Вугілля коксівне

Вугíлля кóксівнекам'яне вугілля середніх стадій вуглефікації, з якого в умовах промислового коксування в сумішах (шихтах) з іншим вугіллям або без змішування отримують кокс.

Характеристика

Вугілля коксівне, на відміну від інших різновидів кам’яного вугілля, під час нагрівання до температури, вищої від 300 оС без доступу повітря переходить в пластичний стан і спікається з одночасним виділенням летких речовин. За умов підвищення температури до 500–550 оС маса твердне, утворюючи спечений твердий залишок — напівкокс, який далі втрачає кисень, водень, сірку і зазнає структурно-молекулярної перебудови: переходить у твердий вуглецевий продукт — кокс. Характеризується в незбагаченому вигляді або в концентратах зольністю, меншою від 10 %, і вмістом сірки менше 3,5 %; вихід летких речовин — 15–37 %.

Класифікація

За здатністю до коксоутворення вугілля поділяють на 5 категорій: коксове, жирне, опіснене коксове, газове і слабкоспікливе.

В Україні віднесення вугілля до цієї групи передусім базується на його придатності для виробництва кондиційного доменного коксу. До коксівного відносять вугілля марок Г, ГЖ, Ж, КЖ, К, К2, ОС і СС, із поділом на технологічні групи за спікливістю.

Поширення

Коксівне вугілля відоме у вугленосних формаціях від карбону до палеогену включно, однак понад 90 % запасів коксівного вугілля сконцентровано в басейнах і родовищах кам’яновугільної та пермської системи.

В Україні значні запаси знаходяться в Донецькому вугільному басейні.

За кордоном — у Печорському, Кізеловському, Кузнецькому, Південноякутському, Тунгуському (РФ); Аппалацькому, Західному, Юїнта, Грін-Рівер (США); Нортамберлендському, Південновельському, Ланкаширському і Йоркширському (Велика Британія); Нижньорейнсько-Вестфальському, Нижньовестфальському (Німеччина); Верхньо- і Нижньосілезькому, Люблінському (Польща); Льєжському (Бельгія); Бокаро, Ранігандж, Джхарія (Індія); Альберта (Канада); Бовен (Австралія); Шаньсі, Датун (Китай), а також у Монголії, Чехії тощо.

Див. також

Література

  1. Coal Science : in 3 vol. / Ed. by M. Gorbaty, J. Larsen, I. Wender et al. New York : Academic Press, 1982–1984.
  2. Coenen R. Steinkohle. Berlin : Springer, 1985. 456 p.
  3. Саранчук В. И., Айруни А. Т., Ковалев К. Е. Надмолекулярная организация, структура и свойства углей. Киев : Наукова думка, 1988. 191 с.
  4. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  5. Саранчук В. І., Ільяшов М. О., Ошовський В. В. та ін. Основи хімії і фізики горючих копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2008. 640 с.
  6. Freese B. Coal: A Human History. New York : Basic Books, 2016. 384 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Вугілля коксівне // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вугілля коксівне (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднений
Оприлюднено:
09.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶