(Перенаправлено з Родовища магматичні)

Магматичні родовища

Магмати́чні родо́вищапоклади корисних копалин, сформованих у надрах Землі у процесі охолодження і розкристалізації основної або лужної магми, що містить підвищені концентрації цінних мінералів.

Характеристика

Розташовані серед близьких за складом магматичних гірських порід.

Концентрація цінних мінералів у магмі, що вихолоняє, зумовлена різними причинами.

Магма у процесі охолодження може розпадатися на дві рідини, що не змішуються (див. Ліквація). Приклад — родовища сульфідних мідно-нікелевих руд.

Цінні мінерали можуть виділитися раніше від інших, зосередитися на дні магматичного резервуара і сформувати поклади ранньомагматичних родовищ (акумулятивних, або сегрегаційних; див. Сегрегація). До них належать деякі родовища хромових, титанових і залізних руд. Оригінальними ранньомагматичними утвореннями є кімберлітові трубки Сибіру і Південної Африки. Вони складені із застиглої магми ультраосновного складу (кімберліт), що містить кристали алмазів, які виділилися на ранній стадії її охолодження.

У процесі розкристалізації багатої на газ магми речовина корисних копалин може концентруватися в легкоплавкому залишковому розплаві і при подальшому твердінні утворювати пізньомагматичні родовища. До них належать родовища титаномагнетитового типу (м. Качканар, Середній Урал), хромітів (Південний Урал), апатитів (Кольський півострів), а також родовища танталу, ніобію і рідкісноземельних елементів.

Зрідка магматичні родовища виникають як потоки, що виливаються з жерл вулканів (наприклад, потоки сірки вулканів Італії та Японії і магнетитових розплавів вулкана Ель-Лако в Чилі).

Серед магматичних родовищ найбільш значні — родовища руд заліза, титану, ванадію, хрому, платиноїдів, міді, нікелю, кобальту, апатитів, алмазів, ніобію, цирконію і гафнію.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Гурський Д. С., Єсипчук К. Ю., Калінін В. І. та ін. Металічні і неметалічні корисні копалини : в 2 т. Київ : Центр Європи, 2006.
  3. Dill H. G. The «Chessboard» Classification Scheme of Mineral Deposits: Mineralogy and Geology from Aluminum to Zirconium // Earth-Science Reviews. 2010. Vol. 100. Is. 1–4. P. 1–420.
  4. Ridley J. Ore Deposit Geology. Cambridge : Cambridge University Press, 2013. 411 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Магматичні родовища // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Магматичні родовища (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.04.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶