Миро

Мироваріння

Ми́ро (від грец. μύρον — запашна олія) — у юдаїзмі, християнстві — спеціально зварена й освячена суміш ароматичних речовин, яку використовують при здійсненні таїнств, релігійних обрядодій.

Історична довідка

Вперше мироваріння згадано в Біблії у книзі Вихід: «Далі Господь сказав Мойсеєві такі слова: Візьми такі складові для пахощів: пливучої мірри п’ятсот шеклів, запашного цинамону половину з цього, тобто двісті п’ятдесят, і пахучої тростини двісті п’ятдесят, касії п’ятсот священних шеклів та гін оливкової олії. З усього цього зробиш єлей для святого помазання — запашну суміш, мистецький витвір мироварника» (Вих. 30:22–25).

Згідно з Євангеліями, мудреці зі Сходу (див. у ст. Волхви) принесли в дарунок новонародженому Ісусу золото, ладан і миро (Матв. 2:11).

У релігійному культі миро застосовують при здійсненні таїнства миропомазання (конфірмації), освяченні новозбудованого храму (антимінсу, престолу тощо), рукоположенні священників, єпископів. Священнодійство миропомазання відоме з перших століть християнства, згадане у Кипріана Карфагенського (дата народження невідома — 258), Тертулліана, Орігена.

У православній традиції миро готують із єлею, з додаванням білого виноградного вина й різних запашних речовин (частини ароматичних культур, ефірні олії, ароматичні смоли). Перелік складників не був чітко встановлений, їх кількість могла сягати від десятка до пів сотні й більше, рецептуру змінювали залежно від наявних інгредієнтів. Освячене миро зберігали у спеціальному посуді (наприклад, мирниці, алавастрі).

Правило 6 Карфагенського собору (419) закріпило право освячувати миро винятково за єпископом. Проте на Сході прерогатива освячувати миро поступово перейшла до глав помісних церков; натомість Західна церква дотепер зберігає за кожним єпископом право освячувати миро в своїй єпархії.

Початково освячення мира не прив’язували до якогось особливого дня. У Вселенському православ’ї з 12 ст. стало традицією, щоби миро освячував Константинопольський патріарх та роздавав іншим помісним церквам, а сам чин мироваріння — у співслужінні з предстоятелями помісних церков — здійснював у Великий четвер перед Великоднем. Ця традиція збереглася дотепер: 11 Православних автокефальних церков (Александрійська, Антіохійська, Єрусалимська, Болгарська, Кіпрська, Елладська та ін., з 2018 й Православна церква України), отримують миро від Вселенського патріарха. Чин мироваріння здійснюють що десять років. Останній раз варіння й освячення мира під час урочистої спільної Божественної літургії звершені на Страсний тиждень у квітні 2022.

У Київському християнстві

Давня Русь із прийняттям християнства отримувала миро від Константинополя. Ця практика збереглася і в післямонгольську епоху. Миро з Царгорода спеціальним чином розбавляли на місцях: вливали освячене привезене миро у щойно приготовлену суміш запашних речовин, додавали свіже миро у посудини зі старим. За припущеннями, самостійне варіння та освячення мира в Київський митрополії започатковано в 2-ій половині 15 ст., після падіння Константинополя та порушення систематичного зв’язку з Вселенським престолом.

У «Катехизисі» (1645) та «Требнику» (1646) Петра Могили згадано, що єпископи самі святять своє миро. Характерно, що після підпорядкування Київської митрополії Московському патріархату і навіть у синодальну епоху київські митрополити продовжували самі готувати й освячувати миро. Крім того, указом Синоду від 1810 визначено 7 єпархій, які мали отримувати миро з Києва (Новоросійська, Чернігівська, Мінська, Подільська та ін).

З давніх часів до 1840 мироваріння звершували в Софійському соборі в Києві, з 1843 — у трапезній церкві Києво-Печерської лаври. Практика мироваріння в м. Києві зупинилася 1917, у часи Української революції та Першої світової війни.

Згідно з умовами Томосу, Православна церква України, як і давні помісні церкви, отримуватиме миро від Константинополя. За тлумаченням богословів, поширення святого мира з єдиного центру підкреслює вселенську єдність Церкви Христової, яка залишається єдиною в багатоманітті, містичним Тілом Христовим.

Додатково

Питання про те, чи вважати самостійне виготовлення й освячення мира ознакою правдивої автокефалії, є предметом полеміки і в церковному, і в релігієзнавчому середовищі. Практику мироваріння намагалися відновити і продовжити Українська православна церква Київський патріархат (з 1998), Українська православна церква в юрисдикції Московського патріархату (з 2022), однак це жодним чином не вплинуло на визнання їхнього незалежного церковного статусу.

Література

  1. Джерела канонічного права Православної церкви / Пер. з грец. Я. Туркала. Харків : УАПЦ, 1997. 112 с.
  2. Саган О. Національні прояви православ’я: український аспект. Київ : Світ Знань, 2001. 256 с.
  3. Степовик Д. Українська християнська абетка. Київ : Грані-Т, 2011. 80 с.
  4. Олександр (Драбинко), митроп. До питання Мироваріння та освячення Святого Мира в Києві // RISU. Релігійно-інформаційна служба України. 2017. URL: https://risu.ua/do-pitannya-mirovarinnya-ta-osvyachennya-svyatogo-mira-v-kiyevi_n88136
  5. Митрофан (Божко), архім. До історії мироваріння в Київській митрополії // Церковно-історичний збірник Волинської духовної семінарії. 2022. Вип. 3. С. 20–25.
  6. Катехизм Католицької Церкви // Римо-Католицька церква в Україні. URL: https://rkc.org.ua/wp-content/uploads/2021/11/katehyzm-katolyczkoyi-czerkvy.pdf

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Миро // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Миро (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.31.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶