Геба

Геба і Гера. Червонофігурний вазопис
Геба. Скульптор Антоніо Канова, між 1800 і 1805

Ге́ба (Гебея; грец. Ήβη) — у давньогрецькій міфології — богиня юності, вічної молодості, донька Зевса й Гери, сестра Ареса й Гефеста, дружина Геракла на Олімпі. Уособлює розквіт людського життя, що настає після повноліття.

У міфології

За менш поширеною версією, Гера завагітніла донькою, коли торкнулася листків латука (напр., у Овідія).

За міфами, на бенкетах олімпійських богів Геба виконувала обов’язки чашниці, частувала богів нектаром та амброзією (згодом її замінив Ганімед). Зображення Геби у вигляді молодої дівчини, яка тримає в руці глечик або наливає нектар, збереглися тільки на вазах, амфорах.

Була пошлюблена з Гераклом (після отримання ним безсмертя), що стало нагородою за його подвиги та знаком примирення Геракла й Гери. У шлюбі народила синів-близнят, вічних дітей Алексіареса й Анікета.

Дійшли свідчення про культ Геби у давньогрецькому полісі Фліунті (тепер не існує, піовстрів Пелопоннес) як богині помилування і порятунку. Присвячений богині храм наділено функціями рятівного сховку: раб, увійшовши до нього, отримував свободу. У священному гаї біля святилища звільнені раби та в’язні лишали свої ланцюги. Святилища Геби були в Афінах, Коринфі, Сікіоні, інших полісах. В Афінах Гебі й Гераклу споруджували спільні вівтарі.

За Павсанієм, статуя Геби зі слонової кістки й золота та рельєф весілля з Гераклом знаходилися у храмі Гери поблизу м. Мікен; згадує мандрівник і про статую богині роботи Праксителя.

Священним деревом богині вважали вічнозелений кипарис.

Культ Геби запозичено римлянами в 3 ст. до н. е. Відповідником у римській міфології стала богиня Ювента (від лат. iuventus — юність), яка, серед іншого, уособила вічну молодість Риму та процвітання держави. На честь Ювенти було споруджено кілька святинь, зокрема храм у м. Римі (поч. 2 ст. до н. е.).

У мистецтві

Упродовж століть весілля Геби й Геракла було улюбленим сюжетом у літературі (Сапфо, Піндар, Овідій, Епіхарм), образотворчому мистецтві (рельєфи, живопис, розписи кераміки), скульптурі (А. Канова, Б. Торвальдсен та ін.), музичних творах (Ж.-Ф. Рамо, Р. Кайзер, К. Глюк та ін.), гліптиці (геми) тощо. Портрети родовитих пані та панянок в образі вічно юної Геби з чашею або глеком в руці набули популярності в другій пол. 18 ст.

Статуя Геби — одне з найвідоміших творінь Антоніо Канови (1800–1805).

Геба згадана і в поемі І. Котляревського «Енеїда».

Література

  1. Pausanias. Description of Greece : in 5 vol. / Trans. from greek by W. H. S. Jones. Cambridge : Harvard University Press ; London : William Heinemann Ltd, 1918–1935.
  2. Словник античної міфології / Уклад.: І. Я. Козовик, О. Д. Пономарів. 2-ге вид. Київ : Наукова думка, 1989. 238 с.
  3. Morford M., Lenardon R., Sham M. Classical Mythology. New York : Oxford University Press 2018. 792 р.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Геба // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Геба (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶