Газифікація вугілля

Газифіка́ція вугі́лля — високотемпературний процес взаємодії вуглецю вугільного палива з окисниками.

Технологічна схема підземної газифікації вугілля на Лисичанській станції «Підземгаз»: 1 – дуттьові свердловини, 2 – газовідвідна свердловина, 3 – вигазований простір, 4 – вугільний пласт, 5 – напрямок подавання дуття, 6 – напрямок відведення синтез-газу
Станція газифікації вугілля в м. Чанчжи, провінція Шаньсі, Китай (проект компанії Air Products, 2013)

Загальні відомості

Газифікацію вугілля здійснюють у наземних або підземних (вугільні пласти) газогенераторах з метою отримання горючого синтез-газу, що складається переважно з монооксиду вуглецю (CO), водню (H2), метану (CH4), діоксиду вуглецю (CO2) та водяної пари (H2O).

Історична довідка

Першим увів у наукову термінологію слово «газ» [як субстанцію, яка виходить з розпечених дров і вугілля («дух вугілля»)] натураліст Я. Б. ван Гельмонт близько 1609. Винахідником газифікації вугілля для газового освітлення став професор Я. П. Мінкелерс (1748–1824; Нідерланди): 1783 розробив способи виробництва газу. Механік і винахідник В. Мердок (1754–1839; Велика Британія) 1792 вперше здійснив суху перегонку кам'яного вугілля. 1799 професор механіки Ф. Лебон (1767–1805; Франція) отримав патенти на спосіб отримання світильного газу і конструкцію термолампи, 1801 продемонстрував можливість вуличного газового освітлення в м. Парижі. З 1807 синтез-газом освітлювали торговельний центр у м. Лондоні. 1812 компанією «Лондонське та Вестмінстерське газове освітлення та кокс» (англ. London and Westminster Gas Light and Coke Company) побудовано перший комерційний газовий завод. 1816 була заснована перша компанія з газифікації вугілля в Сполучених Штатах Америки (м. Балтимор), у 1825 — в Німеччині (м. Ганновер).

У 1868 інженер і винахідник К. В. Сіменс (1823–1883; Німеччина — Велика Британія) висунув ідею про можливість підземної газифікації вугілля на місці його залягання. Незалежно від Сіменса цю ідею на початку 1880-х сформулював і розвинув Д. Менделєєв, досліджуючи методи боротьби з пожежами вугільних пластів на шахтах Донецького вугільного басейну. Перший офіційний патент на спосіб підземної газифікації вугілля отримав 1909 у Великій Британії винахідник А. Беттс, 1912 хімік В. Рамзай запропонував перший проект підземної газифікації вугілля (не був реалізований).

В Україні перші промислово-дослідні роботи з підземної газифікації кам’яного вугілля були проведені 1933 на Лисичанській станції «Підземгаз» (проект 1928). Перше стійке газоутворення отримано на підземній станції в м. Горлівці 1935. Протягом кількох десятиріч в Україні функціонували три станції підземної газифікації — Лисичанська (м. Лисичанськ), Горлівська та Синельниковська (м. Синельникове). Проте в 20 ст. підземна газифікація в світі мала лише експериментально-промисловий характер. У 21 ст. винаходи й апробація свердловинних газогенераторів (див. Буріння похило-скероване), методів газифікації з керованим перенесенням точки подавання дуття (окисника), способів утилізації теплової енергії забезпечили нові перспективи промислового використання технології.

2020 у світі експлуатувалося близько 20 станцій підземної газифікації вугілля (Австралія, Китай, Сполучені Штати Америки, Південно-Африканська Республіка, Узбекистан та ін.).

Технологія

Схема отримання продуктів газифікації вугілля та інших типів вуглецевого палива

Принципова схема газифікації вугілля передбачає завантаження подрібненого вугілля в апарат для напівкоксування, де в киплячому шарі під тиском 40 бар здійснюється його термічна переробка. Отриманий напівкокс виводиться з апарату напівкоксування і потрапляє в газогенератор, виконаний як реактор киплячого шару, що продувається перегрітою парою (790 °С, 43 бар). Продукти газифікації, не забруднені смолами та вищими вуглеводнями, піддають сухому пилоочищенню в циклоні й після проходження котла-утилізатора змішують з газом напівкоксування. Золу відводять з газогенератора в сухому вигляді через систему шлюзових бункерів. Змішаний газ, утворений з газу напівкоксування і чистого газу, піддають метанольному відмиванню під тиском з вилученням залишкової вологи, CO2 і H2S. В установці метанізації очищений газ при температурі 400 °С переробляють в синтетичний природний газ і після заключного охолодження і конденсації рекреаційної вологи подають в газову мережу. У процесі переробки газу утворюється значна кількість пари високого тиску та гарячої води, які відводять на паротурбінну електростанцію.

Станція підземної газифікації вугілля складається з системи нагнітальних і газовідвідних свердловин, підземного газогенератора, цехів: бурового, компресорного, газогенераторного, очищення від смол і сірки, охолодження й транспортування газу, а також блоку його переробки в рідкі вуглеводні за технологією «газ у рідину» і блоку синтезу аміаку. Підземний газогенератор включає сукупність дуттьових і газовідвідних свердловин, з’єднаних реакційним каналом, а також підземний простір, утворений вигорянням пласта. Для забезпечення процесу газифікації свердловинами, пробуреними з поверхні, підводять до вогневого вибою (реакційного каналу) вугільного пласта окиснювальні реагенти: повітря, кисень або їхні суміші з парою.

Цитата

Переклад:
«Настане, ймовірно, з часом навіть така епоха, що вугілля з землі виламувати не будуть, а там, в землі його зуміють перетворювати на горючі гази й трубами будуть їх розподіляти на далекі відстані… Пробуривши до пласта кілька отворів, одні з них слід призначити для введення, навіть вдування повітря, інші — для виходу, навіть викачування (приміром інжектором) горючих газів, які потім легко вже провести навіть на далекі відстані до печей».
Оригінал:
«Настанет, вероятно, со временем даже такая эпоха, что угля из земли вынимать не будут, а там, в земле, его сумеют превращать в горючие газы, и их по трубам будут распределять на далекие расстояния… Пробурив к пласту несколько отверстий, одни из них должно назначить для введения, даже вдувания воздуха, другие — для выхода, даже вытягивания (например, инжектором) горючих газов, которые затем уже легко провести даже в далекие расстояния к печам».

 Цит. за дж.: Менделеев Д. И. Будущая сила, покоящаяся на берегах Донца// Северный вестник. 1888. № 8–12. Переклад Гайка Г. І.


Література

  1. Гайко Г. И., Заев В. В., Шульгин П. Н. Утилизация тепловой энергии при подземной термохимической переработке угольных пластов. Алчевськ : Донбаський державний технічний університет, 2012. 141 с.
  2. Дичковський Р. О., Табаченко М. М., Фальштинський В. С. та ін. Адаптація технології свердловинної підземної газифікації вугілля. Дніпро : Національний гірничий університет, 2017. 189 с.
  3. Білецький В. С., Гайко Г. І., Орловський В. М. Історія та перспективи нафтогазовидобування. Львів : Халіков Р. Х., 2019. 302 с.

Автор ВУЕ

Г. І. Гайко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гайко Г. І. Газифікація вугілля // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Газифікація вугілля (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶