(Перенаправлено з ДУМУ УММА)

Духовне управління мусульман України УММА

Ісламський культурний центр. Офіс ДУМУ «УММА»
Перший день рамадану.jpg

Духо́вне управлі́ння мусульма́н Украї́ни «У́ММА» (ДУМУ «УММА») — релігійна організація, Всеукраїнське релігійне управління мусульман, засноване 2008 у результаті об’єднання незалежних мусульманських громад з 10-ти регіонів України.

Історична довідка

До 2008 в Україні функціонували чотири мусульманські Духовні управління й центри:

  • Духовне управління мусульман Криму (ДУМК, засноване 1992);
  • Духовне управління мусульман України (ДУМУ, 1992);
  • Духовний центр мусульман України (ДЦМУ, 1994);
  • Регіональне управління незалежних мусульманських громад України «Київський муфтіят» (РУМГУ «Київський муфтіят», 2007).

Поза межами цих інституцій існували десятки незалежних мусульманських громад, яких не влаштовували чи-то релігійний напрям, чи-то ідеологічні засади, духовні лідери, конфліктні стосунки між існуючими Духовними управліннями.

На початку 2008 керівники 10-ти незалежних мусульманських громад, зібралися в м. Києві для обговорення можливості створити нове Духовне управління шляхом добровільного об’єднання в єдину централізовану структуру.

На установчих зборах у березні 2008 представники мусульманських незалежних громад з міст Києва, Донецька, Харкова, Одеси, Запоріжжя, Сімферополя, Полтави, Чернівців, Вінниці та Стаханова ухвалили рішення інтегруватися у самостійне незалежне об’єднання, що отримало назву Духовне управління мусульман України «УММА».

У вересні 2008 Державний комітет України у справах національностей та релігій офіційно зареєстрував ДУМУ «УММА» як релігійну організацію.

Ідейні та організаційні засади

Муфтій ДУМУ «УММА» Саід Ісагілов

ДУМУ «УММА» постало як перше Духовне управління, інституціювання якого стало наслідком консолідації мусульман навколо спільних ідеологічних та організаційних засад, тривалого обговорення та узгодження позицій і принципів діяльності (а не створене за етнічним, регіональним чи особистісно-авторитарним принципом).

Основні заявлені принципи діяльності ДУМУ «УММА»:

1. Україноцентризм — об’єднання створене і діє в інтересах мусульман України, не підпорядковується духовно та організаційно іноземним духовним центрам, лідерам та організаціям, скеровує свою діяльність на благо України, підтримує та поширює серед мусульман українську мову.

2. Орієнтація на мусульман Європи, європейські цінності та європейський вектор розвитку країни. Налагоджує тісну співпрацю з європейськими мусульманськими організаціями на засадах рівності та партнерства.

3. Сповідування поміркованого ісламу, вільного від радикалізму, на основі ісламського принципу помірності (араб. аль-васатийя); донесення до суспільства духовних цінностей і культурного надбання ісламу. Заперечення практик дискримінації, екстремізму, насильства, дотримання етики толерантності, поваги до інших релігій і культур.

4. Наднаціональний характер — відкритість для всіх мусульман, без співвіднесення з певною етнічною групою чи конфесійним напрямом, визнання національного й культурного багатоманіття.

5. Рівність організацій, що входять до складу об’єднання; підзвітність усіх керівників перед мусульманською громадою. Виборність і розподіл керівних функцій між правлінням, головою правління та муфтієм. Всі посади — виборні, до 2019 кандидати обиралися терміном на 2 роки (найменший з-поміж усіх Духовних управлінь), від 2019 року — на 4 роки. Одна людина може обіймати посаду голови правління не більше двох термінів поспіль.

6. Відкритість до міжконфесійного і міжрелігійного діалогу, співпраці з громадськими, науковими, благодійними тощо організаціями, державними органами.

25 січня 2009 відбувся перший з’їзд ДУМУ «УММА», на якому головою правління було обрано Ігоря Карпішена, а муфтієм — шейха Саіда Ісмагілова. Навесні 2009 ДУМУ «УММА», разом із ДУМК та РУМГУ «Київський муфтіят» створили «Раду Духовних управлінь та центрів мусульман України» при Держкомнацрелігій України. Новостворена Рада взяла на себе представницькі функції виступати від імені мусульман України, а також завдання організації та проведення хаджу для мусульман України. Станом на 2021 Рада формально не заявляла про припинення своєї діяльності, проте з 2014 фактично не функціонує.

Упродовж 2008–2019 до ДУМУ «УММА» приєдналося ще бл. 20 релігійних громад. Всі громади, що входять до складу об’єднання, мають свої мечеті й молитовні будинки, проводять повний цикл ісламських релігійних обрядів.

За віросповідною ознакою віряни ДУМУ «УММА» є традиційними мусульманами-сунітами, як в акіді, так і фікху. Вплив традицій, що не відповідають шаріату, а також вплив суфізму, вкрай незначний. ДУМУ «УММА» орієнтується на загальноісламські цінності, враховуючи, що ідентичність мусульман України формується під впливом багатьох чинників, включає татарську, арабську, турецьку, та українську культурні складові. У 2016 ДУМУ «УММА» ініціювало розробку та урочисте підписання Хартії мусульман України, 2017 — Соціальної концепції мусульман України.

Сучасний склад

Станом на 2020 до складу об’єднання входять 30 релігійних громад із 18-ти регіонів України, Управління військового капеланства мусульман України, Український центр з фатв та досліджень, а також Східноєвропейський ісламський університет. Головою правління є О. Гузік, посаду муфтія обіймає шейх Саід Ісмагілов. До складу ДУМУ «УММА» входять релігійні громади кримських татар, татар волго-уральського регіону, громади мусульман-українців, а також значна кількість вірян з Кавказу, арабських країн, Середньої Азії та інших регіонів світу.

Офіційний сайт: https://umma.in.ua/ua

Додатково

  • Муфтій ДУМУ «УММА» шейх Саід Ісмагілов від 2011 входив до складу робочої групи науковців, що працювала над канонічним перекладом Священного Корану українською мовою. Перший наклад повного перекладу вийшов друком 2013.

Цитата

«Ми не відокремлюємося від українського суспільства, не байдужі до проблем України, серед мусульман є захисники України — це все формує нас як сталу частину українського суспільства.
Вороги цього дуже бояться, насправді, бо їм вигідно, щоб мусульмани були як той камінь у нирці... А коли ми — частина цієї держави, цього суспільства, то спровокувати конфлікт мусульман з немусульманами вже не вийде»

 Муфтій ДУМУ «УММА» шейх Саід Ісмагілов // Духовне управління мусульман України «УММА», офіційний сайт. URL: https://umma.in.ua/ua/muftiy-dumu-umma


Література

  1. Якубович М. Іслам в Україні: історія і сучасність. Вінниця : Нілан-ЛТД, 2016. 264 с.
  2. 25-річчя Української незалежності як історія релігійних свобод і світоглядного плюралізму: державні інституції та релігійні організації у пошуку моделей партнерства. Київ : Дух і Літера, 2017. 616 с.
  3. Звіт про мережу релігійних організацій в Україні станом на 1 січня 2020 р. // Єдиний державний веб-портал відкритих даних. URL: https://data.gov.ua/dataset/db82faf8-3c30-4b47-95a6-15b2c0cc5ece/resource/1fc2bcdb-f0a5-4d2f-bbd2-e666498a738c

Автор ВУЕ

С. В. Ісмагілов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ісмагілов С. В. Духовне управління мусульман України УММА // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Духовне управління мусульман України УММА (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.05.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶