Біблійні школи

Біблі́йні шко́ли — у християнстві — неформальний просвітницький гурток, освітній заклад, товариство або спеціально орієнтована освітня програма з вивчення і тлумачення Біблії, підготовки до євангельської, пастирської, місіонерської діяльності.

Історична довідка

Першу недільну школу з вивчення Біблії, що започаткувала новий етап у розвитку неформальної християнської освіти, було відкрито 1780 у м. Глостері (Велика Британія) за участі англіканського парафіяльного священника (хоча школою керували миряни). Заняття проводили в домівках учителів. За кілька років інтерес до нового типу шкіл настільки зріс, що подібну практику запровадили на всіх Британських островах. На початок 1810-х близько 500 тис. дітей відвідували недільні школи. Звідти рух поширився на європейський континент і Північну Америку.

Початково основою навчання були Біблія та катехизис, згодом розпрацювали спеціальні церковно-дидактичні матеріали та навчальні програми, що відбивали доктринальні й соціальні позиції різних конфесій.

Натепер, за оцінками, більшість біблійних шкіл безпосередньо пов’язані з певними деномінаціями, але близько 15 % є міжконфесійними, керовані незалежною радою директорів.

Місце біблійних шкіл в системі релігійної освіти

Історично сформувалися два напрями релігійної освіти:
а) професійно зорієнтована, богословська: систематичне поглиблення знань вірян, підготовка духовенства, богословів, проповідників, місіонерів, пасторів, учителів Закону Божого (духовні училища, семінарії, академії, коледжі, університети тощо);
б) неформальна (непрофесійна) освіта: первинне знайомство неофітів з основами віровчення та Святим Письмом, просвітництво, формування релігійної (конфесійної) ідентичності, розширення кругозору, вироблення навичок євангельської діяльності. До царини непрофесійної освіти відносять дошкільну (дитячі групи, конфесійні дошкільні заклади), шкільну (школи, гімназії, ліцеї), додаткову (наприклад, недільні школи), освіту дорослих (освітні релігійні програми).

Історія духовної освіти в Україні має глибоке коріння. Представники різних конфесій прагнули запровадити на теренах України різноманітні форми релігійної освіти, реалізувати релігійно-просвітницькі ініціативи. У період незалежності України утвердилося різноманіття форм і рівнів духовно-освітніх закладів. Так, за період 1991–2021 релігійні громади в Україні заснували 13 079 недільних шкіл, що орієнтовані на дітей віком від 3 до 12 років (з-поміж яких 46 % — православні, майже 40 % — протестантські, 13 % — католицькі). За кількістю недільні школи майже зрівнялися з загальноосвітніми. Це свідчить, що в Україні доволі розвинена початкова духовна освіта (попри те, що заняття в недільних школах проходять лише раз на тиждень). Вищий освітній рівень представлений духовними семінаріями та духовними академіями. Навчальні програми закладів охоплюють широкий спектр духовних дисциплін і включають: історію богословської думки, герменевтику, екзегетику, гомілетику, апологетику тощо.

Біблійні школи стали відповіддю на духовні запити вірян і формою неформальної освіти для тих, хто не має наміру ставати священниками і присвятити кілька років системній духовній освіті. Біблійні школи не проходять офіційну процедуру акредитації, не пропонують дипломи чи ступені; орієнтовані на різні вікові категорії населення та є екуменічно відкритими (головна умова для навчання — повага до християнських цінностей). Тут слухачі здобувають загальні знання про основні біблійні події, євангельські сюжети й заповіді, універсальні духовні цінності — значущі не лише для християнських церков, а й для громадянського суспільства назагал.

Протестантські біблійні школи

Більшість біблійних шкіл засновані протестантськими церквами (див. Протестантизм) і звернені до кожного, хто вважає себе християнином. Стали головним засобом навчання принципів християнської релігії та Біблії. Особливої популярності набули кількамісячні інтенсивні програми з поглибленого розуміння Слова Божого та підготовки до служіння (стаціонарна, дистанційна, комбінована форми навчання).

Серед головних завдань своєї діяльності біблійні школи вказують: розширити горизонти бачення вірянина, допомогти урозуміти власне, особисте покликання в Церкві; надати досвід христоцентричного дослідження Біблії, основних принципів і методів її тлумачення; розвинути (поглибити) навички проповідування; спонукати до практичного церковного служіння.

Біблійні школи мають виразну соціальну зорієнтованість, охоплюють щодалі ширші кола слухачів. Учні біблійних шкіл — віряни, які свідомо обрали прагнення будувати життя, родину, бізнес тощо на християнських засадах. Більшість із них не мають вищої освіти, малозабезпечені, нерідко — ті, хто подолав алкогольну чи наркотичну залежність, обтяжені кримінальним минулим. Тому біблійні школи, окрім освітньої і просвітницької, виконують важливі функції з інтеграції в соціум, налагодження комунікативних зв’язків.

Діяльність біблійних шкіл та їхній вплив стають все помітнішими і в українському суспільстві. Так, діяльність духовного навчального закладу «Міжнародна Біблійна школа» (далі — МБШ) налічує вже 30-річну історію. МБШ пропонує навчання в очному та дистанційному (онлайн) форматах. За час її існування пройшли навчання: стаціонарно — понад 18 900 осіб, онлайн — понад 23 400 осіб з різних регіонів України та з інших країн. Біблійна школа зорганізує навчальну сесію щорічно, обсягом близько 280 годин. Дисципліни, у структурі навчальної програми не спрямовані безпосередньо на викладання богослужбових практик різних деномінацій чи вивчення історичних процесів формування церкви. Акцент зроблено на вивченні біблійних принципів, заповідей, духовних законів та прикладах їх застосування в різних царинах життя. МБШ пропонує навчання за наступними напрямами:

  • основи віри та механізми її застосування;
  • розвиток особистих стосунків з Богом, молитва;
  • учнівство: наслідування Христа в повсякденному житті;
  • сім’я: біблійні принципи сімейного щастя;
  • святість: відданість Богу, чистота думок, слів і справ;
  • служіння ближнім, волонтерство, капеланство (військове, медичне, поліцейське, у місцях позбавлення волі);
  • біблійні принципи управління фінансами, шлях до процвітання;
  • звільнення від залежності та життя в свободі.

Позитивний вплив біблійних шкіл засвідчує не тільки постійний попит на навчання упродовж трьох десятиліть, а й конструктивні зміни у житті багатьох випускників, що стали активними членами суспільства, діяльними вірянами, які віддані християнським цінностям.

Додатково

Навчання в біблійних школах рекомендовано Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України для осіб у місцях позбавлення волі.

Джерело

Релігія // Державна служба з етнополітики та свободи совісті. URL: https://dess.gov.ua/religion/

Література

  1. Сухомлинська О. Концептуальні засади формування духовності особистості на основі християнських моральних цінностей // Шлях освіти. 2002. № 4. С. 13–18.
  2. Ярмусь С. Досвід віри українця / Упоряд. А. Колодний. 2-ге вид. Київ : Світ знань, 2007. 488 с.
  3. Witmer S. A., Merrill M. C. The Bible College Story: Education With Dimension. [W. p.] :‎ Literary Licensing, 2012. 254 p.
  4. Краснянська Н. Ю. Соціальне служіння віруючих протестантських громад Південноукраїнського регіону у 1943–1964 рр. // Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету. 2014. Вип. 39. С. 164–168.
  5. Якухно І. І. Науково-методологічні та практичні проблеми релігійної освіти в Україні // Наукове пізнання: методологія та технологія. 2016. № 1. С. 125–132.

Автори ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Тищенко А. Г., Титаренко В. В. Біблійні школи // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біблійні школи (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.03.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶