Відокремлення церкви від держави

Відокре́млення це́ркви від держа́ви — конституційний демократичний принцип взаємовідносин держави та релігійних організацій, згідно з яким світська держава не втручається у внутрішні справи конфесій, не перебирає на себе релігійних функцій (наприклад, релігійну освіту), відмовляється від примусу громадян до сповідання певної релігії, а релігійні організації не претендують на реалізацію владних повноважень, участі у державному управлінні та виконання функцій державних органів. Умова і гарантія свободи совісті.

Історична довідка

Історичні та філософсько-правові витоки сягають доби раннього Нового часу, реформаторських та просвітницьких прагнень звузити вплив християнських церков (що мали силу й ресурси державних інститутів), побудувати світську державу, реалізувати принципи свободи віросповідання, свободи релігії.

Уперше законодавчо втілений у «Статуті Вірджинії з релігійної свободи» (1786, США) і Першій поправці до Конституції США (1789). Першим європейським законодавчим актом, що започаткував послідовне розмежування царин церкви і держави, вважають «Закон про відокремлення церкви від держави» (фр. «Loi du 9 décembre 1905 concernant la séparation des Eglises et de l'Etat»), схвалений 09.12.1905 у Франції.

Характеристика

Відокремлення церкви від держави — це передусім секуляризація державно-правових відносин, звільнення усіх царин державницької діяльності від регулятивної, нормативної, санкціонувальної, контрольної ролі релігії та церкви. Засади принципу відокремлення церкви від держави — невтручання держави, її органів та інститутів, посадових осіб і службовців у внутрішньоцерковні справи богослужбового, канонічного, адміністративного характеру, здійснювану в межах закону діяльність релігійних організацій; забезпечення рівності прав і можливостей для всіх віросповідань та організацій, створених за ознакою ставлення до релігії. Своєю чергою, релігійні організації не можуть втручатися у справи держави, її органів, перебирати на себе державні функції, брати участь у виборах органів державної влади.

Держава захищає права і законні інтереси релігійних організацій, поважає їхні традиції та внутрішні настанови, які не суперечать чинному законодавству.

Принцип відокремлення церкви від держави має різні форми і ступінь зреалізованості у країнах світу. Може бути конституційно визначений як принцип рівноправності всіх релігій і релігійних деномінацій (Польща, Словенія, Хорватія), заборона визнання за будь-якою релігією державного статусу (Естонія, Литва, Україна). Поряд із тим закріплюють норми, які дозволяють державне фінансування релігійних організацій, привілеї та пільги для традиційних конфесій. У багатьох державах відсутній як конституційна засада.

Часом на практиці, за фасадом конституційних гарантій, реальністю є міцне зрощення церкви з державними структурами, одержавлення привілейованої церкви (див. Російська православна церква).

В Україні закріплений у Конституції України (ст. 35), Законі України «Про свободу совісті та релігійні організації» (1991, зі змінами, ст. 5).

Джерела

Література

  1. Бабій М. Державна політика щодо свободи совісті й релігії: сутність і практика // Людина і світ. 2004. № 3. С. 16–19.
  2. Владиченко Л. Д. Україна та Польща: компаративний аналіз відносин між державними та релігійними інституціями. Канів : Родень, 2014. 368 с.
  3. 25-річчя Української незалежності як історія релігійних свобод і світоглядного плюралізму: державні інституції та релігійні організації у пошуку моделей партнерства. Київ : Дух і Літера, 2017. 616 с.
  4. Державний орган України у справах релігій: 100-річчя традиції. Київ : Дух і Літера, 2018. 416 с.
  5. Тертишник В. Конституція України. Науково-практичний коментар. 2-ге вид., допов. і перероб. Київ : Алерта, 2023. 464 с.

Автор ВУЕ

М. Ю. Бабій


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бабій М. Ю. Відокремлення церкви від держави // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Відокремлення церкви від держави (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶