Нью-Йорк (селище міського типу)

Панорама селища. У центрі — фенольний завод

Нью-Йо́рк — селище міського типу в Бахмутському районі (з 2020) Донецької області, Україна.

Нью-Йорк (селище міського типу)

Країна Україна
Область Донецька область
Чисельність населення (тис.осіб) 9,9

Географічне положення

Розташоване на Сході України в межах Донецької височини на березі р. Кривий Торець. Відстань до м. Бахмута — близько 42 км, до обласного центру м. Донецька — близько 38 км.

Історична довідка

Ливарний цех машинобудівного заводу Я. Нібура. Світлина 1900-х

Припускають, що поселення веде свій родовід із 17 ст., коли на цих землях з’явилися козацькі зимівники. Згодом засновано державну військову слободу в Залізній балці. У 18 ст. заселення Бахмутського повіту відбувалося повільно (виникали переважно безіменні хутори). Залюднення краю (зокрема іноземними колоністами) прискорив указ 1763, за яким царський уряд гарантував іноземним поселенцям свободу віросповідань (за винятком євреїв) та усі форми господарської діяльності.

За документами, від 1794 на території сучасного смт існували с. Залізне (102 подвір’я, 1840 — 504 подвір’я) та село колезького асесора Фурсова (10 подвір’їв). Наприкінці 19 ст. землі сіл перейшли у власність німецьких колоністів-протестантів із Півдня України. Співіснує декілька версій походження екзотичної назви селища, що відсилають до американського мегаполіса:

  • запроваджена в середині 19 ст. поміщиками Фурсовими [на мапі 1840 на цьому місці позначено с. Олександрівка, проте на мапі 1859 — селище Новий Йорк, в оригіналі — «Новый Иоркъ (Фурсова)»];
  • уведена наприкінці 19 ст. новим землевласником (згадують різні прізвища) на честь дружини-американки;
  • надана підприємцем і меценатом П. Г. Унгером (1853–1933) як символ центру промислового розвитку.

Німецькі колоністи (за віросповідною ознакою меноніти та лютерани) доклали вагомих зусиль для розвитку поселення. Займалися сільським господарством (мали у власності 3138 десятин землі). Діяли парові млини Герцена (з 1892), Унгера (від 1893), Діка, Ремпеля. 1894 засновано машинобудівний завод Я. Нібура для виготовлення сільськогосподарської техніки (сіялки, віялки, борони, жнивні машини тощо) і машин для маслобійного виробництва (згодом завод виконував і військові замовлення). 1905 П. Унгер побудував один із перших на Донеччині цегельний завод. Засновано банк «П. Г. Унгер і П. П. Дік» із основним капіталом 100 тисяч рублів. Діяли початкова школа, центральне училище (з професійно-педагогічної підготовки), вища школа для юнаків, жіноча прогімназія. Працювали книжковий магазин, готель, поштамт із телефонною станцією.

1916 за рішенням військового відомства побудовано фенольний завод «Інкор і Ко» з виробництва кам’яновугільного фенолу — сировини для виготовлення вибухових речовин (1917 введено в експлуатацію, двічі зруйновано — у роки української революції й за Другої світової війни — та двічі відновлено).

1917 у селищі встановлено радянську владу. У цей період значна частина німецької громади виїхала. Машинобудівний завод націоналізовано; 1931 перепрофільовано на виробництво продукції для нафтової промисловості, після Другої світової війни — гірничодобувної техніки (виробляв також товари народного споживання).

Станом на 1926 у селі мешкало 1334 жителі, з них 762 — німецького походження.

1938 Нью-Йорк отримав статус селища міського типу.

У вересні 1941 мешканців німецького походження примусово депортовано до Казахстану.

1951 із розгортанням холодної війни смт Нью-Йорк із політико-ідеологічних міркувань перейменовано на Новгородське. У повоєнний час машинобудівний і фенольний заводи відігравали роль головних бюджетоутворювальних підприємств. Машинобудівний завод у 1950–1960-х кількаразово змінював назву і відомче підпорядкування, з 1962 — Державний машинобудівний завод імені Г. І. Петровського (тепер ліквідовано). У 1960–1970-х реконструйовано та модернізовано цехи фенольного заводу.

В останні десятиліття у поселенні наростали економічні та соціальні проблеми: зменшувався місцевий бюджет, банкрутіли підприємства, зростало безробіття, погіршився стан доріг, що ускладнювало транспортне сполучення, руйнувалася мережа водопостачання (влітку 2019 мешканці смт через брак питної води опинилися на межі гуманітарної кризи).

Із початком Антитерористичної операції на Сході України (АТО) смт опинилося на лінії зіткнення.

2016 ініційовано процес повернення селищу історичної назви Нью-Йорк; 01.07.2021 Верховна Рада України ухвалила відповідну Постанову (№ 1610-IX).

До російсько-української війни

Населення

Станом на 2001 (перепис) у селищі мешкало понад 11,8 тис. осіб. Зазначили рідною мовою українську — 33,95 %.

Господарство

1991–1993 колектив машинобудівного заводу освоїв випуск нових видів продукції (зокрема насосних станцій із гравітаційною системою очищення), отримував міжнародні нагороди («Золота Арка Європи», 1993). Зі зміною власності (1994) підприємство діяло як акціонерне товариство «Новгородський машинобудівний завод». У наступне десятиліття випуск продукції значно зменшився, 2006 почато ліквідацію підприємства.

Головним бюджетоутворювальним підприємством селища став фенольний завод (від 2003 — Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче об’єднання “Інкор і Ко” КХП «Фенольний завод»). Первинні інвестиції у виробництво склали 1,2 млн доларів. Збільшено обсяги виробництва, освоєно нові види продукції, розширено ринки збуту. 2008 увійшов у міжнародну гірничо-металургійну групу компаній «Метінвест Холдинг». Завод був єдиним переробним підприємством фенолвмісної та нафталівмісної сировини в Україні. Понад 90 % його продукції експортували до країн Південно-Східної Азії, Близького Сходу, РФ, Західної Європи.

З 2012 діяла дослідна станція Дослідного господарства «Донецьке» Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського».

Транспорт

У смт розташовано пасажирську і вантажну станцію (діє з 1872) «Фенольна» Донецької залізниці на лінії Костянтинівка — Ясинувата. Сполучала смт Нью-Йорк і м. Торецьк із містами Ізюмом і Лозовою Харківської області, Краматорськом, Костянтинівкою та Слов’янськом Донецької області.

2014–2019 у зв’язку з бойовими діями в зоні АТО / ООС станція стала кінцевою на підконтрольній Україні території для потягів з боку м. Краматорська (з грудня 2019 приміське пасажирське сполучення подовжено до станції Скотувата).

Наука, освіта, культура

Історико-культурний центр «Український Нью-Йорк»

У смт Нью-Йорку діяли 3 школи та інтернат для дітей з особливими освітніми потребами. У школі № 18 відкрили музей етнографії та фольклору (філія Донецького обласного краєзнавчого музею).

Про німецьке минуле селища нагадували нетипові для Донбасу історичні будівлі та надгробки старого німецького цвинтаря. З архітектурних цікавинок міста — паровий млин Петера Діка та будівля кооперативної крамниці Аарона Тіссена (1910). У двоповерховому приміщенні колишньої крамниці (відновлено за допомогою міжнародних ґрантів) відкрили «Історико-культурний центр “Український Нью-Йорк”».

Здійснювали проєкт зі створення «Великого будинку поколінь» — центру соціальної активності для дітей та літніх осіб. Діяли громадські організації «Студії громадських жіночих ініціатив» та «Ініціативна молодь українського Нью-Йорку».

Значущою культурною подією стало проведення в смт 02–03.10.2021 Нью-Йоркського літературного фестивалю «Справжні імена. Справжні історії», в якому взяли участь знані письменники, перекладачі, журналісти, зокрема С. Жадан, Т. Дуда, Р. Горовий, Г. Крук, В. Амеліна.

Спорт

07.11.2021 (у день старту щорічного Нью-Йоркського марафону) влаштовано забіг «Марафон, який ніхто не хоче бігти» з метою привернути увагу міжнародної спільноти до російської агресії на Сході України. Заявки на участь надійшли з Німеччини, Великої Британії, Туреччини, США (м. Нью-Йорк) тощо.

Російсько-українська війна

АТО / Операція об’єднаних сил (ООС)

Навесні 2014 смт Нью-Йорк тимчасово потрапило під контроль проросійських сил. 21.07.2014 українські військові повернули контроль над селищем. Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1085-р від 07.11.2014 смт Нью-Йорк офіційно віднесено до переліку населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування.

2014–2021 близько 100 будинків пошкоджено обстрілами, 5 мешканців загинули, зазнали ушкоджень цехи фенольно-нафталінового виробництва.

Широкомасштабне вторгнення 2022

Наслідки обстрілу селища російськими військами 28.04.2022
Нью-Йорк. Серпень 2023. Фото С. Горбатенка, Радіо Свобода

04–05.04.2022 у смт Нью-Йорк унаслідок тривалих обстрілів, масованого мінометного вогню пошкоджено житлові будинки та інфраструктурні об’єкти. 28.04.2022 російські окупаційні війська з боку тимчасово окупованого м. Горлівки Донецької області здійснили артилерійський та мінометний обстріли селища, внаслідок яких пошкоджено промислові та приватні будівлі, були загиблі й поранені серед цивільного населення. Станом на травень 2022 за процесуального керівництва Бахмутської окружної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 2 ст. 438 Кримінального кодексу України).

Від кінця квітня 2022 смт Нью-Йорк перебувало в епіцентрі бойових дій в умовах наступу російських військ, що мав за мету вихід на адміністративні межі Луганської та Донецької областей. Упродовж 2023 наслідок запеклих боїв на Бахмутському напрямку під артилерійським і мінометним вогнем, авіаударами опинилися населені пункти Богданівка, Костянтинівка, Кліщіївка, Андріївка, Катеринівка, Новомихайлівка, Старомайорське, Олександро-Шультине, Сіверськ, Часовий Яр, Урожайне, Нью-Йорк (усі — Донецька область) тощо. Тільки в жовтні 2023 противник завдав авіаударів у районах понад 60-ти населених пунктів.Російські авіабомби завдали колосальних руйнувань, вибухами пошкоджені приватні домогосподарства, багатоквартирні будинки, господарські споруди, соціальна інфраструктура.

За повідомленням керівництва Донецької обласної військово-цивільної адміністрації: 22.07.2023 армія РФ вдарила по Нью-Йорку трьома авіабомбами: 4 мирних жителя загинули, 3 поранених, пошкоджені 16 будинків та адмінбудівля; 31.07 російська авіація скинула на селище 4 потужні авіабомби ФАБ-500: зруйнували школу і 46 будинків на 5 вулицях; з 1 по 13 серпня селище зазнало 5 обстрілів (з них 2 удари авіабомбами): 1 мирний житель загинув, 2 поранених, пошкоджено 22 будинки і школу.

Попри ризик загинути під завалами власного будинку, станом на серпень 2023 відмовлялися від евакуації з селища близько 2,5 тис. мешканців, здебільшого старшого віку. Надходила гуманітарна допомога від влади та волонтерів.

Персоналії

Тут народилися ревматолог і фізіотерапевт, професор Є. Брусиловський (1854–1933); інженер і винахідник, конструктор танків А. Дік (1903–1979). Працював Герой Радянського Союзу М. Гужва (1914–1955), на його честь у смт Нью-Йорку названо провулок.

Джерела

  • Про перейменування селища міського типу Новгородське Бахмутського району Донецької області: Постанова Верховної Ради України № 1610-IX від 1 липня 2021 р. // Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1610-IX#Text
  • Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування: Розпорядження Кабінету міністрів України № 1085-р від 7 листопада 2014 р. // Liga 360. URL: https://ips.ligazakon.net/document/KR141085?an=1244

Література

  1. Історія міст і сіл Української РСР : в 26 т. / Гол. ред. П. Т. Тронько. Київ : Головна редакція Української радянської енциклопедії АН УРСР, 1970. Т. 12 : Донецька область. 992 с.
  2. Пірко В. О. Заселення і господарське освоєння Степової України в XVI–XVIII ст. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004. 210 с.
  3. Алфьоров М. А. Урбанізаційні процеси в Україні в 1945–1991 рр. Донецьк : Донецьке відділення НТШ ім. Шевченка ; ТОВ «Східний видавничий дім», 2012. 552 с.
  4. Остролуцька Л. Як живеться Нью-Йорку в степу донецькому? // Укрінформ. 2019. https://www.ukrinform.ua/rubric-ato/2815916-ak-zivetsa-nujorku-v-stepu-doneckomu.html
  5. Бердник М. Нью-Йорк на Донбасі: навіщо прифронтовому селищу американська назва? // Deutsche Welle. 2021. URL: https://www.dw.com/uk/new-york-navishcho-pryfrontovomu-selyshchu-na-donbasi-amerykanska-nazva/a-56547408
  6. Воєнно-історичний опис російсько-української війни : в 21 вип. Київ : [б. в.], 2023. Вип. 20: Жовтень 2023 року. 196 с.
  7. Горбатенко С. «Хто лишиться – не знаємо»: як під бомбами РФ виживає донецький Нью-Йорк // Радіо Свобода. 2023. URL: https://www.radiosvoboda.org/a/new-york-obstrily/32547173.html
  8. Горпінченко Н. 9 років поруч із війною: як живе прифронтовий Нью-Йорк // Слідство.Інфо. 2023. URL: https://www.slidstvo.info/warnews/9-rokiv-poruch-iz-viynoiu-iak-zhyve-pryfrontovyy-niu-york/

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Нью-Йорк (селище міського типу) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Нью-Йорк (селище міського типу) (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶