Гайоти

Гайот Глієра

Гайо́ти, гійо́ти [від прізвища географа і геолога А. Г. Гюйо (англ., фр. Guyot)], підводні гори столові — ізольовані плосковершинні гори підводні, зазвичай вулканічного походження.

Історична довідка

Гайоти вперше виявив і дослідив 1945 геолог, один із засновників теорії тектоніки плит Г. Г. Гесс (1906–1969; США). Під час Другої світової війни він служив у Військово-морському флоті США і збирав дані про океанічні підводні підняття. Гесс висловив припущення, що в минулому підводні столові гори були вулканічними островами, які внаслідок розмивання хвилями опинилися глибоко під водою. Він назвав ці підводні гори на честь географа і геолога А. Г. Гюйо (1807; Швейцарія — 1884; США).

Географічне положення

Гайоти виявлено в усіх океанах, крім Північного Льодовитого. Станом на 2019 у Світовому океані знайдено 283 гайоти, з них: у північній частині Тихого океану — 119, у південній — 77; у південній частині Атлантичного океану — 43, на його півночі — 8; в Індійському океані — 28; у Південному океані — 6; у Середземному морі — 2. Знайдено один гайот уздовж протоки Фрам на північний схід від острова Гренландії.

Характеристика

Вершини гайотів розташовані нижче рівня моря від 200 до 2 500 м. Діаметр плоскої верхівки може перевищувати 10 км, висота — не менше 900 м, градієнт крутизни схилів більшості з них — близько 20 °. У середньому площа гайотів становить понад 3 300 км2 (що значно більше за розміри типових підводних гір, середня площа яких — 790 км2). Менші за розмірами гайоти називають банками, вулканічні утворення діаметром у сотні кілометрів — підводними плато. З гайотами часто повʼязані родовища кобальто-марганцевих відкладів.

Походження

Припускають, що вирівнювання вершин гайотів зумовлено абразією або субаеральною денудацією з подальшим поетапним зануренням давніх вулканічних островів у води Світового океану: від облямованої кораловими рифами гори, коралового атолу — до підводної гори з плоскою вершиною. Таке опускання триває впродовж мільйонів років. У відповідних кліматичних регіонах воно супроводжується ростом коралів, що призводить до утворення коралових атолів. Глибоке занурення атола унеможливлює ріст коралів і він перетворюється на гайот, з часом усе більше заглиблюючись. Підводні гори і гайоти, зокрема, утворюються екструзією лави, що поступово піднімається вгору від гарячих джерел у мантії Землі до жерл на морському дні. Коли підводний вулкан стає достатньо високим і досягає водної поверхні, дія хвиль і/або ріст коралових рифів, як правило, створюють споруду з плоскою вершиною. Літосфера, на якій перебуває майбутній гайот, у процесі повільного охолодження стає щільнішою і занурюється в мантію в результаті ізостазії.

Гайоти та інші підводні гори вулканічного походження найчастіше утворюються на межах плит серединно-океанічних хребтів або всередині океанічної плити в гарячих точках вулканізму. Коли вулкан віддаляється від такої точки, охолоджене морське дно стискається, в результаті чого вулкан опускається. Одночасно прибій спричиняє ерозію, що згладжує його крихку вершину, складену з пухкого базальту.

Рослинний і тваринний світ

Навколо гайотів формуються певні форми життя і значна кількість органічної речовини (більша ніж на глибоководних ділянках). З підводними горами повʼязане місцеве збільшення хлорофілу, зміни видового складу фітопланктону. У районі деяких гайотів та інших океанічних підводних підняттів у відкритому океані постійно мешкають скупчення риби. Значні площі плоских вершин гайотів можуть слугувати районами тралового рибного промислу.

Додатково

Унікальний гайот — Великий метеорний стіл (північно-східна частина Атлантичного океану) — має висоту понад 4 000 м і діаметр 110 км.

У центральній частині Тихого океану на північ від Гавайських островів на глибині близько 4 500 м розташований гайот висотою 2 300 м, названий на честь музиканта Р. Глієра.

Література

  1. Frisch W., Meschede M., Blakey R. Plate Tectonics: Continental Drift and Mountain Building. Berlin : Springer, 2011. P. 82.
  2. Harris P., Macmillan-Lawler M., Rupp J. et al. Geomorphology of the Oceans // Marine Geology. 2014. № 352. P. 4–24.
  3. Winterer E. L. Seamount and Guyot // AccessScience. McGraw Hill. 2020. URL: https://www.accessscience.com/content/article/a611100

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Гайоти // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гайоти (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.04.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶