Суверен

Сувере́н (від лат. superanus, фр. souverain — вищий, верховний) — суб’єкт суспільних відносин, якому належить необмежена в часі абсолютна влада в державі, носій верховної влади в межах певної території.

Історична довідка

Термін «суверен» концептуально пов’язаний із поняттям модерної країни. Ж. Боден, який увів у науковий обіг термін у 16 ст., вважав, що ключовою ознакою держави є її суверенітет як «абсолютна і постійна влада держави», а носієм цієї влади є суверен. За Ж. Боденом, суверен має право видавати і відміняти закони, оголошувати війну і встановлювати мир, призначати вищих посадових осіб, здійснювати верховний суд, збирати податки, милувати злочинців, чеканити монети, встановлювати міри й ваги.

Сутність суверена у контексті суспільного договору досліджував Т. Гоббс, який постулював:

  • влада суверена встановлюється раз і назавжди, піддані не можуть змінити суверена;
  • суверен не є суб’єктом суспільного договору, тому його влада не обмежується жодними домовленостями;
  • виступ проти суверена розцінюється як порушення суспільного договору, вважається несправедливим і карається;
  • піддані не можуть осуджувати і наказувати суверена, оскільки вони самі несуть відповідальність за його дії;
  • суверен є суддею в питаннях, що стосуються збереження миру та захисту своїх підданих;
  • встановлює правила (закони), які забезпечують справедливий розподіл і збереження власності;
  • суверену належить судова влада і право вирішувати суперечки, право оголошувати війну та встановлювати мир, право вибору всіх радників, міністрів і посадових осіб, як цивільних, так і військових, право нагороджувати і карати, право встановлення почесних титулів і табелів про ранги;
  • усі ці права є неподільними і не можуть передаватися іншим.

Теоретиками суверенної влади були також Ж.­Ж. Руссо і Дж. Остін, чиї праці завершують формування «класичної» доктрини суверенної влади.

Сутність доктрини суверенної влади

Суверен — не конкретний правитель, чия влада обмежена часом, законом чи іншими обставинами. Це абстрактна особа (інститут), за якою визнається необмежене право керувати державою. Легітимність суверена є його ключовою ознакою, що відрізняє його як носія верховної влади в державі від тирана, чия влада базується на насильстві. Легітимність може базуватися на природному праві, спадковому праві чи «Божій волі», конституції чи міжнародному праві. Суверен є носієм найвищої влади, якому підпорядковується вся політико­правова система держави. Суверен — найвища інстанція, якій належить останнє слово при прийнятті суспільно важливих рішень. Влада суверена є неподільною і необмеженою, вона не може розподілятися між декількома суб’єктами чи обмежуватися внутрішніми чи зовнішніми впливами. Розподіл влади в державі між законодавчими, виконавчими чи судовими інституціями не означає наявності декількох суверенів: в одній державі може бути тільки один суверен. Влада суверена поширюється тільки на територіальні спільноти — держави, а не на етноси чи народи, основою об’єднання яких є спільна ідентичність. Тільки громадяни конкретної держави підпадають під владу суверена.

Сувереном може бути одна особа (монарх), група осіб (аристократія, парламент), усі громадяни (народ).

Суверен в Україні=

Стаття 5 Конституції України констатує: «Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування».

Література

  1. Hobbes T. Leviathan. Harmondsworth : Penguin, 1968. 730 p.
  2. Bodin J. On Sovereignty: Four Chapters From Six Books of the Commonwealth. Cambridge : Cambridge University Press, 1992. 141 p.
  3. Руссо Ж.-Ж. Про суспільну угоду, або принципи політичного права / Пер. з фр. Київ : Port-Royal, 2001. 349 с.
  4. Austin J. The Province of Jurisprudence Determined. London : Routledge, 2020. 286 p.

Автор ВУЕ

М. З. Буник


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Буник М. З. Суверен // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Суверен (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶