Будівельні норми і правила

Будіве́льні но́рми і пра́вила (БНіП) — основні відомчі нормативні документи колишнього СРСР (Строительные нормы и правила, СНиП), якими керувалися під час проектування й будівництва будинків і споруд.

Дотримання їхніх вимог і положень було обовʼязковим у всіх галузях народного господарства на території СРСР. Їм передували Тимчасові правила і норми проектування і будівництва будівель і споруд 1929, Правила і норми забудови населених місць, проектування і будівництва будівель і споруд 1930. Уперше БНіП уведено для обов’язкового застосування з 01.01.1953. Вони регламентували планування й забудову населених місць (Правила і норми планування і забудови міст 1958; СН 41–58), проектування і будівництво промислових, транспортних, сільськогосподарських та інших підприємств, житлових, громадських, виробничих, допоміжних, складських, гідротехнічних та інших будівель і споруд. БНіП затверджував Державний комітет Ради міністрів СРСР у справах будівництва (Держбуд СРСР).

З 01.04.1975 введено нову структуру БНіП як загальносоюзних нормативних документів. Вони складалися з чотирьох частин: загальні положення, норми проектування, правила виконання і приймання робіт, кошторисні норми і правила. Кожна частина була поділена на окремі розділи, які видавали самостійно, що дозволяло періодично переглядати, удосконалювати й оновлювати БНіП на підставі результатів наукових досліджень і досвіду проектування, зведення та експлуатації будівель і споруд. Тоді ж з’явилася можливість розробляти й затверджувати республіканські будівельні норми (РСН), які були чинними на територіях окремих союзних республік.

В Україні з 1980-х під егідою Держбуду УРСР розробляли державні нормативні матеріали з питань будівництва. З 1990 в Україні із залученням найкращого зарубіжного досвіду почали розпрацьовувати власну систему нормування у містобудуванні, архітектурі й будівництві, що має найменування Державні будівельні норми (ДБН). ДБН замінили колишні БНіП, що втратили чинність, як і інші нормативні документи колишнього СРСР.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 279–280.
  2. Державні будівельні норми України (офіційний сайт). URL: https://dbn.co.ua/

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Будівельні норми і правила // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будівельні норми і правила (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶