Білль про права 1689

Білль про права́ 1689 ― конституційний акт англійського парламенту, ухвалений 16.12.1689.

Відомий також як акт, що декларує права і свободи підданих і визначає порядок передачі корони у спадок. Він є перезатвердженням у статутній формі Декларації права, яку англійський конвент надав принцу Вільгельму і принцесі Марії в березні 1689, запрошуючи їх стати об’єднаними суверенами Англії.

Історична довідка

Після завершення Англійської революції король Карл II Англійський проводив активну політику реставрації монархії Стюартів, а його наступник Яків II правив без парламенту й нещадно переслідував своїх противників. Після державного перевороту 1688, відомого як Славна революція (див. у ст. Англійська революція), Вільгельм ІІІ Оранський висадився з військом в Англії. Яків II утік під захист Людовика XIV. На початку 1689 парламент прийняв рішення посадити Вільгельма ІІІ Оранського на престол. Унаслідок замість короля-католика Якова ІІ Стюарта на англійський престол зійшов його племінник, прихильник Реформації, нідерландський принц Вільгельм ІІІ Оранський.

Характеристика

Ухвалений парламентом Білль про права в Англії встановив межі влади монарха і визначив права парламенту, включаючи вимогу його регулярних скликань, вільних виборів і свободу слова в парламенті. Згідно з Біллем про права король не мав права скасовувати або припиняти чинність виданих парламентом законів, встановлювати податки і збирати військо в мирний час без згоди парламенту. Також було окреслено деякі права людини, зокрема свободу звернень до короля (подача петицій), свободу від штрафів та конфіскацій майна без рішення суду, заборону жорстокого й незвичайного покарання; підтверджено свободу протестантів носити зброю для самозахисту в межах дії закону. У документі було описано й засуджено низку проступків короля Якова ІІ.

Білль про права остаточно закріпив в Англії верховенство парламенту над королівською владою і режим обмеженої конституційної монархії. Славна революція 1688 і Білль про права були виявом компромісу між дворянством і буржуазією, сприяли дальшому капіталістичному (див. Капіталізм) розвиткові країни. Білль про права став основною частиною неписаної Конституції Великої Британії.

Джерела

  • Законодательство Английской революции 1640–1660 гг. / Сост. Н. П. Дмитриевский. Москва; Ленинград : Академия наук СССР, 1946. 382 с.
  • English Bill of Rights 1689 // Lillian Goldman Law Library. URL: https://avalon.law.yale.edu/17th_century/england.asp

Література

  1. Мироненко О. Білль про права // Політична енциклопедія / Гол. редкол. Ю. Левенець. Київ : Парламентське видавництво, 2011. С. 62.
  2. Нова історія країн Західної Європи та Північної Америки (1492–1918 рр.): хронологія подій / Авт.-укл. О. С. Акунін. Миколаїв : Іліон, 2013. 604 с.
  3. Мустафін О. Справжня історія Раннього Нового часу. Харків : Фоліо, 2014. 416 с.
  4. Томсинов В. А. Славная революция 1688–1689 годов в Англии и Билль о правах. Москва : Зерцало-М, 2015. 256 с.
  5. Great Ideas in History, Politics, and Philosophy: A Reader / Ed. by J. C. Clanton, R. C. Goode. Waco : Baylor University Press, 2021. 680 p.

Автор ВУЕ

С. С. Троян

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Троян С. С. Білль про права 1689 // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Білль про права 1689 (дата звернення: 28.04.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶