Всесвітній день релігії

Всесвітній день релігій.jpg

Всесві́тній день релі́гії (англ. World Religion Day) — міжнародне свято, мета якого — просувати ідею єдності (суголосності) духовних принципів різних релігій, сприяти міжрелігійному взаєморозумінню й толерантності, поширити гуманістичну філософію релігії як чинника, що об’єднує, інтегрує, а не розділяє людей. Відзначають щорічно у третю неділю січня.

Історична довідка

Всесвітній день релігії ініційовано сповідниками віри Бахаї.

Заснований у 1949 Національними Духовними зборами бахаїв Сполучених Штатів Америки (національний керівний орган релігійної спільноти бахаїв) спершу як загальноконфесійне свято, «що повинно публічно відзначатися громадами бахаї скрізь, де це можливо, по всій території Сполучених Штатів». Для святкування обрано третю неділю січня; уперше відзначено в США 15.01.1950.

Встановлення свята було покликане поширювати фундаментальні для віри Бахаї цінності:

  • принцип єдності, витлумачений багатоаспектно: єдність Бога і людства як Його творіння; єдність людського співтовариства (усіх рас, народів, націй) як єдиної світової сім’ї; єдність і гармонія всіх Богонатхненних релігій;
  • ідея духовного поступу (всі релігії людства — це різні етапи або щаблі поступального об’явлення Богом єдиної релігії для людства та Своєї волі: «подібно до того, як людський рід у всьому своєму розмаїтті є єдиним видом, так і втручання, за допомогою якого Бог розвиває приховані в ньому властивості розуму й серця, є єдиним процесом»);
  • поширення знань про віру Бахаї як правдиву світову релігію, універсальну і відкриту для всього людства; святкування «пришестя віри Бахаї».

У листі Всесвітнього дому справедливості (вищий духовний і адміністративний орган віри Бахаї) до місцевих Духовних зборів Чикаго від 22.10.1968 наголошено, що відзначення свята має передусім увиразнювати універсальність Віри Бахаї як «здійснення надій людства на універсальну релігію».

У квітні 2002 Всесвітній дім справедливості опублікував лист «До світових релігійних лідерів», в якому підкреслено цінність міжконфесійних діалогів, важливість ініціатив міжконфесійної взаємодії. Наголошено, що Бог — Єдиний, і «поза всім розмаїттям культурного вираження та людського тлумачення релігія також єдина». Відмінності у релігійних практиках, обрядодіях, культі є вторинними, минущими, порівняно з вічними функціями релігії об’єднувати людську спільноту.

З 1986, після запровадження у США федерального свята Дня Мартіна Лютера Кінга у третій понеділок січня (вперше відзначений 20.01.1986), святкування Всесвітнього дня релігії серед американських бахаїв зазнало змін — відзначення обох дат або поєднують, або заходи до Всесвітнього дня релігій проводять раніше.

Відзначення

Конголезька марка, випущена до Всесвітнього дня релігії. Земну куля оточена символами 11 релігій, напис французькою мовою: «Бог є джерелом усіх релігій»

Свято, започатковане як регіональне і конфесійне, поступово набуло підтримки на міжнародному рівні та з боку різних релігійних спільнот. Першими, хто доєдналися до святкування, були віряни з Австралії (1950) та Болівії (1951).

Натепер відзначення Всесвітнього дня релігії не обмежується громадами послідовників віри Бахаї, але щодалі активніше підтримується міжконфесійними асоціаціями (радами, асамблеями), науковими спільнотами, міжнародними організаціями, державними інституціями у справах релігій, органами місцевого самоврядування.

До Всесвітнього дня релігії традиційно приурочують міжконфесійні, екуменічні заходи та ініціативи (зокрема, підписання міжконфесійних коаліцій); симпозіуми, конференції різного рівня, на яких превалює тематика конструктивного впливу релігії в сучасному світі, міжрелігійної (міжконфесійної, міжцерковної) комунікації та співробітництва, світоглядної толерантності, екуменічних перспектив тощо; виступи і пресконференції релігійних лідерів; фестивалі релігійного мистецтва й літератури; просвітницькі заходи, що ознайомлюють з особливостями та розмаїттям релігій світу та ін.

До Всесвітнього дня релігії були випущені поштові марки: Шрі-Ланкою в 1985, Республікою Конго в 2007.

В Україні ініціаторами заходів до Всесвітнього дня релігії є відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України, державний орган України у справах релігій (від 2020 — Державна служба України з етнополітики та свободи совісті), Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій, Всеукраїнська рада релігійних об’єднань.

Література

  1. World Religion Day (January) // Religious Celebrations: An Encyclopedia of Holidays, Festivals, Solemn Observances, and Spiritual Commemorations : in 2 vol. / Ed. by J. Melton, J. Beverley, Chr. Buck et al. Santa Barbara : ABC-CLIO, 2011. Vol. 2. Р. 936–939.
  2. Прес-конференція «Розвиток релігій в Україні та світі у 2014 році: основні тенденції» // Укрінформ. 2015. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-presshall/1808662-f7b687c149cf095c8b949c4883ad1755.html
  3. Релігія як фактор єднання світу. До відзначення Всесвітнього дня релігій та річниці створення Всеукраїнської Ради релігійних Об´єднань // Укрінформ. 2018. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-presshall/2382325-religia-ak-faktor-ednanna-svitu-do-vidznacenna-vsesvitnogo-dna-religij-ta-ricnici-stvorenna-vseukrainskoi-radi-religijnih-obednan.html
  4. Buck Chr. Do We Need A World Religion Day? // ВahaiTeachings.org. URL: https://bahaiteachings.org/do-we-need-a-world-religion-day/
  5. Lights of Guidance (second part): A Bahá'í Reference File / Comp. by H. B. Hornby // Bahá'í Library Online. URL: https://bahai-library.com/hornby_lights_guidance_2.html&chapter=4#n1710

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Всесвітній день релігії // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Всесвітній день релігії (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶