Бішофіт

Бішофіт.JPG

Бішофі́т [від прізвища хіміка К. Г. Бішофа (нім. Bischof)] — мінерал класу галогенідів природних.

Бішофіт

Клас мінералу галогеніди природні
Колір білий або безбарвний
Сингонія моноклінна
Твердість 1 - 2
Блиск скляний або матовий
Густина 1, 6
Особливі характеристики гігроскопічний, крихкий

Історична довідка

Бішофіт уперше був виявив 1877 у Штасфуртських соленосних відкладах (федеральна земля Саксонія-Анхальт, Німеччина) геолог і хімік К. Оксеніус (1830–1906; Німеччина). Мінерал названо на честь хіміка К. Г. Бішофа (1782–1870; Німеччина). До відкриття у 1930–1950-х бішофітових родовищ на Поволжі та в Україні мінерал вважали рідкісним.

Характеристика

Хімічний склад

Хімічна формула: MgCl2·6Н2О.

Містить близько 70 інших елементів-домішок, серед яких: Калій, Натрій, Бром, Бор, Кальцій, Силіцій, Молібден, Аргентум, Цинк, Ферум, Купрум.

Фізичні властивості

Сингонія моноклінна. Колір безбарвний або білий, іноді забарвлений тонкодисперсним гематитом у червоний. Блиск скляний або матовий. Крихкий. Спайність відсутня. Твердість за шкалою твердості мінералів Мооса — 1–2. Густина — 1,6 г/см3. Гігроскопічний, на повітрі (особливо холодному) розпливається. Добре розчинний у воді і спирті. Має пекучий, гіркий смак.

Походження. Розташування родовищ

За походженням — переважно осадовий, хемогенний, заключний продукт галогенезу, який утворюється на останній стадії формування соляних відкладів сульфатного типу, багатих магнієм.

Бішофітові відкладення відрізняються за своїм складом: деякі з них — це сольові басейни, де бішофіт змішаний з іншими мінералами (наприклад, карналіт, галіт, кізерит та ангідрит). Бішофітові гірські породи містять 36–58 % мінералу; багаті бішофітові родовища мають концентрацію мінералу на рівні 93–96 %.

Мінеральні скупчення бішофіту є лише в Туркменістані (затока Кара-Богаз-Гол), Ізраїлі (Мертве море), Росії (Світлоярський соляний купол у Волгоградській області, озеро Мале Лиманське в Астраханській області), Болгарії (Поморське озеро в Бургаській області). Поверхневі поклади бішофіту виявлені в Казахстані, Китаї та США.

Бішофіт в Україні

В Україні виявлено 2 мономінеральні родовища бішофіту: Новоподільське (Чернігівська область) та Полтавське. Новоподільске родовище було вікрито при проведенні пошуково-розвідувальних робіт на нафту і газ. Потужність пласта — від 10 до 30 м, глибина залягання — до 2 400 м. Розробляють із 1991. Полтавське родовище є найбільш глибоким (глибина залягання понад 2,5 км), поклади бішофіту екологічно чисті, що й обумовлює його біологічні та реабілітаційні ефекти.

Значення

Бішофіт — сировина для одержання магнію і його сполук, виробництва магнезіального цементу.

Добувають способом підземного розчинення.

Застосовують для просочування деревини з метою її зміцнення, у виробництві штучного каменю (плитка, блоки), у нафтовидобутку — для приготування тампонажних і твердіючих сумішей, у хімічній промисловості — для отримання сполук магнію підвищеної чистоти, у боротьбі з ожеледицею та для запобігання примерзання і змерзання сипучих вантажів (вугілля, руди тощо). Близько 99 % видобутого бішофіту застосовують для технічних цілей, і лише менше 1 % бішофіту Полтавського родовища — спеціально для потреб медицини та санаторно-курортного лікування.

Література

  1. Ochsenius C. Die Bildung der Steinsalzlager und ihrer Mutterlaugensalze unter specieller Berücksichtigung der Flöze von Douglashall in der Egeln´schen Mulde. Halle : Pfeffer, 1877. 172 p.
  2. Strunz H., Nickel E. Strunz Mineralogical Tables. 9 aufl. Stuttgart : E. Schweizerbart'sche, 2001. 870 p.
  3. Мала гірнича енциклопедія : Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  4. Бішофіт // Мінералого-петрографічний словник : в 2 т. / Уклад.: В. С. Білецький, В. Г. Суярко, Л. В. Іщенко. Харків : Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» ; Київ : ФОП Халіков Р. Х., 2018. Т. 1: Мінералогічний словник. 444 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Бішофіт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бішофіт (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶