День святого Валентина

Листівка до свята

День свято́го Валенти́на — світське свято у західній (і прозахідній) масовій культурі, відоме як День закоханих, свято романтичного кохання, відданості, сердечних почуттів; відзначається 14-го лютого. Традиційними символами свята є листівки у вигляді серця або з його зображеннями («валентинки»).

Витоки свята достеменно простежуються до європейського пізнього середньовіччя. Співвіднесення його з давньоримською добою лишається дискусійним. Традиція надсилати 14.02. коханим, нареченим, подружжю символічні подарунки й записки з романтичними віршами відома з 13-14 ст. на теренах Англії та Франції, пізніше занесена емігрантами з Європи у Новий світ. У США свято широко відзначають з другої половини 18 ст. З кінця 20 ст. під впливом глобалізації поширилося в різних країнах світу, зокрема й в Україні.

Міфологія свята

Ґенеза свята, життя та діяння святого Валентина оповиті низкою легенд, мотифемою яких є допомога закоханим парам та/або власне романтичне й жертовне кохання. Найбільшої популярності набула оповідь про те, що молодий римський священник і цілитель Валентин, порушуючи наказ імператора Клавдія ІІ Готського про заборону одруження легіонерів, таємно вінчав закохані пари. За це йому було винесено смертний вирок. У в’язниці, в очікуванні страти, Валентин закохався у незрячу дівчину Юлію (доньку тюремника або милосердну християнку, що допомагала ув’язненим) та зцілив її. Перед стратою лишив для неї прощального листа з освідченням і підписом «Твій Валентин» (бажання прочитати листа дивом повернуло дівчині зір). Легенда поширена в різних версіях, але фабула романтичного кохання, зцілення та прощальної записки є незмінною. З нею пов’язують і традицію дарувати коханим «валентинки». Інший сюжет описує св. Валентина як священника, що опікувався чудовим садом і щороку дарував закоханим квіти.

Традиція святкувати День святого Валентина як день закоханих вперше зафіксована з кін. 14 ст. в англійських та французьких літературних джерелах: у поемі «Пташиний парламент» («The Parliament of Birds») Дж. Чосера, 34-й і 35-й баладах Дж. Говера. Автентичність традиції піддається сумніву, не виключають, що вона є авторським вимислом. Від того часу тягнеться й версія про зв’язок свята з народними повір’ями й прикметами (начебто у середині лютого птахи починають шукати собі пару).

За іншими припущеннями, свято має язичницькі витоки: з перетворенням християнства на панівну релігію День святого Валентина замінив язичницьке свято плідності й родючості Луперкалії, яке припадало на середину лютого. Свято щорічно відзначалося у підніжжя Палатинського пагорбу (де, за переказом, вовчиця вигодувала братів Ромула і Рема), було пов’язане з культом Луперка (Фавна) або богині-покровительки шлюбу і сім’ї Юнони. Заборонене указом папи Геласія І у 496. Попри відому практику заміни язичницьких свят на християнські, стосовно цього свята думки дослідників-антикознавців істотно різняться.

Святий Валентин у християнській агіографії

Брак історичних відомостей не дозволяє ідентифікувати витворений образ святого Валентина з особою ранньохристиянського мученика. Неможливо навіть достеменно встановити: йдеться про різні життєписи однієї людини, чи про довільне сполучення житій різних святих. Західні й східні християнські церкви спираються на різні мартирологи, але сукупно згадують пам’ять щонайменше 15-ти святих на ім’я Валентин (лат. Valentinus) або Валентина.

Агіографічні джерела (див. Агіографія), визнані Католицькою церквою, починаючи з другої половини 5 ст. містять згадки про трьох ранньохристиянських мучеників:

  • римського пресвітера Валентина, скараного на голову бл. 269 (за імператора Клавдія ІІ Готського);
  • Валентина, єпископа м. Інтерамни (тепер м. Терні, Умбрія, Італія), страченого в м. Римі бл. 273 (за імператора Авреліана);
  • мученика Валентина з римської провінції Африка (обставини смерті, дати життя, місце поховання невідомі).
Порта дель Попполо в м. Римі, відома як Брама святого Валентина

Пізніші житія пресвітера Валентина з Риму та єпископа Валентина з Інтерамни приписують обом дар зцілення та навернення у християнство знаних римських громадян (зокрема, з особою першого пов’язана оповідь про зцілення сліпої доньки принцепса Астерія та навернення його родини; з постаттю другого — зцілення сина філософа Кратона та охрещення його сім’ї). Обидва постраждали від язичників за сповідання християнства, прийняли тортури, були страчені й поховані неподалік міської брами на Фламінієвій дорозі (поблизу сучасної брами Порта дель Попполо в м. Римі). За переказом, рештки єпископа через кілька діб були вилучені вірянами та доправлені в місто його пастирства; тепер мощі зберігаються у базиліці Св. Валентина в м. Терні. У західному християнстві до святого Валентина Інтерамнійського звертали молитви про зцілення від епілепсії, душевних хвороб, нервових розладів.

Історичне існування мучеників є предметом дискусій, деякі дослідники ці постаті ототожнюють. За велінням папи Юлія І на Фламінієвій дорозі була зведена «базиліка Валентина», в 7 ст. велися роботи з її перебудови. Втім, присвята базиліки так само є дискусійною, за однією з версій, церква названа за іменем її ктитора.

Згадування пам’яті святого Валентина 14 лютого було встановлено у 496 Папою Геласієм І, який зарахував святого до тих достойників, «імена яких справедливо вшановані людьми, але вчинки — відомі лише Богові». Це опосередковано засвідчує обмаль відомостей про цю постать вже на кінець 5 ст.

Пам’ять св. Валентина 14.02. вшановують також англіканські та лютеранські церкви (див. Англіканство, Лютеранство). Православні церкви поминають обох священномучеників у інші дні: Валентина Римлянина — 19 липня (6 липня за юліанським календарем), Валентина Інтерамнійського — 12 серпня (30 липня), а також Валентина Доростольського, постраждалого за віру в 228 (пам’ять 7 травня).

Католицька церква 1969 вилучила ім’я святого із загальноцерковного літургійного календаря (разом із деякими іншими святими, відомості про життя яких були визнані суперечливими й малодостовірними); його вшанування здійснюється лише на місцевому рівні в деяких єпархіях. Натомість 14.02 відзначається День Кирила і Мефодія, які проголошені святими покровителями Європи та поминають низку інших мучеників.

Ставлення до свята

Ставлення до свята є неоднозначним, як у релігійному, так і у світському середовищі. Релігії авраамічної традиції (юдаїзм, християнство, іслам) офіційно не підтримують і не схвалюють його святкування. Серед головних аргументів християнських церков: утверджені форми святкування звеличують земну пристрасть, а не Божу любов і християнську духовність; традиції святкування є народними, а не церковними; церква вшановує пам’ять мучеників, а не святкує тощо. У шерезі мусульманських країн (напр., Саудівській Аравії, Пакистані) свято офіційно заборонено.

Опозиція серед світських кіл, зокрема і в Україні, найчастіше пов’язана зі сприйняттям свята як накинутої західної традиції, чужорідної для національної культури та духовності, а також із його відвертою комерціалізацією.

Додатково

Мощі святого Валентина в церкві Різдва Пресвятої Богородиці в м. Самборі
Церква Різдва Пресвятої Богородиці в м. Самборі
  • Серед храмів, що претендують на володіння мощами (фрагментами мощів) святого Валентина: базиліка Святої-Марії-у-Космедині у м. Римі, церква Кармелітів у м. Дубліні, собор св. Стефана у м. Відні, капітульний храм св. Петра і Павла у м. Вишеграді тощо. В цьому переліку відомий і греко-католицький храм Різдва Пресвятої Богородиці у м. Самборі (Львівська обл., Україна). Автентичність реліквії підтверджує Папська грамота від 1759 — року, коли мощі були передані в церкву з Риму. Згідно з церковними архівними документами, святий Валентин вважався покровителем Перемисльсько-Самборської єпархії. В день 14.02. храм є місцем масового паломництва прочан, особливо закоханих пар і молодят.
  • У західних країнах валентинки за кількістю продаж поступаються тільки різдвяним листівкам. Традиція дарувати двокольорові червоно-білі солодощі з’явилася в США червоний колір символізував пристрасть, білий – чистоту. З 1850 з’явилися подарункові цукеркові коробки у формі серця.
  • Свято Валентина згадане в трагедії В. Шекспіра «Гамлет».
  • Переказ про те, що священик Валентин таємно вінчав закохані пари суперечить історії церкви, яка не знала спеціального чину вінчання практично до 9 ст. Тодішній ритуал укладання шлюбу між християнами складався з благословення, короткої молитви єпископа та спільної участі наречених у євхаристії.
  • У лютому 2017 обличчя святого було реконструйовано засобами 3D-дизайну за черепом, що зберігається у базиліці Святої-Марії-у-Космедині в м. Римі.

Література

  1. Amore A. S. Valentino di Roma o di Terni? // Antonianum. 1966. Vol. 41. P. 260–277.
  2. Oruch J. B. St. Valentine, Chaucer, and Spring in February // Speculum. 1981. Vol. 56. № 3. Р. 534–565.
  3. Kelly H. А. Chaucer and the Cult of Saint Valentine. Leiden : Brill, 1986. 185 р.
  4. Недавня О. В. Християнські фактори в контексті культурного і громадянського вибору українців. Київ : Український видавничий консорціум, 2011. 600 c.
  5. Monger G. P. Marriage Customs of the World: An Encyclopedia of Dating Customs and Wedding Traditions : in 2 vol. 2nd еd. Santa Barbara : ABC-CLIO, 2013. Vol. 1. Р. 667–671.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. День святого Валентина // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/День святого Валентина (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.01.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶