Василіск

Василіск на Трсатському замку, Хорватія
Скульптура василіска у м. Базелі, Швейцарія

Василі́ск (грец. βᾰσῐλίσκος — букв. маленький цар, царьок, від грец. βασιλεύς — цар, базилевс; лат. basiliscus) — у європейських легендах і бестіаріях — міфічна рептилія, «король змій», яка може спричинити смерть (спалення, скам’яніння) самим лише поглядом.

Античні джерела

Ймовірно, витоки міфу пов’язані з описами маленької отруйної змійки, яку вважали священною в Стародавньому Єгипті. За переказами, від її сичання розбігалися всі тварини та втікали інші змії. Згадується у Аристотеля та Псевдо-Аристотеля.

Згідно з працею Плінія Старшого «Naturalis Historia», василіск з Кірени — це маленька змія, «не більше дванадцяти пальців завдовжки», але така отруйна, що лишає за собою широкий слід смертельної отрути, її погляд також смертельний. Лякає василіска запах ласки, яку, за словами Плінія, кинули в нору зміюці. Можливо, що поширення в Європі легенди про василіска та його зв’язок із ласками уґрунтовано на розповідях про певні види азійських змій (наприклад, королівську кобру) та їх природного ворога — мангуста.

Плінія повторював письменник і географ Гай Юлій Солін (3 ст.), проте з невеликими відмінностями: змія завдовжки близько 15 см, має пляму у вигляді білої пов'язки, надзвичайно небезпечну силу отрути, зокрема отруйність запаху (згадка про смертельний погляд відсутня). Його сучасник Геліодор писав про василіска, самий подих і погляд якого висушує і несе загибель усьому, на що натрапить.

За античним повір'ям, василіски народжувалися з яєць птахи ібіс, яка харчується яйцями змій і сама начебто часом відкладає яйця через дзьоб (можливо, інтерпретація образу ібіса зі зміїним яйцем у дзьобі). Записи про повір'я збереглися у письменників 4 ст.: богослова Івана Кассіяна Римлянина, знавця Єгипту (за його твердженням, «немає сумніву, що василіски народжуються з яєць птахи, яку в Єгипті звуть ібісом») і Амміана Марцелліна.

Сакральні тексти

Слово «василіск» у грецькому тексті Старого Завіту (Септуагінті) згадано двічі — у 90-му псалмі (Пс. 90:13) та Книзі пророка Ісаї (Іс. 59:5).

У єврейському тексті ТаНаХу прямий аналога терміна «василіск» відсутній. Зокрема, у 91-му псалмі (відповідає 90-му псалму грецького Псалтиря) вжито давньоєврейське ‏«פתן»‏‎ («кобра»), а в Книзі пророка Ісаї — відповідно, ‏«אפעה»‏‎ («гадюка»).

Тлумачення образу

Кирило Александрійський при поясненні тексту з Книги пророка Ісаї, вказував, що василіск — це дитинча аспіда, його зародок у яйці: «І цей зародок змія дуже небезпечний, і до того ж це яйце — непридатне».

У тлумаченні Івана Кассіяна василіск служить образом бісів і диявола, а його отрута — образом заздрощів. Аврелій Августин вважав василіска демоном, йому належить вислів: «Як василіск є царем змій, так і чорт є царем демонів».

Відповідно ласку порівнювали з твариною Христа.

Ворогами василіска вважали також півня та грифона.

Василіска зображено як символ диявола у Часослові, виданому друкарнею Києво-Печерської лаври в 1616 та інших виданнях друкарні.

У середньовіччі

У середньовічних джерелах василіск описаний як чудовисько, що має голову півня з гребнем у вигляді корони, хвіст змії або дракона, тулуб жаби (або жаб’ячі ноги), часом із крилами. За легендою, може бути вбитий, якщо помістити перед ним дзеркало, що відобразить і спрямує на монстра погляд його власних смертоносних очей.

Скульптури або рельєфи василіска збереглися на романських соборах.

Образ василіска використовували у геральдиці, а також алхімії, езотериці.

Література

  1. Alexander R. McN. The Evolution of the Basilisk // Greece & Rome. 1962. Vol. 10. № 2. Р. 170–181.
  2. Galloni P. Il sacro artefice. Bari : Laterza, 1998. 324 р.

Автор ВУЕ

В. Е. Туренко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Туренко В. Е. Василіск // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Василіск (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.04.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶