Біблія бідних

Сторінка з «Біблії бідних», бл. 1455
Біблія бідних на брамі Бернварда. Гільдесгаймський собор, Німеччина. Фото О. Арістова

Бі́блія бі́дних (Біблія для бідних) — багатозначний термін:

1) «Біблія бідних» (лат. «Biblia pauperum») — книга, складена з ілюстрацій на біблійні сюжети у супроводі стислих пояснень до них. Винахід, за однією з версій, приписують місіонеру, церковному діячу, «апостолу Півночі» єп. Ансґару (9 ст.); за іншою — відносять до 13 ст. Наймовірніше, призначалася для неписемних та незаможніх мирян (хоча з часом з’явилися і дорогі, багато ілюміновані примірники). Зазвичай містила серію з кількох десятків малюнків: найдавніші екземпляри — з 30–40, пізніші — з 40–60. Сторінки були поділені на 9 секцій. Центральні картинки зображували євангелічні сюжети у хронологічному порядку; одночасно містили менші зображення персонажів і подій зі Старого Завіту (тим візуалізували суголосність біблійних книг). Книгою активно користувалися монахи жебрущих орденів у проповідницькій та місіонерській діяльності.

Стала однією з перших надрукованих книг (видана у 1460-х, повна назва «Biblia pauperum: Historia Veteris et Novi Testamenti in figuris»). Перші видання містили підписи латиною, згодом книга була перекладена багатьма європейськими мовами. До нашого часу збереглися і кілька рукописних примірників на пергаменті з ілюстраціями школи Я. ван Ейка. «Біблія бідних» відіграла непересічну роль у християнському просвітництві, до 16 ст. відома як одна з найпопулярніших книг серед європейського населення.

2) Сцени і сюжети з Біблії, подані у серії художніх зображень: фресок, рельєфів, литва тощо. Зазвичай прикрашали інтер’єри або фасади соборів, баптистеріїв, каплиць, зокрема брами, колони тощо.

Додатково

  • Відомо про гравіровану ілюстровану Біблію, яку створив майстер-різьбяр білоруського походження Василь Корень (біл. Васіль Корань, бл. 1640 – поч. 18 ст.). Біблію з гравюрами на сюжети з Книги Буття та Апокаліпсиса, аналогічну західній «Біблії бідних», надрукував у 1692–1696. Через неканонічні з погляду церкви зображення Бога весь наклад книги було вилучено і знищено. Єдиний частково збережений екземпляр знаходиться у Російській національній бібліотеці в м. Санкт-Петербурзі.
  • Прикладом Біблії для бідних називають фасад каплиці Боїмів у м. Львові.
  • У «Біблії бідних» сучасні дослідники вбачають старовинний прообраз жанру коміксів.

Література

  1. Cornell H. Biblia Pauperum. Stockholm : Thyle-Tryck, 1925. 372 р.
  2. Сакович А. Г. Народная гравированная книга Василия Кореня, 1692–1696 : у 2 кн. Москва : Мистецтво, 1983. Кн. 1. 168 с.
  3. Heesen A. te. The World in a Box. The Story of an Eighteenth-Century Picture Encyclopedia / Trans. from german by A. Hentschel. Chicago; London : University of Chicago Press, 2002. 237 р.
  4. Dyrness W. A. Reformed Theology and Visual Culture. The Protestant Imagination from Calvin to Edwards. Cambridge : Cambridge University Press, 2004. 339 р.
  5. Лещенко А. М. Коеволюційні процеси у християнському сакральному мистецтві. Херсон : Айлант, 2016. 348 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Біблія бідних // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біблія бідних (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶