Бікамералізм

Бікамералі́зм, бікамеризм (фр. bicaméralism, bicamérism, від лат. лат. bi..., з bis і camera — склепіння, кімната) — двопалатна структура найвищого законодавчого органу в державі.

Історична довідка

Становлення бікамералізму походить від традиції станового представництва на ранніх етапах функціонування парламентів. В історії британського парламентаризму в 14 ст. Палата Громад почала збиратися окремо від знаті та духовенства. Це стало прообразом верхньої та нижньої палат парламенту.

Поява двох палат парламенту визначалася необхідністю представлення інтересів земель (територій) у федеративних державах, особливих груп населення. А також — політичними та інституційними мотивами, пов’язаними з бажанням забезпечити стабільність управлінської системи, підвищити якість законодавчих актів, нейтралізувати популістські та радикальні рішення.

До початку 19 ст. верхні палати парламентів формувалися шляхом призначення чи наслідування представників із кіл аристократії. Формування верхніх палат на виборній основі розпочалося в Нідерландах (1815) та Бельгії (1831).

Характеристика

Чинники, що впливають на кількість палат парламенту:

  • історична традиція формування парламенту відповідної країни;
  • політико-правова доцільність організації парламенту;
  • форма державного устрою (як правило, у федеративних країнах діють двопалатні парламенти, в унітарних державах — однопалатні).

Наявність двох палат у федеративних державах зумовлена необхідністю поєднання інтересів суб’єктів федерації в єдиному представницькому органі. Проте двопалатний парламент функціонує і в низці країн з унітарним устроєм (Велика Британія, Іспанія, Італія, Польща, Франція).

Палати парламенту розрізняють за складом, порядком формування, повноваженнями. Зазвичай нижня палата проводить основне обговорення та внесення правок до законопроекту; верхня — остаточно ухвалює чи відхиляє його. Здебільшого саме перед нижньою палатою звітує уряд країни. Якщо у Президента або голови уряду є право розпустити парламент, це поширюється лише на нижню палату.

Способи комунікації між палатами:

  • обмін офіційними повідомленнями;
  • спільні засідання палат;
  • спільні засідання спеціальних комітетів палат;
  • конференції.

У двопалатних парламентах нижні палати, як правило, обираються безпосередньо населенням. Склад верхніх палат формується в результаті:

  • спадкоємного наслідування (Палата Лордів Великої Британії до реформи 1999);
  • делегування чи обрання федеральними органами (бундесрат у Німеччині, сенат США до ухвалення 17-ї поправки до Конституції 1913);
  • призначення (сенат Канади);
  • непрямі вибори (верхні палати парламентів Ірландії, Нідерландів, Франції).

У країнах із федеральним устроєм двопалатні законодавчі органи також можуть діяти на рівні суб’єктів федерації — парламенти штатів США (окрім Небраски), провінцій Аргентини (крім Тукуману і Кордови), штатів Австралії (окрім Квінсленду) та Індії.

Література

  1. A Short History of Parliament: England, Great Britain, the United Kingdom, Ireland and Scotland / Ed. by C. Jones. Woodbridge : Boydell Press, 2012. 386 p.
  2. Дурдинець М. Ю. Бікамералізм як продукт історичної еволюції // Філософські та методологічні проблеми права. 2016. № 1. С. 114–126.
  3. Constitutional Reform of National Legislatures. Bicameralism under Pressure / Ed. by R. Albert, A. Baraggia, Cr. Fasone. Cheltenham : Edward Elgar Publishing, 2019. 320 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бікамералізм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бікамералізм (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶