Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій

ВРЦіРО 1.jpg

Всеукраї́нська ра́да церко́в і релігі́йних організа́цій, ВРЦіРО — міжконфесійна організація, представницький консультативно-дорадчий орган, що діє на громадських засадах. Заснована 1996 з метою об’єднання зусиль провідних конфесій України задля сприяння духовному відродженню, координації міжрелігійного діалогу (як в Україні, так і за її межами), участі в розробці проєктів нормативних актів з питань відносин між державою і релігійними організаціями, здійснення колективних заходів соціально-доброчинного характеру.

Історична довідка

ВРЦіРО утворено наприкінці 1996 як міжконфесійну асоціацію на засадах рівності та рівноправ'я, поваги до внутрішніх настанов і традицій усіх релігійних організацій, що діють у межах законодавства України, невтручання у внутрішні справи релігійних і громадських організацій, незалежності від органів державної влади, політичних партій, інших офіційних інституцій, бізнесу та громадських формувань.

Членами-засновниками ВРЦіРО (станом на 01.12.1996) були (за порядком підписання):
1. Нурі Мустафаєв, муфтій Духовного управління мусульман Криму;
2. Володимир (Сабодан), предстоятель Української православної церкви (в юрисдикції Московського патріархату);
3. Рашид Брагін, голова Президіуму Незалежного духовного центру мусульманських громад України;
4. Ахмед Тамім, муфтій Духовного управління мусульман України;
5. Григорій Комендант, президент Всеукраїнського союзу об'єднань євангельських християн-баптистів;
6. Петро Гізбрехт, президент Синоду Німецької євангелічно-лютеранської церкви України;
7. Любомир Гузар, єпископ-помічник Глави Української греко-католицької церкви;
8. Димитрій (Ярема), предстоятель Української автокефальної православної церкви;
9. Філарет (Денисенко), предстоятель Української православної церкви Київський патріархат;
10. Маркіян Трофім'як, єпископ Римо-католицької церкви в Україні;
11. Микола Мельник, голова Всеукраїнського союзу церков християн віри євангельської – п'ятидесятників;
12. Анатолій Коваль, голова Державного комітету України у справах релігій;
13. Яків Дов Блайх, президент Об'єднання іудейських релігійних організацій України.

Організаційне забезпечення діяльності ВРЦіРО упродовж 1996–2005 здійснював Державний комітет України у справах релігій, від 2005 і дотепер ВРЦіРО діє як самоврядна неурядова організація.

У липні 2019 відбулася державна реєстрація ВРЦіРО як громадської спілки.

Статутні положення

«Положення про Всеукраїнську Раду Церков і релігійних організацій» затверджено на засіданні ВРЦіРО 17.02.1998 (зміни вносили в 2001, 2005, 2007). Згідно з документом, основними завданнями ВРЦіРО є: обговорення актуальних питань релігійного життя та підготовка взаємоузгоджених пропозицій зі вдосконалення чинного законодавства щодо свободи совісті та релігійних організацій; об'єднання зусиль релігійних організацій у доброчинній діяльності; сприяння міжконфесійному взаємопорозумінню; активізація участі релігійних організацій у духовному відродженні України, зміцненні гуманістичних засад суспільства; організація та проведення конференцій, семінарів, експертних нарад; сприяння висвітленню релігійного життя в Україні засобами масової інформації та ін.

Членами Ради є релігійні центри офіційно діючих в Україні релігійних об’єднань, конфесій (представлені керівниками), статути яких зареєстровані у встановленому законодавством України порядку. Членство є добровільним; рішення щодо поданої заяви про членство вирішується складом Ради на засіданні.

За Положенням, головування у Раді всі її члени здійснюють почергово: ротація голови відбувається що пів року.

Від 2005 створено Секретаріат ВРЦіРО, що складається з представників кожної конфесії, для попереднього опрацювання питань перед їх винесенням на колективний розгляд.

Також у складі ВРЦіРО функціонують профільні групи — Комісія з питань соціального служіння, Комісія медіаслужіння та Робоча група з питань реституції майна релігійних організацій.

Для виконання своїх завдань Рада: вносить пропозиції до центральних і місцевих державних органів, а також до керівних органів громадських і релігійних організацій; одержує в установленому порядку від органів державної виконавчої влади всіх рівнів інформацію з питань, які винесено на розгляд Ради; залучає до роботи на громадських засадах експертів (релігієзнавців, правників, інших фахівців з питань, що вносяться на розгляд Ради); приймає звернення до громадськості; створює на громадських засадах робочі групи з актуальних напрямів діяльності тощо.

Сучасний стан

Станом на 2023 до складу Ради входять 16 членів: 15 церков і релігійних організацій та 1 міжцерковна організація:
1. Всеукраїнський союз церков євангельських християн-баптистів (Валерій Антонюк);
2. Духовне управління мусульман України (Ахмед Тамім);
3. Закарпатська реформатська церква (Олександр Зан-Фабіан);
4. Німецька євангелічно-лютеранська церква України (Павло Шварц);
5. Об’єднання іудейських релігійних організацій України (Яків Дов Блайх);
6. Православна церква України [ Епіфаній (Думенко) ];
7. Римсько-католицька церква в Україні (Віталій Кривицький);
8. Українська греко-католицька церква (Cвятослав Шевчук);
9. Українська євангельська церква (Олександр Зайцев);
10. Українська церква християн віри євангельської (Михайло Паночко);
11. Українська єпархія Вірменської апостольської церкви (Маркос Оганесян);
12. Українська лютеранська церква (В’ячеслав Горпинчук);
13. Українська православна церква [ Онуфрій (Березовський) ];
14. Українська уніонна конференція Церкви адвентистів сьомого дня (Станіслав Носов);
15. Українська християнська євангельська церква (Леонід Падун);
16. Українське біблійне товариство (Григорій Комендант).

Членство Духовного центру мусульман України призупинено з 24.01.2013 згідно рішенням ВРЦіРО.

Штаб-квартира організації діє в м. Києві. Офіційний сайт: https://vrciro.org.ua/ua

Взаємодія з державними органами

Відбуваються регулярні зустрічі складу ВРЦіРО з представниками вищих політичних кіл України — Президентом України, Головою Верховної Ради України, Прем'єр-міністром України, керівництвом міністерств та парламентських фракцій, представниками судової гілки влади, де випрацьовують рішення щодо оптимізації державно-конфесійних відносин. Рада вбачає завданням стратегічної вагомості — розвиток партнерської моделі відносин держави з релігійними організаціями, за якої потенціал багатоконфесійної релігійної спільноти України може якнайкраще послужити справі національної солідарності, зміцненню і трансляції духовних цінностей, пошуку відповідей на актуальні суспільні виклики.

2008 ВРЦіРО підписала угоду про співробітництво з Міністерством охорони здоров'я (МОЗ) України та ініціювала співробітництво з Міністерством освіти і науки (МОН) України. Від 2009 при МОЗ діє Громадська рада з питань співпраці з ВРЦіРО, при МОН — Громадська рада з питань співпраці з церквами та релігійними організаціями, а при Міністерстві оборони України — Рада у справах душпастирської опіки.

2015 Громадську раду з питань співпраці з релігійними організаціями утворено при Міністерстві зовнішніх справ України. Цього самого року розпочала діяльність Душпастирська рада при Державній пенітенціарній службі України (2017 реорганізована в Душпастирську раду з питань релігійної опіки у пенітенціарній системі України при Міністерстві юстиції України).

Міжнародна діяльність

З 2000-х активність Ради поширилася й на міжнародний рівень. У липні 2001 члени ВРЦіРО зустрілися з Папою Римським Іваном Павлом ІІ під час його візиту в Україну.

Від 2009–2012 відбувалися виїзні засідання Ради та численні зустрічі з політичними й дипломатичними діячами зарубіжних країн, зокрема з міністром закордонних справ та міністром у справах релігій Держави Ізраїль (2009); із послами та представниками посольств США, Франції, Канади, Великої Британії, Німеччини, Польщі, Ватикану тощо (2011); прем'єр-міністром Канади, посадовцями Державного департаменту США, українською діаспорою та релігійними діячами США (2012).

Упродовж 2013 члени ВРЦіРО здійснили низку візитів до Брюсселя, просуваючи європейський вибір українського суспільства. Напередодні консультативного референдуму в Нідерландах про затвердження Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, делегація ВРЦіРО провела зустрічі в Сенаті Королівства Нідерландів із членами Постійного комітету з закордонних справ, представниками дипломатичних кіл країни.

Регулярними стали зустрічі Ради церков із іноземними дипломатами, зокрема у форматі країн «Великої сімки» (G7; 2018, 2020), в Європарламенті, Офісі Ради Європи, Європейському суді з прав людини, представниками зарубіжної громадськості, під час яких глави конфесій висловлюють своє бачення шляхів демократичного розвитку України, розбудови правової держави, зміцнення духовних і моральних засад суспільства.

ВРЦіРО є співорганізатором низки експертних круглих столів, конференцій, інших всеукраїнських і міжнародних заходів.

ВРЦіРО і громадянське суспільство

За підрахунками, Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій репрезентує 95 % релігійних громад України, визнана найавторитетнішою з-поміж міжконфесійних інституцій.

Рада бере активну участь у громадському житті країни, реагуючи на суспільні виклики публічними заявами, маніфестами, миротворчими ініціативами, колективними соціально-доброчинними та іншими заходами.

У співпраці з органами місцевого самоврядування та іншими інституціями громадянського суспільства Рада прагне реалізації в Україні принципів соціальної справедливості та незалежного правосуддя, забезпечення свободи віросповідання та інших фундаментальних прав людини, захисту суспільної моралі та боротьби з корупцією, соціального захисту вразливих і малозабезпечених верств населення, проведення чесних і прозорих виборів, підвищення екологічної свідомості населення.

ВРЦіРО стала на захист прав громадян під час Революції гідності. З початку російської агресії Рада долучилася до захисту прав вірян і релігійних громад на тимчасово окупованих територіях на Сході України та в АР Крим; діяльності зі звільнення з російського полону військових і ув’язнених із політичних мотивів громадян України.

Від 2017 за ініціативи ВРЦіРО в м. Києві щорічно відбувається Всеукраїнська хода на захист прав дітей та сімей (за умов карантинних обмежень проводять у форматі телемарафону).

З 2020 ВРЦіРО об’єднує зусилля різних конфесій у сфері запобігання та протидії насильству в сім’ях; у царині громадського здоров’я та протидії ВІЛ/СНІДу.

Від початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну діяльність Ради спрямована на привернення уваги світової громадськості до актів терору РФ проти цивільного населення і геноциду українського народу, брутальне порушення Росією вимог міжнародного гуманітарного права стосовно громадян України, проведення російською владою псевдореферендумів на окупованих територіях України; підтримку ініціатив щодо повернення полонених і депортованих українських громадян; підтримання постраждалих, родин зниклих безвісти, організації гуманітарної допомоги та ін.

Цитата

«Вся Україна та весь світ жахнувся від чисельних фактів тих знущань і нелюдської жорстокості, які російські солдати вчиняли по відношенню до невинних мирних людей у захоплених містах Київської області. Місяць тимчасової окупації російськими військами Бучі, Ірпеня, Гостомеля та навколишніх селищ призвів не лише до масштабних руйнувань прекрасних новозбудованих житлових кварталів, дитячих майданчиків, лікарень і інших соціальних закладів, але й до тотального знищення мирного населення цього регіону… Сотні, а можливо навіть тисячі невинних українців за кілька тижнів російської окупації були закатовані та вбиті.
Такий жахливий кривавий слід російських окупантів на українській землі, як і підтримка їхніх людиноненависницьких дій їхніми матерями, дружинами та широкою громадськістю в росії, є свідченням цілковитого спотворення світогляду та моральної деградації російського суспільства… Весь світ має усвідомити, що це не є “українська криза”, це навіть не “війна росії проти України” – це війна людськості, моральних цінностей, доброчесності з концентрованим злом, що має сатанинську фашистську природу…Тепер кожна держава в усьому світі не повинна промовчати! Кожна держава в світі має визнати геноцид Українського народу під час російського вторгнення у 2022 році та засудити ідеологію «Русского міра» як таку, що виправдовує геноцид народів та знищення цілих держав.
…Ми підносимо молитви за вічний спокій всіх невинних мешканців України, вбитих на Київщині, Чернігівщині, Сумщині, у Харкові, Маріуполі, Херсоні, Мелітополі, Бердянську та інших містах, куди вдерлися російські загарбники. Ми молимося за повну перемогу України над цим злом, за розгром російських окупаційних військ, повалення людиноненависницького режиму в росії, прозріння та покаяння осліплених пропагандою російських громадян».

 Заява ВРЦіРО про геноцид Українського народу, вчинений російськими військами на Київщині // Всесвітня Рада Церков і релігійних організацій. 2022. URL: https://vrciro.org.ua/ua/statements/uccro-statement-on-genocide-of-ukrainian-people-committed-by-russian-troops


Джерела

Положення про Всеукраїнську Раду Церков і релігійних організацій Київщині // Всесвітня Рада Церков і релігійних організацій. 2014. URL: https://vrciro.org.ua/ua/documents/polozhennya-pro-radu

Література

  1. Хаварівський У. Б. Інституалізація державно-церковних відносин в Україні: історико-управлінський аспект. 2-ге вид. Тернопіль : Джура, 2014. 264 с.
  2. 25-річчя Української незалежності як історія релігійних свобод і світоглядного плюралізму: державні інституції та релігійні організації у пошуку моделей партнерства. Київ : Дух і Літера, 2017. 616 с.
  3. Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій. Збірник документів 1996–2021 / Упоряд. і наук. ред. М. С. Васін. Київ : Медіа світ, 2021. 420 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Категорія:Е-ВУЕ]]

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶