(Перенаправлено з Ураза-байрам)

Ід аль-Фітр

Ід аль-Фітр (араб. عيد الفطر‎‎), Ураза́-байра́м (тюрк.), Ораза-байрам, Рамазан-байрам — в ісламі — одне з двох головних свят, свято завершення посту (розговіння).

Загальна характеристика

Відзначається у перший день місяця шавваль (за мусульманським календарем), по завершенні 30-денного посту, який додержують протягом місяця рамадан. Піст у священний для мусульман місяць вважається одним із «стовпів ісламу», що спонукає виявити благочестя, смирення, турботу про нужденних, набути духовний досвід і зміцнити віру. Згідно з повчаннями улемів, Ід аль Фітр — день подяки від мусульман Аллаху за можливість відчути благословення місяця рамадан.

Традиція посту і святкування його завершення започатковані 624, за життя пророка Мухаммада. Щороку свято припадає на різні дні, з огляду на те, що мусульманське літочислення ведеться за місячним календарем (коротшим за григоріанський приблизно на 11 днів).

Підготовка до свята починається за кілька днів, у приготуваннях беруть участь усі члени родини. Готують національні страви, традиційні солодощі.

Для мусульман вважається бажаним здійснити молитву в ніч перед святом, просити в Аллаха благословення, читати Коран і хвалити Всевишнього. Напередодні і в день свята (до святкового намазу) збирається обов’язкова милостиня — закят аль-фітр.

Ранком у мечетях здійснюються колективні святкові молитви («ід-намаз», з двох ракатів). Після намазу читаються хутби (релігійні проповіді).

Свято сприймається як долучення до спільної радості одновірців; мусульмани вдягають кращий одяг, вітають один одного, запрошують на гостину родичів, друзів, сусідів, обмінюються подарунками. Традиціями свята є, зокрема, частування солодощами дітей, роздача милостині та ін. День свята у мусульманських країнах є неробочим; школи, магазини, установи, заклади не працюють протягом кількох днів.

Додатково

Згідно з хадисом від Анаса ібн Маліка, мешканці м. Медини переказали Мухаммеду, що вони здавна справляли два веселих і радісних свята. Пророк відказав, що Аллах замінив ті язичницькі свята двома кращими днями – Святом розговіння і Святом жертвопринесення (Див. Ід аль-Адха).

Література

  1. Али-заде А. А. Исламский энциклопедический словарь. Москва : Ансар, 2007. 400 с.
  2. Камиль А. А. Уроки Рамадана. Пост и его значение. Москва : Умма, 2008. 200 с.
  3. Латигіна Н. А. Іслам: шлях крізь століття. Київ : Київський національний торговельно-економічний університет, 2016. 360 с.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Ід аль-Фітр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ід аль-Фітр (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
05.06.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶