Гельмер, Германн Готтліб

Гельмер, Германн Готтліб1.jpg

Гельмер, Германн Готтліб

(Helmer, Hermann Gottlieb)

Народження 13.07.1849
Місце народження Гамбург
Смерть 02.04.1919
Місце смерті Відень
Місце поховання Відень
Alma mater Мюнхенська академія мистецтв
Напрями діяльності архітектура

Ге́льмер, Ге́рманн Го́ттліб (нім. Helmer, Hermann Gottlieb; 13.07.1849, м. Гарбург на Ельбі, тепер у складі м. Гамбурга, Німеччина — 02.04.1919, м. Відень, Австрія) — архітектор, співзасновник Бюро архітектурного Фельнера і Гельмера, представник історизму, автор низки театрів та інших споруд у містах Європи, зокрема й України.

Міський театр у м. Вараждіні (Хорватія)

Життєпис

Народився у сім’ї ювеліра. Замолоду вивчився на муляра, продовжив освіту в Королівській будівельній школі в м. Нінбурзі (Німеччина) та Королівській академії образотворчих мистецтв у м. Мюнхені (тепер Мюнхенська академія мистецтв). 1868 переїхав до м. Відня і став працювати креслярем у майстерні архітектора Ф. Фельнера старшого (1815–1871; Австрія). 1870 самостійно запроєктував театр у м. Вараждіні (Хорватія), будівництво якого завершено 1873. З 1873 — співзасновник і молодший партнер Бюро архітектурного Фельнера і Гельмера, з 1916 — керівник бюро. Син Германн Гельмер молодший (1878–1940; Австрія) також був архітектором, працював у бюро й очолював його перед закриттям 1919.

Був головою Постійного комітету з питань конкуренції, членом Комітету з розвитку м. Відня, одним із засновників Центральної ассоціації архітекторів.

Творчість

Почав працювати як архітектор під керівництвом Ф. Фельнера старшого у стилістичному напрямі історизму, близькому до пізнього класицизму; протягом усього життя тяжів до класицистичних архітектурних форм. Спеціалізувався на проєктуванні театрів та багатоквартирних прибуткових будинків. Протягом 1873–1916 усі проєкти виконав і реалізував у співавторстві разом зі старшим партнером Ф. Фельнером (див. Бюро архітектурне Фельнера і Гельмера).

Визнання

1963 на честь Гельмера названо вулицю у м. Відні.

Література

  1. Був’є Ф. Міський театр у Чернівцях у контексті архітектури Фельнера та Гельмера на коронних землях Австро-Угорської монархії // Архітектурна спадщина Чернівців австрійської доби: Матеріали міжнародної наукової конференції. Чернівці : Золоті литаври, 2003. С. 135–146.
  2. Вечерський В. Українські театральні будівлі віденських архітекторів Ф. Фельнера і Г. Гельмера: історико-архітектурний контекст // Праці Науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень. Вип. 4. Київ : Фенікс, 2008. С. 51–92.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Гельмер, Германн Готтліб // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гельмер, Германн Готтліб (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶