Винахід

Ви́нахід — результат інтелектуальної, творчої діяльності людини в будь-якій сфері технології, спрямований на її вдосконалення.

Реєстраційне свідоцтво на винахід,
Українська Народна Республіка, 1918

Оформлюється патентом із забезпеченням правової охорони інтелектуальної власності.

Історична довідка

Історія цивілізації — значною мірою перебіг науково-технічного прогресу, який спирається на винахідницьку діяльність людства. Первісне накопичення й використання природничих знань і технологічних винаходів відбувалося у храмах Давнього світу, середньовічних християнських монастирях (зокрема ордену цистерціанців, які заклали підвалини промислового освоєння Центральної Європи 12–13 ст.), у спільнотах алхіміків (див. Алхімія), середньовічних професійних цехах, із 18 ст. — у вищих технічних школах, академіях. У середньовічному Китаї описи винаходів фіксували в численних трактатах, які були доступні освіченій верстві чиновників і вчених (зокрема описи «чотирьох великих винаходів»: компас, порох, папір, книгодрукування). Винаходи й технології відображалися в китайських ілюстрованих енциклопедіях від 1161 («Тунчжи»), набули спрямованого виробничого характеру з 1637 («Тянь гун кай у»).

Витоки правового регулювання винахідницької діяльності зосереджувалися у привілеях монархів на промислову й заводську діяльність (15–18 ст.), а також у середньовічному гірничому праві (див. Берг-привілей).

Перший патентний закон «Статут про монополії» затвердив 1623 в Англії король Яків І Стюарт (1566–1625). Статут надавав творцю технічної новації виключне право монопольно користуватися 14 років усіма вигодами й перевагами від впровадження винаходу.

Французький патентний закон (1791) закріплював за винахідником власність на його нову технічну ідею.

Національний патентний закон США (1790) і подальші доповнення Конгресу США до нього стимулювали винахідництво й забезпечували правове регулювання винахідницької та інноваційної діяльності.

У Російській імперії 1801 прийнято указ Олександра І «Про заохочення тих, хто здійснив відкриття або винахід у сфері землеробства, торгівлі або промисловості» (передбачався особливий статус винахідників та встановлювалося грошове заохочення за здійснений винахід). 1812 вийшов маніфест «Про привілеї на різні винаходи та відкриття в мистецтві та ремеслах», який засвідчував власність на поданий винахід за винахідником. З 1812 по 1917 зареєстровано 36 079 охоронних документів на винаходи, 82 % із них отримали іноземці.

Охорона винаходів за межами країни походження здійснюється з 1883 згідно Паризької конвенції про охорону промислової власності. Перший патент на винахід в Українській Народній Республіці виданий 27.06.1918 (опублікований у газеті «Державний вісник», № 28).

Станом на 2021 інституційну складову державної системи правової охорони інтелектуальної власності в Україні забезпечує Український інститут інтелектуальної власності (Укрпатент).

Характеристика

Об’єктом винаходу, якому надається правова охорона, є новий продукт (матеріальний об’єкт), процес (спосіб), а також нове застосування відомого продукту чи процесу.

Заявка на винахід містить:

  • заяву про видачу патенту на винахід;
  • опис винаходу;
  • формулу винаходу;
  • креслення (якщо на них є посилання в описі);
  • реферат.

Опис винаходу:

  • назва;
  • галузь техніки;
  • рівень техніки (відомі аналоги з виділенням найближчого до винаходу та обґрунтування причин, що перешкоджають одержанню очікуваного технічного результату);
  • суть винаходу (виражається сукупністю суттєвих ознак, достатніх для досягнення технічного результату, який забезпечує винахід);
  • перелік фігур креслення (з поясненням зображень);
  • відомості, які підтверджують можливість здійснення винаходу.

Формула винаходу призначена для визначення обсягу правової охорони, яка надається патентом, і складається з обмежувальної частини (містить ознаки винаходу, які збігаються з ознаками найближчого аналога) та відмітної частини (ознаки, що відрізняють винахід від найближчого аналога і ясно відображають суть винаходу). Заявку на винахід можуть подавати автори (авторський винахід) або установи (службовий винахід), якщо винахід створений працівником у зв’язку з виконанням службових обов’язків чи дорученням роботодавця (права власності регулюються в цьому випадку особливим контрактом).

Виділяють секретний винахід, який містить інформацію, віднесену до державної таємниці, права на який засвідчуються патентом на секретний винахід. Підвидом винаходу в праві інтелектуальної власності є корисна модель, яка має коротший термін захисту та менш жорсткі умови патентоздатності (зокрема, не проходить експертизу по суті).


Цитата

Значення винаходів у житті людства характеризує вислів творця теорії первісного суспільства етнографа Л. Г. Моргана:
«Коли варвар, просуваючись крок за кроком вперед, відкрив самородні метали, почав плавити їх у тиглі й відливати в форми; коли він сплавив самородну мідь з оловом і створив бронзу й, урешті, коли ще більшим напруженням думки він винайшов горн і видобув із руди залізо — дев’ять десятих боротьби за цивілізацію було виграно».

 (Цитування за виданням: Гайко Г. І., Білецький В. С. Гірництво в історії цивілізації. Київ : Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2016. 484 с.).


Література

  1. Альтшуллер Г. С. Основы изобретательства. Воронеж : Центрально-Чернозёмное издательство, 1964. 240 с.
  2. Дало В., Ферчук А. До історії становлення державної системи охорони промислової власності України // Винахідник і раціоналізатор. 2006. № 5. С. 21–24.
  3. Куцевич В.Л. Основы эвристики. Киев : Институт интеллектуальной собственности и права, 2006. 228 с.
  4. Винахідники України — еліта держави. Винаходи та інновації : в 5 т. Київ : ВЦ «Логос Україна», 2010–2018.
  5. Гарбуз Т. О., Світличний О. П. Організаційно-правові засади охорони об’єктів промислової власності: проблеми теорії та правозастосування. Київ : ЦП «Компринт», 2017. 196 с.

Автор ВУЕ

Г. І. Гайко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гайко Г. І. Винахід // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Винахід (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶