Жеода

Жео́да (від грец. γεώδηςгеоїд, подібний до Землі, землеподібний) — округле або овальне мінеральне утворення, що виникло внаслідок заповнення пустот в гірській породі мінеральною речовиною.

Жеода. Вигляд зсередини та ззовні

Характеристика

Розміри жеоди в поперечнику — від кількох сантиметрів до десятків метрів; жеоди розміром до 1 см називають мигдалинами.

У жеоді мінеральна речовина відкладається від стінок до центру, а в разі ритмічності процесів надходження мінеральної речовини утворюються концентричні зональні шари (наприклад, в агатах) або друзові кірки, що нашаровуються одна на одну. Поверхня внутрішньої порожнини жеоди може бути утворена кристалами, ниркоподібною кіркою, сталактитоподібними натіканнями (див. Сталактити) й іншими мінеральними агрегатами.

Розрізняють кварцові (найбільш поширені), агатові, баритові, кальцитові, халцедонові, целестинові та інші жеоди.

Жеоди утворюються як у вулканічних, так і в осадових гірських породах.

Жеоди вулканічних порід

Утворюються при температурі від 800 до 1 200 °C під час потоку лави. Леткі компоненти розплавленої породи вивільняються і утворюють бульбашки газу, які у більш гарячому ядрі лави можуть з'єднуватися з великими порожнинами. Мігруючи на поверхню, бульбашки відносно швидко фіксуються в крайових частинах лавових потоків, які швидше охолоджуються, і залишаються маленькими, переважно круглими або лінзоподібної форми.

При подальшому охолодженні (приблизно до 400 °C) вулканічний газ конденсується в агресивні, частково водні (гідротермальні) розчини, які атакують і розкладають навколишню породу. Так створюються крихітні сполучні канали між бульбашками, а з компонентів розчину осаджуються перші мінеральні наповнювачі жеод. Подальші гідротермальні процеси, що підживлюються безперервними вулканічними та тектонічними процесами (див. Тектоніка) в надрах Землі, продовжують роботу із заповнення порожнини, поки не утворюються друзи з частковим мінеральним заповненням і порожниною всередині або повним мінеральним заповненням. Процес може тривати від кількох десятків до сотень мільйонів років.

Край охолодженого лавового потоку, який складається з жеод, відомий як мигдаликовий камінь. У поперечному перерізі лавовий потік складається з вільного від газу компактного ядра, яке з усіх боків вкрите шаром мигдаликового каменю.

Жеоди осадових порід

Жеоди можуть виникати в просторі осадової формації осадженням твердої фази з порової води та протічних вод навколо ядра осадження, яке зазвичай складається з органічних залишків. Осади викликані різницею значень водневого показника рН навколо ядра кристалізації, яке кам'яніє в процесі утворення жеод. Відкладення здебільшого концентричне і відображає зміну геологічних умов під час утворення порід. Жеоди часто можна спостерігати в осадовій зоні. У формуванні структури таких жеод також беруть участь карбонати природні, кварц, пірит, марказит.

Поширення. Застосування

Великі жеоди з аметистовими лініями є характерною рисою базальтів з трапів Парана-Етендека, знайдених у Бразилії, Уругваї та Намібії. Поширені у формаціях США (штати Індіана, Айова, Міссурі, Іллінойс, Кентуккі, Орегон, Юта), в Англії (графство Сомерсет). Одна з найбільших відомих жеод виявлена 1999 в Іспанії (долина Міна-Куїн у провінції Андалусія). Вона заповнена великими, ідеальними та прозорими кристалами гіпсу, має форму овалу розміром 1,8 х 8 м.

Застосовують у ювелірній справі, як колекційний матеріал і предмети декору. Унікальні зразки експонують у музеях.

Додатково

Див. також:

Література

  1. W. D. Keller. The Common Rocks and Minerals of Missouri. University of Missouri Press, 1961. 78 p.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Жеода // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Жеода (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶