Таємна доктрина

Таємна доктрина. Видання 1895

«Тає́мна доктри́на» (повна назва — «Таємна доктрина, синтез науки, релігії та філософії»; англ. «The Secret Doctrine, the Synthesis of Science, Religion and Philosophy») — найзначуща праця О. П. Блаватської, створена в зрілий період її творчості та пов’язана з осмисленням і розвитком ідей теософії. Написана англійською мовою.

Історична довідка

О. П. Блаватська під час роботи над «Таємною доктриною», м. Лондон, 1887

Над «Таємною доктриною» О. Блаватська працювала з осені 1884 по грудень 1888.

Восени 1884 О. Блаватська переїхала до Німеччини. Оселилася в м. Ельберфельді (тепер м. Вупперталь), де разом з Г. С. Олкоттом організувала філію Теософського товариства. Тут почала напружену роботу над створенням «Таємної доктрини». В грудні цього ж року здійснила поїздку в Індію з метою спростувати висунуті проти неї звинувачення. Ці події негативно вплинули на її здоров’я. Під час зворотної дороги через м. Неаполь, попри хворобу, продовжувала роботу над «Таємною доктриною».

У 1887 Блаватська перебралася до м. Лондона, мешкала у котеджі «Мейкот», що належав письменниці Мейбл Коллінз. Попри проблеми зі здоров’ям, завершила книгу, яку вважала головною працею свого життя.

В листопаді–грудні 1888 видано 2 томи «Таємної доктрини», видання профінансували теософи Бертрам і Арчібальд Кейтлі. Наклад миттєво розійшовся, що зумовило необхідність додаткового тиражу. Рецензію на книгу уклала А. Безант. Після знайомства з О. Блаватською Анні Безант стає членом Теософського товариства і веде активну діяльність.

Третій том, над яким теософиня почала роботу, але не встигла завершити, опублікований 1897, уже після смерті авторки. Решту статей та фрагментів рукописного тексту видали послідовники О. П. Блаватської в 1905.

Структура і зміст

У передмові до першого видання «Таємної доктрини» (1888) О. П. Блаватська вказує, що метою написання праці є: «Довести, що природа не є “випадковим поєднанням атомів” та вказати людині її законне місце в системі Всесвіту; врятувати від спотворення архаїчні істини, що є підвалиною всіх релігій; підійняти край завіси над основою єдності, звідки вони походять; показати, що окультний бік Природи ніколи ще не був доступним для науки сучасної цивілізації». Книга націлена на відтворення синтезу, що дозволив би об’єднати філософію, науку, релігію як за методами, так і за об’єктом пізнання, сформувати основи цілісного світорозуміння.

Назву «таємна доктрина» Блаватська вживає для позначення архаїчної світоглядної доктрини людства, яка, на її думку, є первинною щодо всіх наступних релігійних систем.

Праця, за свідченнями авторки, уґрунтована на текстах древнього тибетського рукопису «Книга (Станці) Дзіан», що є складником манускрипту «Книга потаємної мудрості світу» — антології всіх окультних наук.

Перший том «Таємної доктрини» — «Космогенезис» — складається з 2-х частин. У першій частині («Космічна еволюція») Блаватська детально викладає концепцію еволюції космогонічних систем. Прояв організованого Всесвіту, його структура і цикли формування представлені як діалектичний процес взаємодії Космосу з безструктурним Хаосом. Обґрунтування космогонічної картини світу побудовані на коментарях до кожної шлоки (традиційна для індійської поезії метрична ритмована фраза) «Станців Дзіан». У другій частині («Еволюція символізму») наведено аргументи на користь космогонічної концепції, що виведені із символізму стародавніх культур, езотеричних аспектів філософсько-релігійних вчень Сходу і Заходу.

Другий том — «Антропогенезис» — містить аналіз поглядів на походження та еволюцію людства. Спираючись на «Станці Дзіан», а також широкий спектр езотеричних вчень і філософсько-релігійних концепцій, Блаватська розгортає цілісну картину розвитку рас і циклів еволюції життя на Землі. Описано семеричну структуру людини, уявлення щодо еволюційних форм майбутніх циклів розвитку людства. Символізм стародавніх релігій став ідейною основою ствердження духовної сутності людини і визначення шляхів її духовної еволюції.

Значення

Праця Блаватської репрезентує спробу реконструкції деякої фундаментальної істини, що є коренем релігійних, філософських і наукових пошуків людства.

Разом частини «Таємної доктрини» розповідають про місце і значення людини і людства в системі світобудови як гігантської відкритої одухотвореної системи, де всі структурні елементи ієрархічно взаємопов’язані.

Книга О. Блаватської від часів оприлюднення дотепер є предметом украй суперечливих оцінок: від критики за поверховий, компілятивний та еклектичний характер — до визнання її фундаментальною працею з історії та порівняльного аналізу духовних учень.

Джерела

  • The Secret Doctrine: The Synthesis of Science, Religion, and Philosophy : in 2 vol. : in 2 vol. London : Theosophical Publishing, 1888–1897.
  • Р о с. п е р е к л а д — Тайная доктрина : в 2 т. Москва : Эксмо; Харьков : Фолио, 2009.

Література

  1. Крэнстон С. Е. П. Блаватская. Жизнь и творчество основательницы современного теософского движения / Пер. с англ. 2-е изд., доп. Рига; Москва : Лигатма, 1999. 736 с.
  2. Мэрфи Г. Когда приходит рассвет, или Жизнь и труды Елены Петровны Блаватской / Пер. с англ. 2-е изд., с изм. Челябинск : Аркаим, 2004. 286 с.
  3. Шабанова Ю. А. Теософия в ракурсе философского и социокультурного осмысления. Днепропетровск : Национальный горный университет, 2011. 141 с.
  4. Шабанова Ю. А. Теософия: история и современность. Харьков : ФЛП Панов А. Н., 2016. 198 с.

Автор ВУЕ

Ю. О. Шабанова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шабанова Ю. О. Таємна доктрина // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Таємна доктрина (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶