Біловезька угода 1991

Леонід Кравчук (ліворуч), Станіслав Шушкевич (центр) та Борис Єльцин (2 праворуч) після підписання угоди про створення СНД у Біловезькій пущі

Білове́зька уго́да 1991, Угода про створення Співдружності Незалежних Держав 1991 — документ, підписаний 08.12.1991 у Біловезькій Пущі (державна резиденція Віскулі), що констатував фактичний розпад / ліквідацію СРСР як держави та утворення Співдружності Незалежних Держав (СНД).

Угоду підписали: за Республіку Білорусь — Голова Верховної Ради С. Шушкевич і Голова Ради Міністрів В. Кебіч, за РРФСР — Президент Б. Єльцин і Державний секретар Г. Бурбуліс, за Україну — Президент Л. Кравчук та Прем’єр-міністр В. Фокін.

Історична довідка

Біловезька угода, підписана представниками держав-засновниць СРСР (Республіки Білорусь, РРФСР та України — в подальшому Сторони), констатувала, «що Союз РСР як суб’єкт міжнародного права і геополітична реальність припиняє своє існування», а функціонування органів колишнього СРСР на територіях держав СНД припиняється. Згідно з нормами міжнародного права, Сторони, як спадкоємці СРСР, гарантували виконання окремими державами міжнародних зобов’язань, що походять від договорів та угод ухвалених колишнім СРСР.

Угоду ратифіковано 10.12.1991 парламентами Білорусі та України, 12.12.1991 — Росії.

20.12.1991 ВР України через неоднозначність тлумачення окремих положень Біловезької угоди з боку учасників угоди прийняла «Заяву Верховної Ради України з приводу укладення Україною Угоди про Співдружність Незалежних Держав», у якій акцентується, що Україна, яка за своїм правовим статусом є незалежною державою:

а) заперечує проти перетворення СНД на державне утворення, яке мало б статус суб’єкта міжнародного права;

б) виступає за недоторканість та незмінність кордонів між Україною — з одного боку та Росією і Білорусією — з іншого, незалежно від того, чи є Україна стороною Угоди, чи ні.

21.12.1991 на нараді в Алма-Аті до СНД приєдналися Азербайджан, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Таджикистан, Туркменістан та Узбекистан, що затверджено спеціальним «Протоколом до Угоди про створення СНД від 8 грудня».

Умови

У Біловезькій угоді договірні Сторони проголосили утворення Співдружності Незалежних Держав як регіональної міжнародної організації, що мала на меті регулювати відносини співробітництва між країнами, які раніше входили до складу СРСР.

У рамках Угоди визначено ключові правила поведінки у різних сферах суспільного життя, які Сторони визнавали як юридичні норми:

а) гарантування громадянам країн-підписантів Угоди дотримання громадянських, політичних, соціальних, економічних та культурних прав і свобод відповідно до міжнародних норм щодо захисту прав людини;

б) сприяння збереженню і розвитку культурної, етнічної, релігійної та мовної самобутності нацменшин, які проживають на їхніх територіях;

в) розвиток рівноправного співробітництва країн СНД у політичній, економічній, культурній, освітній, науковій сферах, галузях охорони здоров’я, охорони довкілля тощо;

г) підтвердження територіальної цілісності держав СНД та недоторканності існуючих кордонів у рамках Співдружності;

ґ) гарантування відкритості кордонів, свободи пересування громадян і передачі інформації в рамках СНД.

Біловезька угода визначила вектори розвитку, форми і моделі співробітництва держав-членів Співдружності у сфері безпеки. Сторони зобов’язувалися налагодити співпрацю у процесі встановлення міжнародного миру і безпеки; скорочувати військові витрати та озброєння; сприяти загальному і повному роззброєнню, поважати прагнення одна одної до досягнення статусу без’ядерної зони і нейтральної держави.

Біловезька угода гарантувала збереження і підтримку під об’єднаним командуванням загального військово-стратегічного простору країн СНД, забезпечення єдиного контролю над ядерною зброєю.

Відповідально ставлячись до наслідків Чорнобильської катастрофи, країни СНД зобов’язувалися координувати спільні дії задля подолання її наслідків. З цією метою передбачалося укладення в подальшому спеціальної угоди. Біловезька угода окреслила напрями та охарактеризувала основні функції діяльності координуючих інститутів Співдружності:

  • співробітництво у зовнішньополітичній сфері;
  • створення зони спільного економічного простору в рамках загальноєвропейського та євразійського ринків;
  • співпраця у розвитку систем транспорту і зв’язку;
  • взаємодія у галузі охорони довкілля та забезпечення екологічної безпеки;
  • вирішення питань міграційної політики;
  • координація дій у сфері боротьби з організованою злочинністю.

Офіційне місце перебування координаційних органів Співдружності — м. Мінськ.

Загалом Біловезька угода визначила механізм взаємодії та правила поведінки Сторін у межах СНД. Угода передбачала:

  • вирішення спорів щодо тлумачення і застосування норм та положень Угоди шляхом переговорів між відповідними державними органами;
  • надання права кожній зі Сторін припинити дію Біловезької угоди або окремих її статей;
  • реалізацію права на внесення змін або доповнень до Угоди лише за спільною згодою Сторін.

Угоду проголошували відкритою для приєднання інших держав — як членів колишнього СРСР, так й інших держав, які поділяють її цілі та принципи.

Значення

Біловезька угода

  • констатувала фактичний розпад СРСР;
  • проголосила утворення СНД як регіональної міжнародної організації, що мала на меті регулювати відносини між країнами, які раніше входили до складу СРСР;
  • визначила вектори розвитку, форми і моделі співробітництва держав-членів СНД;
  • окреслила напрями та охарактеризувала основні функції діяльності координуючих інститутів СНД;
  • визначила механізм взаємодії та правила поведінки держав-членів СНД.

Джерело

Література

  1. Кубальський О. Н. Біловезька угода про створення СНД 1991 // Енциклопедія історії України : у 10 т. Київ : Наукова думка, 2003. Т. 1. С. 283.
  2. Гринько С. В. Біловезька угода про створення Співдружності Незалежних Держав 1991 // Українська дипломатична енциклопедія : в 2 т. Київ : Знання України, 2004. Т. 1. С. 218.
  3. Бойко О. Д. Біловезька угода 1991 р.: суть та наслідки // Університет. 2005. № 6. С. 6–17.
  4. Бойко О. Д. Україна: від путчу до Пущі (серпень–грудень 1991 р.). Ніжин : Аспект-Поліграф, 2006. 224 с.
  5. Бойко О. Д. Міфологія Біловезької Пущі як інструмент політичного маніпулювання // Наукові праці Миколаївського державного гуманітарного університету імені Петра Могили. 2007. Т. 69. Вип. 56. С. 13–18.
  6. Михальченко М. Біловезькі угоди 1991 // Політична енциклопедія / Гол. ред. Ю. Левенець. Київ : Парламентське видавництво, 2011. С. 62–63.
  7. Plokhy S. The Last Empire: The Final Days of the Soviet Union. New York : Basic Books, 2015. 544 p.

Автор ВУЕ

О. Д. Бойко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бойко О. Д. Біловезька угода 1991 // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біловезька угода 1991 (дата звернення: 27.04.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.12.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶