено сюжети з Нового Завіту і сцени з життя Святого Миколая.

Серед унікальних фресок у церкві Калояна (1259) — портрети Калояна і його дружини Десислави. Дрібні деталі, риси обличчя, що виражають емоції; одяг і навколишні предмети підкреслюють статус осіб і традиції того часу. Зображення болгарського царя Костянтина І Тих Асена і цариці Ірини виконано з прискіпливою точністю і майстерністю.

Імена майстрів невідомі. Митці, які розписували церкву, навчалися у Тирнавській школі живопису. Фрески вирізняються винятковими художніми перевагами, досконалою технікою виконання, психологічною глибиною.

До пізніших розписів належать Введення в храм Богородиці (14 ст.), образ Святого Миколая (16–17 ст.), образи двох покровителів храму Святого Миколая та Святого Пантелеймона (1882).

У приміщеннях підтримують особливий мікроклімат, відвідувачів пускають на обмежений час, робити фото зі спалахом або знімати відео всередині церкви заборонено.

Значення

Боянська церква є однією з найкраще збережених пам’яток східноєвропейського середньовічного мистецтва. Фрески 1259 відображають досягнення болгарської середньовічної культури. Боянська церква становить історичну, релігійну та культурну цінність для Болгарії та світу.

Джерела

Boyana Church // UNESCO. URL: https://whc.unesco.org/en/list/42

Література

  1. Боянската църква между Изтока и Запада в изкуството на християнска Европа / Ред., съст. Б. Пенкова. София : Национален исторически музей, 2011. 272 с.
  2. Боянската църква // Boyana Church National history museum. URL: http://www.boyanachurch.org/
  3. Боянска църква «Св. Никола и Cв. Пантелеймон» // Национален исторически музей. URL: https://historymuseum.org/boyana-church/

Автор ВУЕ

В. О. Пількевич


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Пількевич В. О. Боянська церква // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Боянська церква (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶