Конфірмація

Конфірмація

Конфірма́ція (лат. Confirmation — утвердження, зміцнення) — у християнстві — одне з таїнств (інша назва — миропомазання), елемент релігійного культу. В різних конфесіях має розбіжний символічний зміст і ритуал проведення.

Історична довідка

У ранньому християнстві миропомазання складало зазвичай єдиний обряд із хрещенням (за висловом Кипріяна Карфагенського, «подвійне таїнство»). Як самостійне обрядове дійство конфірмація відома у християнських громадах тільки з 4 ст.; формувалася на основі культової дії «покладання рук» (згадуваної у Старому й Новому Завітах). У ранній патристиці потрактована як передання новонаверненим (неофітам) після охрещення семи дарів Святого Духа (за Августином Аврелієм, «благородних духовних дарів»: мудрості, розуміння, підтримки, сили, знання, набожності, страху Божого).

Вкорінення практики хрещення дітей, зростання кількості парафій і розміру єпархій унеможливило присутність єпископів на всіх хрещеннях. У Західній церкві з метою збереження за єпископом «завершення» таїнства хрещення було запроваджено часовий інтервал між здійсненням таїнств; у Східній — утверджено єдність двох таїнств (миропомазання вділяє священик, що хрестить, але миром, яке освятив єпископ).

У Католицькій церкві

У Католицькій церкві — таїнство, яке здійснюється єпископом над дітьми і підлітками 7–15 років. За вченням Церкви, через конфірмацію людина отримує Божественну благодать, яка доповнює і поглиблює благодать хрещення, тісніше єднає з Ісусом Христом і Церквою. Згідно догматичної конституції «Світло народам» («Lumen gentium», 1964), ухваленої Другим Ватиканським собором, через це таїнство зв’язок охрещених із Церквою стає міцнішим і досконалішим, вони збагачуються особливою силою Святого Духа для поширення і захисту віри «словом і діями».

Здійснення конфірмації — виключна прерогатива єпископів (тільки як виняток, з поважних причин, єпископ може дозволити священникам уділяти миропомазання). У римському обряді єпископ простирає руки над головами усіх, хто миропомазується — жест, відомий від часів апостолів, і молиться про вилиття Св. Духа. Ритуал миропомазання складається з намащення миром чола, очей, вух зі словами: «Прийми печать дару Святого Духа». Оскільки єпископи вважаються наступниками апостолів і носіями повноти таїнства рукоположення, здійснення ними конфірмації тлумачиться і як засіб долучення вірянина до апостольських витоків Церкви. Формули конфірмації та її доктринальне обґрунтування закріплені в декретах Тридентського собору (1545–1563).

Конфірмація, як і хрещення, завершенням якого вона є, здійснюється (уділяється) лише один раз за життя; метафорично — залишає «печать Св. Духа» в душі вірянина. Вважається, що кожен охрещений, але не миропомазаний, може і повинен прийняти це таїнство (Кодекс канонічного права, канон 890): без нього християнське втаємничення вважається незавершеним.

У протестантизмі

У протестантизмі конфірмація не визнається таїнством, є урочистою церемонією. Розглядається як публічний акт свідомого й добровільного свідчення віри в Ісуса Христа; символізує досягнення молоддю церковного повноліття й остаточне входження до релігійної громади. Конфірмують переважно у віці 13–16 років. Церемонія зазвичай приурочена до великих релігійних свят.

Література

  1. Католическая Энциклопедия : в 5 т. Москва : Издательство Францисканцев, 2005. Т 2. 1826 с.
  2. Höring P. C. Firmung. Sakrament zwischen Zuspruch und Anspruch. Eine sakramententheologische Untersuchung in praktisch-theologischer Absicht. Kevelaer : Butzon & Bercker, 2011. 304 p.
  3. Катехизм Католицької Церкви про таїнство Миропомазання // . Римсько-Католицька парафiя св Миколая в Києвi. URL: http://www.nicolasparish.org.ua/index.php/sacraments/confirmatio/21-sacraments/101662-2011-08-17-12-17-50
  4. Dogmatic Constitution оn The Church «Lumen Gentium» Solemnly Promulgated by His Holiness Pope Paul VІ оn November 21, 1964 // La Santa Sede. URL: https://www.vatican.va/archive/hist_councils/ii_vatican_council/documents/vat-ii_const_19641121_lumen-gentium_en.html

Автор ВУЕ

П. Л. Яроцький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Яроцький П. Л. Конфірмація // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Конфірмація (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶