Ельдорадо

Прибуття Христофора Колумба в Америку. Гравюра Т. де Брі, 1594
Індіанці збирають золотий викуп за правителя Атавальпу. Гравюра Т. де Брі, 1596
Ритуальне покриття золотим піском вождя племені чибча-муїсків перед посвяченням. Гравюра Т. де Брі, 1596
Озеро Гуатавіта. Малюнок з натури О. фон Гумбольдта, 1802. На задньому плані помітні залишки каналу А. де Сепулверде (1580) для осушення озера
Церемонія посвячення в правителі племені чибча-муїсків. Золота скульптурна композиція, Музей золота в м. Боготі, Колумбія

Ельдора́до (ісп. El Dorado) — легендарна країна зо́лота, яку іспанські конкістадори, а пізніше й інші європейці шукали в Латинській Америці, спираючись на свідчення та перекази індіанців.

Назва походить від скороченого виразу «людина, покрита золотом» (ісп. el hombre dorado), що відображало обряд племен чибча-муїсків (центральна Колумбія) перед посвяченням вождя обмазувати його тіло глиною й обсипати золотим піском. У переносному значенні — велике багатство.

Благородні метали Нового світу

Відкриття Нового світу та його колонізація значною мірою завдячують пошукам і масштабній експлуатації родовищ благородних металів. Перші тонни золота, відправлені в Іспанію, були здобиччю конкістадорів (див. Конкіста) у захоплених містах і храмах доколумбових цивілізацій Америки. Проте вже в кінці 15 ст. було організовано видобуток розсипного золота на Антильських островах (переважно родовища Кордильєра-Сентраль і Сібао, о. Гаїті), який дав 22 т золота. У 1522, через рік після падіння імперії ацтеків, іспанці почали розробку багатих поліметалічних родовищ Пахука та Реаль дель Монте поблизу м. Мехіко, а з 1543 — експлуатацію рудного району Гуанахуато (400 км на північний захід від Мехіко) з його гігантським родовищем Вета-Мадре (було добуто 32 тис. т срібла й 130 т золота). З 1600 експлуатується багате гідротермальне родовище Ель-Оро (північно-західна Мексика), на якому було видобуто близько 170 т золота. Ще більші природні багатства були освоєні європейцями на землях інків у Великому Перу (сучасні Колумбія, Еквадор, Перу, Болівія), де видобуток золота конкістадори розпочали в 1539. Найбільші рудники Ансерма та Кімбайя (190 км на захід від м. Боготи, Колумбія) дали протягом 16 ст. 116,5 т золота (близько 18 % світового видобутку). На початку 17 ст. відкрито гігантське корінне родовище золота Тітірібі (62 км на південний захід від м. Медельїна), яке забезпечило світове лідерство Колумбії у золотовидобутку більш ніж на два сторіччя. Протягом 17 ст. на рудниках Колумбії видобуто 318 т золота (близько 40 % світового видобутку).

Основним районом зосередження срібних родовищ була територія сучасних Перу та Болівії, де у 16 ст. були засновані срібні рудники в Кастровіррейні (1555), Оруро (1595), Серро-де-Паско (1630) та найбільший у світі — Потосі (1544), де було видобуто 35 тис. т срібла. Велика кількість золота у народів доколумбової Америки, а також гігантські родовища благородних металів, які значно перебільшували відомі родовища Старого Світу, непрямо підтверджували свідчення й перекази індіанців про існування золотого міста і країни — Ельдорадо, пошуки якої розпочались вже на початку 16 ст.

Історія пошуків

Першу експедицію на пошуки південної золотої країни провів у 1513 конкістадор В. Нуньєс де Бальбоа — засновник м. Санта-Марія де ла Антігва (тепер Колумбія), першого міста європейців в Америці. Експедиція складалася зі 190 воїнів і 600 індіанців, серед них — провідники в золоту країну. Загін пройшов Панамський перешийок і відкрив для європейців Тихий океан. Подальший рух на південь Нуньєс де Бальбоа планував здійснити морським шляхом наступного року, але експедиція не відбулась.

Після підкорення конкістадором Ф. Пісарро імперії інків і захоплення золотих скарбів (тільки викуп за імператора інків Атавальпу становив 5,5 т золота й 11,8 т срібла) пошуки золотої країни набули сталого характеру. Свідчення індіанців про давній обряд посвячення «покритого золотом» вождя в правителі племен чибча-муїсків із жертвуванням богам золота, яке скидали з бальсових плотів у води священного озера Гуатавіта (50 км на північний схід від м. Боготи), дав поштовх трьом експедиціям конкістадорів: С. де Белалькасара (1480; Іспанія — 1550; Колумбія), який рухався з південного заходу, з сучасного Перу; Н. Федермана (1505; тепер Німеччина — 1542; Іспанія) — йшов з північного сходу, з сучасної Венесуели; Х. де Кесади (1509; Іспанія — 1579; Колумбія), який рухався з півночі вздовж річки Магдалени і на початку 1537 першим досяг долини Боготи та підкорив цивілізацію чибча-муїсків (проте, знайшовши озеро Гуатавіта, конкістадори не спромоглися підняти золоті скарби з його дна).

1580 торговець із м. Боготи А. де Сепулверде привів до озера Гуатавіта близько 8 тис. індіанців для ведення масштабних земляних робіт. Його проєкт передбачав спорудження величезної траншеї (каналу), яка мала би врізатися в берег озера й забезпечити спускання води. Проте роботи було здійснено лише частково з причини передчасного прориву води (повністю осушити озеро не вдалося). Проведений «видобуток» з обмілілого озера дав значно меншу кількість золота, ніж очікували. Відомо вісім масштабних спроб осушити озеро Гуатавіту й досягти його скарбів. Найближчими до успіху були роботи лондонської компанії «Контректорс, лімітед», здійснені 1912 за допомогою парових помп, які перекачали озерну воду в долину. Черпання мулу вже в перші дні дало плідні результати: численні золоті прикраси й дрібні смарагди. Проте мул дуже швидко почав тужавіти і його розробка виявилася неможливою. Сезон дощів припинив діяльність експедиції.

Більшість конкістадорів не визнали озеро Гуатавіта «справжнім» Ельдорадо й продовжували пошуки. У 1541–1542 велику пошукову експедицію провів конкістадор Ф. де Орельяна (1510/1511; Іспанія — 1546; дельта річки Амазонки), який перетнув Південну Америку в найбільш широкій її частині, відкрив головну річку континенту, назвавши її Амазонкою, й пройшов нею до Атлантичного океану. У 1569 Х. де Кесада організував свою другу експедицію в пошуках Ельдорадо і протягом двох років обстежував райони на схід від Боготи. У 1584–1595 губернатор острова Тринідад А. де Берріо (1527; Іспанія — 1597; тепер Венесуела) здійснив чотири експедиції до золотої країни (в останній експедиції як полонений флотоводця й шукача Ельдорадо В. Релі) і обстежив рівнини Колумбії, Гвіанське плоскогір’я та верхні течії річки Оріноко, заснувавши місто Святого Томаса (тепер м. Сьюдад-Болівар).

Конкуренцію іспанцям у пошуках Ельдорадо склали німецькі конкістадори. Імператор Священної Римської імперії і король Іспанії Карл V Габсбург передав у концесію землі сучасної Венесуели як заставу своїм банкірам з м. Аугсбурга Вельзерам [зокрема, Бартоломеусу Вельзеру (нім. Bartholomäus V. Welser; 1484 — 1561; тепер Німеччина)] і Фуггерам (див. Я. Фуггер), надавши їм право знайти й розпоряджатися країною золота Ельдорадо. Пошукова база німецьких конкістадорів розмістилась у м. Санта-Ана-де-Коро (м. Коро; Венесуела). Організовані банкірами Вельзерами експедиції Н. Федермана, Г. фон Шпайєра (1500; тепер Німеччина —1540; Венесуела) і Ф фон Гуттена (1505; тепер Німеччина — 1546; Венесуела) дозволили обстежити східні відроги Анд, ліві витоки річок Оріноко та Амазонки, вдруге відкрити долину Боготи та інші території Колумбії, Венесуели і Перу.

У 1616 голландці, заохочені легендою про Ельдорадо, заснували фортецю в Гайані і започаткували три колонії: Демерара, Бербіс та Ессекібо.

Протягом майже 250 років європейці організовували пошукові експедиції в райони східних схилів Анд, у джунглі перуанської Амазонки, на гірські плато Колумбії та Гайани, в Мексику й південні штати США, проте знайти золоту країну не вдалося.

Значення

Феномен Ельдорадо став вагомим стимулом для експансії й переселення європейців на землі Латинської Америки. Численні експедиції у пошуках золотої країни певною мірою відкрили американський материк для європейців, проклали напрямки й шляхи сполучення для його колоніального освоєння, сприяли успішним пошукам родовищ благородних металів. Були здійснені великі географічні відкриття (Тихий океан, р. Амазонка, р. Оріноко, Кордильєри та ін.) і зібрано багатий етнографічний матеріал, який прислужився науці й культурі.

Цитата

Символічного значення набули рядки вірша Е. По «Ельдорадо», в якому конкістадор, що марно віддав усе життя пошукам золотої країни, зустрівши привида, розпитує дорогу навіть у нього:
Каже привид: «Поглянь, —
Там, де обрію грань,
Видко гір нерухому громаду;
Отуди твоя путь,
Щоб аж їх перетнуть,
Якщо хочеш знайти Ельдорадо!»

 Цит. за: Е. По. «Золотий жук. Ельдорадо». Київ : Знання, 2020. 206 с. Переклад Г. Кочура.


Література

  1. Casas B. de las. Obras escogidas de Fray Bartolomé de las Casas : en 5 vol. Madrid : Atlas, 1957–1958.
  2. Pałkiewicz J., Kapłanek A. El Dorado: polowanie na legendę. Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2005. 444 p.
  3. Гайко Г. І., Білецький В. С. Гірництво в історії цивілізації. Київ : Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2016. 484 с.
  4. Carvajal G. de. La expedición de Francisco de Orellana al Amazonas. Madrid : Miraguano, 2020. 365 p.

Автор ВУЕ

Г. І. Гайко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гайко Г. І. Ельдорадо // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ельдорадо (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶