Еолові відклади

Ео́лові ві́дклади (від імені давньогрец. бога вітрів Еола) — геологічні утворення, що виникають унаслідок осідання принесених вітром продуктів вивітрювання гірських порід або річкових, озерних, морських та інших відкладів.

Еолові відклади у штаті Юта, США

Формування

Утворюють дюни, бархани, піщані пасма та інші форми рельєфу. Іноді є розсипами корисних копалин.

Головні чинники формування: наявність піщаних і пилуватих фракцій порід на поверхні землі; відносна сухість продуктів вивітрювання; напрям, швидкість і тривалість вітрових потоків; незакріпленість форм рельєфу рослинністю; сухість клімату.

Викликані активністю вітру, що зумовлює ерозію, переносить та відкладає гірські породи. Найактивніше накопичуються в районах з незначною рослинністю та великою кількістю слабо зв'язаних осадових порід, особливо в районах з посушливим кліматом. Транспортуються в аерозолях (так зване плаваюче транспортування), сальтацією (транспортування стрибками) та рептацією (транспортування повзанням).

Різновиди

Еолові піски

Дрібнозернисті, відносно рівномірного зернистого складу зі значною домішкою глинистого матеріалу. Зерна округлі, обкатані, часто роздроблені, зі сколами, кавернами, матовою штриховою поверхнею. Переважають фракції розміром 0,15–0,30 мм. Характерні для континентальних утворень аридного і семіаридного клімату, а також піщаного узбережжя річок, озер, морів усіх широт. Утворюють акумулятивні форми рельєфу.

Виділяють переміщені і непереміщені еолові піски.

  • Переміщені — піски, що перевіюються тривалий час, переміщені на далекі відстані, збагачені найстійкішими до вивітрювання породами, більш однорідні за крупністю зерен, добре обкатані. Не подібні до материнських порід, на яких залягають.
  • Непереміщені — молоді еолові форми, речовинний склад яких подібний до материнських порід, на яких вони залягають.

Крім того, виокремлюють закріплені еолові піски, чий рух зупинено рослинним покривом. Поширені в районах напівпустель. Це пасмові (витягнутої форми висотою 10–20 м) та горбисті піски (нерухомі пагорби, зрідка висотою більше 10 м з пологими схилами).

Еолові леси

Зустрічаються за межами пустель. Сучасні пилові бурі утворюють пухкі наноси, які з часом розмиваються атмосферними водами. Пилуваті накопичення більш давнього віку взяли участь у формуванні лесових утворень. Потужність таких відкладень коливається від 1–2 до 100 м і більше. Мають міцні механічні властивості.

Еолові розсипи

Утворюються в результаті переносу алювіального розсипу (див. Алювій) силою вітру. Розповсюджені в пустельних районах. Як правило, невеликі і не мають суттєвого практичного значення.

Додатково

Література

  1. F. Ahnert. Einführung in die Geomorphologie. Stuttgart : Eugen Ulmer Verlag, 1999. Auflage 2. 440 S.
  2. Сіренко І. М. Динамічна геоморфологія. Львів: ВЦ ЛНУ ім. І. Франка, 2003. 224 с.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  4. The Bibliography of Aeolian Research https://web.archive.org/web/20140708181744/http://www.lbk.ars.usda.gov/wewc/biblio/bar.htm

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Еолові відклади // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Еолові відклади (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶