Брагмо Самадж

Раммоган Рой. Невідомий художник, до 1833

Бра́гмо Сама́дж (бенг. ব্রহ্ম সমাজ — Товариство прихильників Брагмана) — релігійно-реформаторський рух в індуїзмі.

Історична довідка

Виник 1828 у м. Калькутті (тепер Колката — столиця штату Західна Бенгалія, Індія) з ініціативи інтелектуала і громадського діяча Раммогана Роя [Рам Моган Рой (Рай); 1771–1833]. Ознаменував початок Бенгальського ренесансу — доби релігійного, соціального й культурного піднесення індуїстської спільноти Бенгалії в 19 — поч. 20 ст.

Рух постав на хвилі культурного синтезу індійської традиції та західного спадку, що поширювався під впливом британського колоніалізму, був покликаний узгодити індуїзм (зокрема течії бгакті) із західними ідеями раціоналізму і Просвітництва.

За свою історію Брагмо Самадж проминув три етапи розвитку, які були пов’язані зі зміною лідерства руху.

  • Перший етап, 1828–1833 — період лідерства Раммогана Роя в організації, коли були закладені її теологічні та управлінські основи.
  • Другий етап (після кількох років занепаду по смерті фундатора), 1839–1865 — період т. з. Товариства проповіді Істини («Таттвабодгіні сабга») під проводом Дебендраната Таґора (1817–1905), яке стало частиною Брагмо Самадж. Були систематизовані принципи організації, розроблено довідник для щоденної молитви та богослужіння.
  • Третій етап, з 1865 — розкол в організації на поміркований «Брагмо самадж Індії» під керівництвом Кешобчондро Сена (1838–1884) та консервативний «Аді Брагмо самадж», очолюваний Д. Таґором. Перша організація пізніше зазнала розколу внаслідок авторитарних схильностей свого лідера, проте обидві існують дотепер.

Сучасні послідовники руху декларують свою принципову окремішність від індуїзму.

Релігійна доктрина

Ідейною основою руху стала нова монотеїстична релігія — брагмоїзм, яка ввібрала в себе риси індуїзму та християнства (особливо унітаріанства). Брагмоїзм спирався передусім на Упанішади та Брагма-сутри (а не Веди) — тексти, у яких якнайкраще була передана ідея монотеїзму давньої індійської релігії. Засновник руху вперше переклав Упанішади мовами бенґалі та англійською.

В основі брагмоїзму — віра в єдину Вищу Істоту (Брагмана, або Бога) яка є регулюючим принципом Всесвіту і джерелом індивідуальної душі. Богу слід поклонятися шляхом молитви, медитації, самодисципліни та доброзичливого ставлення одне до одного. Релігія не визнає жодного тексту за священний, робить акцент на етичному вимірі та є принципово толерантною до інших релігій.

Відмінністю брагмоїзму від традиційного індуїзму було заперечення багатобожжя, поклоніння образам, ритуальної заборони для індусів виїжджати за кордон, недоторканості, більшості індуїстських ритуалів та посередників між людиною та Богом. Брагмо Самадж не визнавав полігамії, виступав за заборону дитячих шлюбів та обряду самоспалення вдів — саті, боровся проти жіночого інфантициду та фінансово обтяжливого звичаю приданого — доурі. Частково була відкинута і система варн-джаті.

Значення

Рух об’єднав багатьох прогресивних діячів індійської культури, вплинув на процеси модернізації індуїзму та індійського суспільства, значно посприяв розвитку жіночої освіти. Раммоган Рой відомий як засновник перших в Індії національних газет і світських шкіл.

Джерело

  • Brahmo Dharma of Maharshi Debendranath Tagore / Trans. from Hindi. Calcutta : Brahmo Mission Press, 1928. 244 р.

Література

  1. Жоль К. К. Индуизм в истории Индии. Киев : Biblioteka Studiorum, 2001. 366 с.
  2. Скороходова Т. Г. Бенгальское Возрождение. Очерки истории социокультурного синтеза в индийской философской мысли Нового времени. Санкт-Петербург : Петербургское Востоковедение, 2008. 320 с.
  3. Kopf D. The Brahmo Samaj and the Shaping of Modern Indian Mind. Princeton : Princeton University Press, 2016. 426 р.
  4. Філь Ю. С. Індуські вестернізовані еліти Північної Індії (1858–1921). Київ : Інститут сходознавства ім. А. Ю. Кримського, 2018. 220 с.
  5. Killingley D. Rammohun Roy and the Bengal Renaissance // The Oxford History of Hinduism: Modern Hinduism / Ed. by T. Brekke. Oxford : Oxford University Press, 2019. Р. 36–53.

Автор ВУЕ

Ю. С. Філь


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Філь Ю. С. Брагмо Самадж // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Брагмо Самадж (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.09.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶