Мавлід


Мавлід, Маулід, Маулід ан-Набі (араб. مَولِد النَّبِي‎‎ — народження Пророка‎) — в ісламі — 1) день народження засновника ісламу Мухаммада;

2) назва свята на честь народження Пророка, яке переважна більшість мусульман відзначає щорічно 12-го числа місяця рабі-аль-авваль (3-го місяця мусульманського місячного календаря);

3) у низці мусульманських країн — загальний термін на позначення святкування інших релігійних та історичних діячів, святих (переважно у шиїтській та суфійській традиціях);

4) іноді — урочисті зібрання мусульман на честь важливих родинних подій — весілля, народження дитини та ін.

Згідно з найпоширенішою версією, Мухаммад народився в м. Мекка у 570 або 571. На сьомий день після народження хлопчика його дідусь улаштував бенкет і обрав для онука ім’я Мухаммад (вважається, що таке ім’я було надане вперше). Відсутні свідчення того, що мавлід відмічався Пророком за його життя; його не святкували сподвижники та перші покоління мусульман (саме цей факт є головним аргументом з боку противників святкування, найперше салафітів).

Мавлід не відноситься до канонічних ісламських свят (як, наприклад, свято на честь завершення посту та свято жертвоприношення), але є вкоріненою багатовіковою традицією. Оскільки точна дата народження Мухаммада невідома, мавлід прив’язують до різних днів місяця (9, 17 та ін.).

За висновками істориків ісламу, свято вперше почали справляти в Єгипті, у період правління шиїтської династії Фатімідів з середини 10 ст. Початково захід не був масовим, а відзначався тільки вищими посадовцями й халіфами. Поряд із ним святкували мавліди на честь народження Алі ібн Абу Таліба та доньки Пророка, від якої династія вела свій родовід, — Фатіми.

Серед сунітів свято поширилося від поч. 13 ст. і пов’язано з перемогою династії Аюбідів, різні гілки якої поширили свій вплив на Близький Схід. Свята набули масового характеру, на них запрошували читачів Корану, улемів. Ще пізніше мавліди справляють у містах Мецці й Медині, згодом традиція проникла в різні регіони мусульманського світу.

На державному рівні мавліди відзначалися з 1588 (996 за гіджрою) у добу Османській імперії.

Оскільки свято вважається нововведенням (бід’а) і не справлялося першими поколіннями мусульман, його законність і припустимість досі викликають полеміку серед улемів. Попри богословські суперечки, широкий загал мусульман щорічно святкує мавлід. На часть мавліду проводять святкові зібрання, оповідають в музично-поетичній формі перекази про народження Мухаммада, читають хадиси й проповіді про життя Пророка, згадують його вчинки і настанови, здійснюють колективні молитви на честь засновника ісламу, роздають милостиню, проводять культурні заходи. Існує традиція в ніч проти мавліду (та кількох інших вшанованих ночей) запалювати на мінаретах канділі. Святкові заходи — від урочистих зібрань до ярмарок і карнавалів — нерідко тривають протягом тижня або всього місяця. Мавлід широко святкують у Тунісі, Туреччині, Алжирі, Марокко, Єгипті, Пакистані, Іраку, Ірані, Індонезії, Танзанії, Йорданії, Лівії тощо. Свято відзначають на національному рівні практично в усіх мусульманських країнах та країнах зі значними мусульманськими спільнотами (Ефіопії, Індії, Шрі-Ланці, Великобританії, Франції, Німеччині, Італії та ін.).

Не святкується серед мусульманських спільнот, де більшість вірян становлять прибічники салафізму; заборонене у Саудівській Аравії, Катарі.

Література

  1. Kaptein N. J. G. Muhammad's Birthday Festival: Early History in the Central Muslim Lands and Development in the Muslim West Until the 10th/16th Century. Leiden : Brill, 1993. 184 р.
  2. Katz M. H. The Birth of The Prophet Muhammad: Devotional Piety in Sunni Islam (Culture and Civilization in the Middle East). London : Routledge, 2007. 296 р.
  3. Muhammad in History, Thought, and Culture: An Encyclopedia of the Prophet of God / Ed. by C. Fitzpatrick, A. Walker. Santa Barbara : ABC-CLIO, 2014. 784 р.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мавлід // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мавлід (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
12.11.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶