Пам'ятник мамонту в Кулішівці

Па́м’ятник ма́монту в Куліші́вціпам’ятка історії, Роменський район, Сумська область, Україна.

Пам’ятник мамонту в Кулішівці.
Загальний вигляд у панорамі долини р. Хусь
Пам’ятник мамонту в Кулішівці

Загальні відомості

Пам’ятник стоїть на околиці села край шляху з смт Недригайлова до с. Хоружівки на локальному підвищенні лівого берега р. Хусь (правий доплив р. Сули); є архітектурним акцентом у ландшафті. У краєзнавчій літературі та в народі його називають «пам’ятником мамонту», але насправді за своїм історичним і науковим значенням цей монумент є комплексною пам’яткою, що відповідає двом законодавчим визначенням: «пам’ятка науки і техніки» та «пам’ятка історії».

Історична довідка

У першій половині 19 ст. с. Кулішівка належало графу Ю. Головкіну (1762–1846; Швейцарія — Україна), котрий був почесним членом Імператорської академії наук і попечителем Харківського навчального округу. Він запросив до свого маєтку вченого-натураліста, професора Харківського університету (тепер Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна) І. Калениченка (1805–1876; Україна), який захоплювався палеонтологією. У вересні 1839 він протягом 10 днів розкопав на березі річки добре збережений кістяк мамонта. На шести підводах його перевезли до м. Харкова і передали в університет. В Україні так добре збережені рештки мамонта було знайдено вперше. Це й спонукало вченого разом із власником маєтку встановити на місці знахідки пам’ятник на честь наукового відкриття (1841).

За своїм історичним значенням монумент комплексний. Він увічнює два історичні факти: першу знахідку добре збереженого кістяка мамонта; місцевість, де берегом річки проходив кордон між Московським царством і Річчю Посполитою в добу між Поляновським миром 1634 та початком Хмельниччини (1648), а згодом — межа між Гетьманщиною і Слобожанщиною. Автором проекту пам’ятника був І. Калениченко, кошти на його відливку з чавуну на одному з заводів м. Харкова надав Ю. Головкін. Підмурок виконано у формі широкої цегляної платформи, площею 120 кв. м. На її влаштування пішло 60 тис. цеглин.

1948 пам’ятник дослідив І. Підоплічко, 1950 виконано реставрацію, зокрема споруджено бетонний підмурок.

1997 цегляний постамент і платформу обличковано плиткою.

З 2007 є об’єктом Державного історико-культурного заповідника «Посулля».

Характеристика

Пам’ятник 3 м заввишки виконано у формі чавунної чотиригранної зрізаної піраміди, встановленої на кубічний п'єдестал, що стоїть на ширшому цегляному постаменті. Піраміда має пластичне вінчання в стилі класицизмукарниз із пальметами над ним. На всіх боках чавунного п’єдесталу барельєфом зображено кістяк мамонта.

На кожній із граней піраміди вгорі поміщено лавровий вінок із датою «1841» і російськомовними рельєфними написами нижче. На південній грані, зверненій до шляху: «На сем месте в 1839 году отрыт остов Предпотопнаго мамонта Elephas Mamonteus». На східній грані: «Сія чрезвычайная редкость отыскана в присутствіи Владельца Обер Камергера Графа Ю. А. Головкина». На північній грані: «Кости Мамонта подарены Харьковскому Университету и хранятся в Зоологическом Кабинете». На західній грані: «Село Кулешёвка. Место сіе было границею между Польшею и россіею» (при цьому назву «Росія» написано з малої літери).

Значення

Це перший у світі пам’ятник на честь палеонтологічної знахідки — решток мамонта. До 1980-х він був єдиним у світі й залишається одним із найоригінальніших в історії світової науки — як за своїм історичним значенням, так і за оригінальністю архітектурно-художнього вирішення.

Галерея

Література

  1. Вечерський В. Пам’ятки архітектури й містобудування Лівобережної України: Виявлення, дослідження, фіксація. Київ : Видавничий дім А.С.С., 2005. С. 425–426.
  2. Нестеровська Ю. Пам’ятне місце першої на Україні знахідки кісток мамонта // Звід пам’яток історії та культури України. Сумська область. Київ : Інститут історії України НАН України, 2017. С. 802.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Пам'ятник мамонту в Кулішівці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Пам'ятник мамонту в Кулішівці (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶