Гайб

Гайб (аль-ґайб; араб. غيب, g̲h̲ayb‎, від g̲h̲āba — відсутнє, приховане) — в ісламі — утаємничене, сокровенне, невидиме, непіддатне розуму, погляду, органам чуття.


Зазвичай термін позначає все суще, недосяжне людському розуму (метафорично — сховане в глибині колодязя), у філософському аспекті — трансцендентна, божественна таємниця. Містить конотації невидимого, невідомого і прихованого; одночасно відсутнього в людському пізнанні та прихованого в Божественній мудрості.

Згідно зі вченням ісламу, для Аллага гайбу не існує, бо Його знання й велемудрість є абсолютними. Аллаг відає те, що для людини лишається незбагненним, утаємниченим: «Потаємне належить Аллагу» (Коран 10:20), «У Нього ключі від потаємного і знає про них тільки він!» (Коран 6:59).

Термін багаторазово згаданий у Корані. З тексту одкровення висновують, що все буття поділене на приховане, сокровенне (алям аль-гайб) і позірне, явне (алям аш-шагада), приступне для осягнення розумом. Разом з тим сокровенне складається з двох царин:

  • сутності, явища, події, про які знає тільки Аллаг і ніхто, крім Нього (зокрема, майбутнє, час Судного дня, час і місце смерті людини тощо), тобто «абсолютно сокровенне» знання;
  • ті форми буття, що неприступні чуттям, але самий факт існування яких є беззаперечним (наприклад, атрибути Аллага, янголи, рай і пекло тощо); також знання, відкрите для обраних, пізнаванне завдяки інтуїції, або «відносно сокровенне».

Віра в гайб (у Єдиного Аллага, у янголів, у Його одкровення і посланців, у Судний день, у Боже передвизначення тощо) є доктринальною основою ісламу. Початкові вірші Корану вказують на віру в сокровенне як головну характеристику мусульманина: «Це — Писання, в якому немає сумніву, — прямий шлях до богобоязливих, які вірують у потаємне…» (Коран 2:2–3).

У шиїзмі гaйба (араб. ghaibah) — укриття, тобто скрите, приховане існування дванадцятого імама Мухаммада ібн аль-Гасана аль-Магді. Згідно з есхатологією існаашаритів (шиїтів-двунадесятників), він з’явиться наприкінці світової історії (див. Махді). Розрізняють «малу» гайбу (аль-гайба ас-сагіра), коли імам віддавав накази через посередників (бл. 874–940), і «велику» (аль-гайба аль-кабіра; від 940 і дотепер), коли він «укрився» до часу об’явлення, визначеного Аллагом.

Література

  1. Аl-Mahdī / Madelung W. // Encyclopaedia of Islam : in 12 vol. 2nd ed. Leiden : Brill, 1986. Vol. 5. P. 1231–1238.
  2. Гайб // Ісмагілов С. В., Козловський І. А., Халіков Р. Х. та ін. Іслам: Енциклопедичний словник. Київ : Бібліотека ісламознавства ; Інститут філософії імені Г. С. Сковороди НАН України ; Видавництво Руслана Халікова, 2021. С. 116.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Гайб // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гайб (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶