Будинок дитячої (та юнацької) творчості

Буди́нок дитя́чої (та юна́цької) тво́рчості — комплексний заклад позашкільної освіти.

Київський палац для дітей та юнацтва, архітектори Е. Більський, А. Мілецький

Історична довідка

Розвиток позашкільної освіти пов’язаний із просвітницькою і педагогічною діяльністю. Наприкінці 19 — на початку 20 ст. були створені Київське товариство грамотності, Товариство сприяння початковій та середній освіті, Фребелівське товариство, Товариство імені К. Д. Ушинського, Київський педагогічний клуб. У них працювали відомі педагоги, учені та громадські діячі (зокрема Т. Лубенець, Б. Грінченко, С. Сірополко).

Розвиток форм творчої діяльності школярів у позаурочний час значної актуальності набув у період Української Народної Республіки (1918–1920). Створили клуби, дитячі майданчики, секції, різноманітні за змістом роботи та організаційною структурою. У радянський період відкрито перші профільні (біологічні, технічні, екскурсійно-туристичні станції) та комплексні позашкільні заклади (палаци піонерів, будинки піонерів і школярів). До кінця 1930-х в Україні створено систему позашкільних закладів різних типів. Водночас визначальним для усіх ланок освіти був ідеологічний вплив радянської пропаганди.

В умовах незалежності позашкільна освіта є складником системи освіти України. Виконує соціально значущі функції освіти, виховання, творчої самореалізації та національного самовизначення дітей, учнівської молоді. Позашкільна освіта поступово позбулася радянських підходів, ідеології, пропаганди. Заклади позашкільної освіти з початку 1990-х рішеннями педагогічних колективів замість радянських «Будинків піонерів і школярів», «Палаців піонерів» виникли Будинки дитячої (та юнацької) творчості. Відбулося становлення національної системи позашкільної освіти, яка ґрунтується на національних українських цінностях, плекає національну ідентичність.

Характеристика

Нормативно-правова база

Діяльність сучасних закладів позашкільної освіти базується на нормативно-правовій базі: Конституція України, Закони України «Про позашкільну освіту» (2000), «Про освіту» (2017), міжнародні договори України (згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України), інші нормативно-правові акти.

Основні принципи та завдання діяльності

Принципи організації позашкільної освіти:

  • доступності позашкільної освіти громадянам України;
  • фінансування державних і комунальних закладів позашкільної освіти відповідно до їхньої структури;
  • добровільності вибору типів закладів позашкільної освіти, форм позашкільного навчання і видів діяльності;
  • науковості;
  • правового і соціального захисту учнів тощо.

Основні завдання позашкільної освіти, визначені Законом України «Про позашкільну освіту»:

  • виховання громадянина України;
  • вільний розвиток особистості та формування її соціально-громадського досвіду;
  • виховання поваги до Конституції України, прав і свобод людини та громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії;
  • виховання патріотизму, любові до України, поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей українського народу, а також інших націй і народів;
  • створення умов для творчого, інтелектуального, духовного і фізичного розвитку учнів;
  • розвиток інклюзивного освітнього середовища у закладах позашкільної освіти;
  • здобуття учнями первинних професійних навичок і вмінь, необхідних для їхньої соціалізації, подальшої самореалізації та / або професійної діяльності;
  • формування свідомого й відповідального ставлення до власного здоров’я та здоров’я оточуючих, навичок безпечної поведінки;
  • задоволення освітньо-культурних потреб учнів, які не забезпечуються іншими складовими структури освіти;
  • задоволення потреб учнів у професійному самовизначенні і творчій самореалізації;
  • організація дозвілля учнів, пошук його нових форм;
  • профілактика бездоглядності, правопорушень та інші.

Діяльність

Будинки дитячої (та юнацької) творчості організовують роботу з учнями за різними напрямами позашкільної освіти (художньо-естетичним, туристсько-краєзнавчим, еколого-натуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним, фізкультурно-спортивним або спортивним, військово-патріотичним, бібліотечно-бібліографічним, соціально-реабілітаційним, оздоровчим, гуманітарним). Комплексними закладами позашкільної освіти також є палаци дітей та юнацтва, центри дитячої та юнацької творчості.

Діяльність Будинків дитячої (та юнацької) творчості спрямовано на створення умов для інтелектуального, духовного і фізичного розвитку дітей та молоді, соціального захисту, організації змістовного дозвілля. Специфіка освітньої діяльності у цих установах ґрунтується на вільному виборі типу і напрямів творчої діяльності, гнучкості навчальних програм і планів.

Організацію освітнього процесу Будинку дитячої (та юнацької) творчості визначають особливості позашкільної освіти, яку здійснюють відповідно до індивідуальних можливостей, інтересів, здібностей вихованців з урахуванням віку, психофізичних особливостей у різноманітних організаційних формах (заняття, конференція, репетиція, концерт, похід, екскурсія, експедиція). Набули поширення соціальні акції, проєкти, флешмоби, онлайн-марафони.

Важливою місією Будинків дитячої (та юнацької) творчості є виховання свідомих громадян України.

Джерело

  1. Про позашкільну освіту: Закон України № 1841-III від 22 червня 2000 р. // Відомості Верховної Ради України. 2000. № 46. Ст. 393. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1841-14#Text

Література

  1. Пустовіт Г. П. Позашкільна освіта і виховання // Енциклопедія позашкільної освіти / Гол. ред. Г. П. Пустовіт. Рівне : Зень О., 2017. С. 327–333.
  2. Бойко А. Е., Вербицький В. В., Корнієнко А. В. та ін. Позашкільна освіта: додаткові можливості для розвитку особистості дитини // Національна доповідь про стан і перспективи розвитку освіти в Україні. Київ : Конві Прінт, 2021. 384 с. URL: https://lib.iitta.gov.ua/726223/

Автори ВУЕ

А. В. Корнієнко
О. В. Литовченко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Корнієнко А. В, Литовченко О. В. Будинок дитячої (та юнацької) творчості // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будинок дитячої (та юнацької) творчості (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.04.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶