Синевир (озеро)

Озеро Синевир розташоване у верхів’ї
р. Теребля (басейн Тиси), Закарпатська обл.

Синевир (озеро) (Синевир)

Прісне/солоне прісне
Площа (кв.км) 0,07 км2
Об’єм води 350–460 тис. м3
Середня глибина (м) 9 м
Походження завального типу
Тип живлення змішаний
Регіон Закарпатська область
Рівень води в озері Синевир влітку 2006
Рівень води в озері Синевир під час паводку влітку 2020
Струмок Синевирський, який витікає з озера Синевир
Взимку озеро Синевир покрите льодом

Синеви́р — озеро в басейні р. Теребля в Хустському районі Закарпатської області України.

Інші назви: Синевирське озеро; Морське око (місцева назва).

Географічне положення. Розмір

Розташоване у верхів'ї р. Теребля поблизу с. Синевирська Поляна на висоті 989 м над рівнем моря в гірському масиві Внутрішні Горгани Українських Карпат.

Середня площа водного дзеркала становить 0,05 км2, за максимального наповнення весною та під час затяжних дощів — 0,07 км2; середня глибина — 9 м, максимальна — 24 м; об’єм води — 350–460 тис. м3. Максимальна довжина озера — 440 м, максимальна ширина — 320 м. Посеред озера розташовано невеликий острівець, який має площу лише кілька квадратних метрів (немов зіниця ока на акваторії). Звідси й місцева назва озера — «Морське око».

Походження

Синевир належить до типу завальних озер.

Струмки, які живлять озеро, колись стікалися в один потік та впадали в р. Теребля. Але близько 10–11 тис. р. тому внаслідок потужного обвалу-зсуву корінні пісковики бистрицької світи еоцену зірвалися з південного схилу гори Красної і перекрили прадавню долину Синевирського струмка за 1,5 км від його впадіння в р. Теребля. Так утворилася загата для накопичення води, що дало початок озеру. Протяжність обвало-зсуву 400 м, ширина близько 250 м.

Котловина озера, заповнена водою, складається з двох продовгуватих западин, які простягаються з заходу на схід та розділені гірським хребтом. Найвища частина хребта більшу частину року височіє над водою у вигляді острівця. Більша частина дна озера вкрита глибами та уламками світло-сірого піщаника. Скупчення мулових відкладів розвинені лише в західній частині озера, де в нього впадають притоки.

Синевир є стічним озером — через 350 м на схід з-під обвал-зсуву на 60 м нижче рівня позначки його гребеня витікає Синевирський струмок, який впадає в р. Теребля.

Гідрологічний режим

Загальна площа водозбору становить 2,23 км2. Значна його частина (87,4 %) вкрита лісом. Живлення озера відбувається в основному за рахунок атмосферних опадів та надходження поверхневих вод з трьох гірських струмків, що в нього впадають. Струмки-притоки беруть початок на схилах гір Озерна, Красна і між горами Озерна і Кліва. В місці їхнього впадіння озеро заболочене (болото евтрофне, трав’янисте, площею близько 0,02 км2).

Кількість атмосферних опадів в районі озера становить 1 300 мм/рік. Річне значення сумарної сонячної радіації на 16 % менше, ніж на низовині. Середня температура повітря найтеплішого місяця липня становить +13 °С, найхолоднішого місяця січня — мінус 10 °С. Сніговий покрив утворюється в грудні, сходить у квітні.

Рівень води в озері коливається протягом року: знижується взимку, підвищується під час весняної повені та влітку з випаданням дощів, спадає восени. Значні коливання рівня спостерігаються як протягом року, так і за добу. Зафіксовано добове підвищення рівня майже на 1 м. Відповідно змінюється площа водного дзеркала та об’єм. Зміна площі водного дзеркала може сягати 60 %, а об’єму води — 35 %. Під час паводку в Українських Карпатах у червні 2020 було затоплено острівець на акваторії озера та оглядовий дерев’яний майданчик для туристів.

Найбільші коливання температури води спостерігаються на поверхні озера, де проходить активний теплообмін на межі вода-повітря. Через розташування озера на значній висоті над рівнем моря і глибину влітку прогрівається лише поверхневий шар води (до +11°C). З глибини 10 м і нижче формується ізотермічний шар (+4 °C). Утворюється пряма термічна стратифікація. Взимку на озері утворюється льодовий покрив. В момент утворення льодового покриву температура води на межі з льодом знижується до 0 °С, тоді як в нижніх шарах вона наближається до +4 °C. Так формується обернена термічна стратифікація.

Твердий стік та гідрохімія

Твердий стік в озеро становить близько 50 т/рік, а з озера витікає не більше 1 т/рік, тобто майже 99 % твердого стоку акумулюється в озері. В чаші озера зосереджено понад 200 тис. м3 відкладів (через це в західній частині мулисті відклади майже вийшли на поверхню води).

Вода гідрокарбонатно-кальцієвого складу з невисокою мінералізацією — 107–186 мг/дм3. Значення мінералізації коливаються в залежності від рівня води в озері. Високим рівням, зумовленим надходженням талих вод під час весняної повені та випадінням маломінералізованих атмосферних опадів, відповідає менша мінералізація води, яка в притоках становить 60–100 мг/дм3 і відповідно знижує цей показник в озері. В меженний період (див. Межень) у живленні водойми зростає роль більш мінералізованих підземних вод. В цей період мінералізація води в притоках і озері дещо збільшується.

Рослинний і тваринний світ

Озеро оточене природними лісовими комплексами, створеними ялиновими та ялицево-буково-яворовими лісами з участю ялини звичайної, ялиці білої, бука лісового, клена гостролистого, горобини.

В озері наявні високогірні види іхтіофауни: форель райдужна, форель струмкова, форель озерна, бабець звичайний, бабець строкатоплавцевий, мересниця річкова, а також рідкісні для фауни України харіус європейський і рак річковий.

Значення

1989 на території, що оточує озеро, створено національний природний парк «Синевир». 2004 озеро було включено до міжнародного переліку водно-болотних угідь, які підпадають під дію Рамсарської конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення (прийнята 02.02.1971 у м. Рамсарі, Іран), головним чином як середовище мешкання водоплавних птахів.

Синевир знаходиться в межах зони стаціонарної рекреації національного природного парку «Синевир» і використовується у туристично-рекреаційних цілях. Купатися та ловити рибу в озері заборонено.

Додатково

За типізацією озер відповідно до Водної рамкової директиви Європейського Союзу (2000) Синевир можна означити як мале за площею озеро на середньогір’ї, середнє за глибиною, розташоване в силікатних породах.

Література

  1. Lake Synevyr // Ramsar Sites Information Service. 2003. URL: https://rsis.ramsar.org/ris/1400
  2. Кушнір Н. І. Еколого-гідрологічний нарис озера Синевир // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2008. № 1. С. 117–121.
  3. Хільчевський В. К., Корчемлюк М. В., Кравчинський Р. Л. та ін. Умови формування хімічного складу води гірського озера Марічейка (масив Чорногора, Українські Карпати) // Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія. 2018. № 1 (48). С. 6–15.
  4. Методика визначення масивів поверхневих та підземних вод // Верховна Рада України. 2019. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0287-19#Text
  5. Національний природний парк «Синевир». URL: https://www.npp-synevyr.net.ua/page142-14.html

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Синевир (озеро) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Синевир (озеро) (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶