Берг-привілей

Перші сторінки «Шемницького гірничого права», рукопис 1572

Берг-привіле́й (від нім. Berg — гора і привілей), гірничий привілей, гірниче право — законодавчий акт, що визначав загальні принципи розвитку гірництва та правові відносини між державою, власниками землі, промисловцями та гірничими артілями (гірниками).

Історична довідка

Найдавніші аналоги, правові акти Давньої Греції щодо Лаврійських рудників (6 ст. до н. е.) та римське гірниче право, створене для регулювання розробки Іберійських рудників (2 ст. до н. е.), передбачали використання на гірничих роботах праці рабів. У середньовіччі правила організації видобутку корисних копалин (переважно металів) почали формуватися в чернечому ордені цистерціанців, монастирі якого в 12–13 ст. були головними осередками гірничо-металургійної діяльності в Центральній Європі. Перший Гірничий статут, укладений 1208 архієпископом м. Тренто (тепер область Трентіно — Альто-Адідже, Італія), закріпив певні свободи за гірничими артілями. 1249 в Їглаві (тепер Чеська Республіка) були видані «Гірничі приписи», 1300 «Королівський гірничий кодекс» короля Чехії Вацлава II (1271–1305) заклав підвалини європейського гірничого права. Кодекс містив не тільки комплекс практичних рекомендацій щодо організації та ведення гірничих робіт, але й затверджував законні права на вільний від феодалів характер гірничої справи, регламентував економічні відносини між гірниками, їхніми об’єднаннями (артілями), цеховим керівництвом, інвесторами, власниками земель та державою в особі короля. Із невеликими змінами цей кодекс ухвалено на угорських і словацьких рудниках, зокрема в Банській Штявниці, і під назвою «Шемницьке право» поширився в Європі.

Характеристика

1719 в Росії видано Берг-привілей Петра І, згідно з яким корисні копалини надр оголошено власністю царя, незалежно від того, кому належить власність на землю. Заохочувався пошук корисних копалин та створення гірничих заводів із правом їхнього успадкування (перевагу мали власники землі). Відрахування в казну складали для підприємців 1/10 від прибутку, державі надавалося переважне право скуповувати продукцію заводів, залишки йшли на вільний продаж. Регламентовано пільги майстрам і підприємцям, обіцяно винагороду за відкриття родовищ і прописано кари за їхнє приховування. Берг-привілей Петра I містив лише частину прогресивних положень «Шемницького права». Спроби В. Татіщева в проекті Гірничого статуту 1734 перейти на європейські позиції російський уряд відхилив. Така ж доля спіткала проекти 1804 і 1823 сенатора В. Соймонова (1772–1825; Росія).

Берг-привілей в Україні

В Україні правові відносини між державою та власниками гірничо-видобувних та переробних промислів регулювали універсали гетьманів України. Відомо 14 універсалів І. Мазепи про виділення українській шляхті, козацькій старшині земель під устаткування рудень, селітряних заводів, ковальських цехів. До нашого часу дійшли окремі універсали щодо рудень гетьманів Д. Многогрішного, І. Самойловича, Г. Гуляницького (?–1679; Україна), військового підскарбія Р. Ракушки-Романовського (1622 або 1623–1703; Україна) та ін.

Значення

Гірниче право відіграло прогресивну роль у становленні вільного підприємництва й формування нових виробничих відносин у гірничо-металургійних центрах феодальної Європи.

Література

  1. Kodex mestskeho a banskeho prava Banskej Stiavnice. Kosice : Banska agentura, 2002. 72 p.
  2. Гайко Г. І., Білецький В. С. Гірництво в історії цивілізації. Київ : Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2016. 486 с.

Автор ВУЕ

Г. І. Гайко

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гайко Г. І. Берг-привілей // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Берг-привілей (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶