Хмельницький національний університет

Хмельни́цький націона́льний університе́т, ХНУ ― багатопрофільний заклад вищої освіти в м. Хмельницькому, Україна.

Герб Хмельницького національного університету
Хмельницький національний університет

Хмельницький національний університет (ХНУ)

Тип заклад вищої освіти
Форма власності державна
Профіль діяльності освіта, наука
Розташування Хмельницький, Україна
Веб-сайт https://khmnu.edu.ua/

Статус

Державний заклад, підпорядкований Міністерству освіти і науки України.

Від 2004 має статус національного.

Рейтинги

Хмельницький національний університет ― один із найбільших закладів вищої освіти Хмельниччини.

Академічний рейтинг закладів вищої освіти України «Топ-200 Україна 2022» ― 50місце (найвище місце серед ЗВО області).

Рейтинг закладів вищої освіти Хмельницького ― 1 місце.

Консолідований рейтинг українських закладів вищої освіти ― 59–60 місце.

«100 найпопулярніших закладів вищої освіти за кількістю заяв від абітурієнтів» (2022) ― 1 місце.

Членство в міжнародних організаціях

Хмельницький національний університет ― член авторитетних академічних асоціацій та спільнот світу: Фундація «Допомога полякам на Сході» (м. Варшава, Польща), Фундація «Свобода і демократія» (м. Варшава, Польща), Товариство «Інтеграція Європа-Схід» (м. Кельце, Польща), USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури України», Асоціація викладачів англійської мови «ТІСОЛ-Україна», асоціація Businet (організація, що сприяє розвитку підприємницької освіти в університетах Європи).

Офіційний сайт

https://khmnu.edu.ua/

Історична довідка

06.06.1962 ректор Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова (УПІ; тепер Українська академія друкарства) В. Шпиця (1913–1986; тепер Україна) підписав наказ № 134 від про призначення комісії з організації загальнотехнічного факультету в м. Хмельницькому. Цим же наказом старшого викладача С. Ганжурова (1927; тепер Білорусь ― 1987; тепер Україна) призначено головою комісії та одночасно виконувачем обов’язків декана новоствореного факультету.

Урочисте відкриття Хмельницького загальнотехнічного факультету УПІ відбулося 17.09.1962. На перший курс навчання було зараховано 250 студентів вечірньої та заочної форм навчання.

У січні 1966 факультет реорганізовано у філіал ім. Івана Федорова. У складі структурного підрозділу було два факультети: механічний і загальнотехнічний.

У вересні 1967 в м. Хмельницькому на базі філіалу УПІ організовано Хмельницький технологічний інститут побутового обслуговування (ХТІПО) з механічним, технологічним і загальнотехнічним факультетами. Виконувачем обов’язків ректора інституту призначено доцента, кандидата технічних наук С. Ганжурова.

Із грудня 1974 інститут очолив доктор технічних наук, професор Р. Сілін (1931; тепер Російська Федерація ― 2018; Україна). ХТІПО став багатопрофільним закладом вищої освіти.

У вересні 1989 заклад отримав статус Хмельницького технологічного інституту. Збудовано 4-й навчальний корпус, 4-й і 5-й гуртожитки, сучасну бібліотеку, їдальню, спорткомплекс, дослідно-експериментальну базу науково-дослідного сектора, водовеслувальну базу, два житлові будинки, розпочато будівництво 5-го навчального корпусу. Відкрито нові факультети: радіоелектроніки, бізнесу і права, по роботі з іноземними студентами. Інститут готував спеціалістів для 47 країн світу. У закладі діяла аспірантура та докторантура.

У жовтні 1994 інститут акредитовано за IV рівнем, на базі Хмельницького технологічного інституту створено Технологічний університет Поділля. Факультет по роботі з іноземними студентами реорганізовано в гуманітарно-педагогічний. Започатковано підготовку фахівців за вісьмома новими спеціальностями.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України № 771-р від 17.12.2003 та за наказом Міністерства освіти і науки України № 261 від 26.12.2003 Технологічний університет Поділля реорганізовано у Хмельницький державний університет.

Указом Президента України № 954/2004 від 21.08.2004 та наказом Міністерства освіти і науки України № 719 від 13.09.2004 Хмельницький державний університет набув статусу національного.

Ректори

1962–1969 ― С. Ганжуров.

1969–1974 ― кандидат технічних наук, доцент М. Карпиленко (1924; тепер Російська Федерація).

1974–2001 ― доктор технічних наук, професор Р. Сілін.

2001–2021 ― доктор технічних наук, професор М. Скиба (1950; тепер Україна).

з 2021 ― кандидат економічних наук, доцент С. Матюх (1978; тепер Україна).

Підготовка фахівців

Освітньо-кваліфікаційні рівні, аспірантура, докторантура

Хмельницький національний університет станом на 2023 здійснює підготовку за:

З грудня 1988 в університеті діє аспірантура, а з квітня 2000 ― докторантура. Станом на 2023 підготовка в аспірантурі триває за 13 освітньо-науковими програмами. У докторантурі здобувачі навчаються за 8 науковими спеціальностями. В університеті працюють 4 спеціалізовані вчені ради із захисту дисертацій.

Загальна кількість студентів, випускників

Хмельницький національний університет готує фахівців як для регіону та України загалом, так і для інших країн світу.

У закладі станом на 2022 навчається близько шести тисяч студентів. Навчальний процес забезпечують 95 докторів та 374 кандидати наук (2022; оцінка).

Навчання іноземних студентів

У Хмельницькому національному університеті станом на 2022 здобувають освіту понад 50 студентів із Канади, Кіпру, Ізраїлю, Еквадору, Індії, Пакистану, Лівану, Нігерії, Греції, Азербайджану, Есватіні, Гани, Зімбабве та ін.

Іноземні громадяни навчаються українською мовою за 124 освітніми програмами та англійською мовами за спеціальностями “Менеджмент”, ”Комп’ютерна інженерія”, “Міжнародні економічні відносини”.

Залученням іноземних слухачів / студентів до навчання в університеті та забезпеченням процедури вступу, зарахуванням, документуванням посвідкою на тимчасове проживання займається відділ по роботі з іноземними студентами. Також він здійснює супровід іноземних студентів упродовж усього періоду їхнього навчання.

Прийом іноземців на навчання проводять згідно з міжнародними договорами України, загальнодержавними програмами, договорами навчальних закладів з юридичними і фізичними особами.

Університетський кампус

На балансі університету п’ять навчальних корпусів, спортивний комплекс, наукова бібліотека, дослідно-експериментальна база, будинок побуту, їдальня, лікувально-оздоровчий центр, п’ять гуртожитків, спортивно-екологічний комплекс на р. Південний Буг, музей історії ХНУ, музейно-виставковий центр «Історія та сучасність техніки», ботанічний сад.

Структурні підрозділи

Хмельницький національний університет — багатопрофільний заклад вищої освіти, у структурі якого станом на 2022 функціонують 42 кафедри на 8 факультетах:

  • гуманітарно-педагогічний;
  • економіки і управління;
  • здоров’я, психології, фізичної культури та спорту;
  • інженерії, транспорту та архітектури;
  • інформаційних технологій;
  • міжнародних відносин і права;
  • управління, адміністрування та туризму;
  • технологій та дизайну.

Інші підрозділи:

  • Приймальна комісія.
  • Підготовче відділення.
  • Центр післядипломної освіти.
  • Центр культури та естетичного виховання студентів.
  • Центр кар’єри.
  • Студентська туристична агенція «Подільські мандри».
  • Студентський літературний театр «Глорія».
  • Студентський будинок моделей.

Наукова та науково-технічна діяльність

Наукова діяльність є одним із пріоритетних напрямків роботи Хмельницького національного університету.

З метою координації та всебічного сприяння науково-дослідницькій, винахідницькій та творчій діяльності молоді в ХНУ створено Наукове товариство студентів та молодих вчених (НТСМВ).

Серед традиційних конференцій, які проводяться на базі університету: Міжнародна конференція «Українсько-Польські наукові діалоги»; Міжнародна науково-практична конференція «Професійне становлення особистості: проблеми і перспективи»; Міжнародна науково-практична конференція «Стратегії, моделі та технології управління економічними системами»; Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні проблеми економіки та менеджменту: теоретичні і практичні аспекти»; Всеукраїнська науково-практична конференція студентів і молодих вчених «Маркетинг очима молоді»; Всеукраїнська науково-практична онлайн-конференція «Актуальні питання теорії та практики психолого-педагогічної підготовки майбутніх фахівців». Проводиться Всеукраїнський конкурс молодих дизайнерів одягу «Барви Поділля».

Наукові школи

Економічна безпека макро-, мезо- та мікрорівня. Наукові керівники і засновники: ректор Хмельницького національного університету, кандидат економічних наук, доцент С. Матюх; доктор економічних наук, професор Є. Рудніченко (1980; тепер Україна).

Наукові та практичні основи проєктування машин легкої промисловості. Науковий керівник і засновник ― доктор технічних наук, професор, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України М. Скиба.

Механізм регулювання в економічній, інноваційно-інвестиційній та соціально-трудовій сферах України на шляху до Європейського Союзу. Науковий керівник і засновник ― доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, академік Академії наук вищої школи України та Академії економічних наук України В. Нижник (1960; тепер Україна).

Інновації у плануванні підприємницької діяльності на основі концепції маржинального доходу. Науковий керівник і засновник ― доктор економічних наук, професор, академік Академії економічних наук України О. Орлов (1931; тепер Російська Федерація).

Наукові і практичні дослідження зносостійкості зміцнених поверхонь конструкційних матеріалів. Науковий керівник і засновник ― доктор технічних наук, професор М. Стечишин (1951; тепер Російська Федерація).

Аналіз та синтез механізмів та машин. Науковий керівник ― доктор технічних наук, професор В. Харжевський (1979); засновник ― доктор технічних наук, професор Я. Кіницький (1939; обидва ― тепер Україна).

Методи і моделі контактної трибомеханіки, теорії випробувань і зносостійкості вузлів тертя. Науковий керівник ― доктор технічних наук, професор О. Диха (1964; тепер Російська Федерація); засновник ― доктор технічних наук, професор А. Кузьменко (1936–2015; Україна).

Стратегії і тактика управління діяльністю підприємницьких структур. Науковий керівник і засновник ― доктор економічних наук, професор, академік Академії економічних наук України Н. Хрущ (1969; тепер Україна).

Теоретичні основи і методологічне забезпечення модульного проєктування конкурентоздатного одягу. Науковий керівник і засновник ― доктор технічних наук, професор А. Славінська (1947; тепер Україна).

Інтелектуальні інформаційно-аналітичні технології підвищення безпеки та якості програмного забезпечення комп’ютерних систем. Науковий керівник ― доктор технічних наук, професор Т. Говорущенко (1980; тепер Україна).

Порівняльна професійна педагогіка. Розвиток педагогічної компаративістики в контексті глобалізації та інтеграції. Науковий керівник і засновник ― доктор педагогічних наук, професор Н. Бідюк (1971; тепер Україна).

Теорія і практика соціально-педагогічної діяльності та соціально-психологічної допомоги в Україні і за кордоном. Науковий керівник і засновник ― доктор педагогічних наук, доктор психологічних наук, професор Л. Романовська (1974; тепер Україна).

Психологічні засади підготовки молоді до сімейного життя. Науковий керівник і засновник ― доктор психологічних наук, професор, заслужений працівник освіти України Є. Потапчук (1968; тепер Україна).

Управління потенціалом підприємства за умов міжнародної інтеграції. Науковий керівник і засновник ― доктор економічних наук, професор, академік Академії економічних наук України, член Спілки економістів України О. Гончар (1967; тепер Україна).

Наукові центри

  • Навчально-науковий центр «Довкілля».
  • Центр колективного користування науковим обладнанням «Лабораторія проєктування та виготовлення нестандартного обладнання».
  • Центр комплексної реабілітації та допомоги військовослужбовцям-учасникам бойових дій «Veteran Простір».
  • Регіональний інноваційно-інформаційний центр з енергозбереження.
  • Центр SolidWorks.
  • Центр порівняльної професійної педагогіки.
  • Подільський науковий фізико-технологічний центр.
  • Науковий випробувально-експертний центр.

Наукові лабораторії

  • Навчально-науковий центр «профі-т» Лабораторія стратегічних досліджень в економіці.
  • Лабораторія теоретичної та експериментальної трибології.
  • Навчально-наукова лабораторія сонячної енергетики.
  • Лабораторія природоохоронних хімічних технологій.
  • Лабораторія дизайн-проєктування «Фотопростір».
  • Навчально-наукова лабораторія «Технологій і моди».
  • Соціологічна лабораторія.
  • Лабораторія з ерготерапії.
  • Лабораторія досліджень мінералів.
  • Науково-дослідна лабораторія «Соціолінгвістичне моделювання мовного середовища Хмельниччини й суміжних регіонів».
  • Лабораторiя динамiки і мiцностi структурно-складних технiчних систем.
  • Лабораторія медико-психологічних досліджень.
  • Лабораторія композиційних і мастильних матеріалів.

Бібліотека

Фонд наукової бібліотеки станом на 2022 становить понад 600 тисяч видань навчальної, наукової, методичної, довідкової, художньої літератури різними мовами. Бібліотека забезпечує вільний доступ користувачам до власних електронних ресурсів та світових наукових баз даних, здійснює бібліографування, просування у світове наукове середовище та зберігання наукового доробку університету, просвітницько-виховну діяльність. Бібліотека ХНУ є обласним методичним центром для бібліотек ЗВО Хмельницької області.

Ботанічний сад

Ботанічний сад Хмельницького національного університету закладено 2003 на території студентського кампусу. Площа ― 6,86 га. Є об’єктом природно-заповідного фонду України як ботанічний сад місцевого значення. Колекційний фонд нараховує близько 1500 таксонів (видів, форм, культиварів, сортів) рослин відкритого ґрунту з різних біогеографічних районів світу.

Експозиційно-колекційні ділянки: хвойних і листяних рослин, Японський сад (символічний, Долина пізнання, Країна Японія), рокарій «Плин часу», Подільська діброва «Болонський модуль», Сад єдності, Сад слави, Сад студентської дружби, Сад студентського дозвілля, Олімпійський сад, Сад сакур, Деканатський березовий гай, ділянка раритетної фітобіоти первоцвітів, Етноботанічний куточок, Долина квітів, Розарій. Колекції та експозиції ботанічного саду ХНУ є навчальною, науковою та освітньою базою для студентської й учнівської молоді міста та Хмельницької області. Тут проходять численні ознайомчі та навчальні екскурсії, флешмоби, квести, зустрічі та акції.

Музеї

Музей історії Хмельницького національного університету почав діяти у вересні 2001. Експозиція складається із тематично пов’язаних між собою сторінок-розділів із загальною назвою «Літопис становлення університету». Окремі стенди розповідають про університетську наукову бібліотеку, будівництво нових навчальних корпусів, гуртожитків, спортивних баз університету, а також про ветеранів війни і праці, заслужених працівників. Також є розділи, присвячені розвитку фізичного виховання, спортивних досягнень та художньої самодіяльності.

Навчальний музейно-виставковий центр «Історія та сучасність техніки» засновано 2012 з нагоди 50-річчя Хмельницького національного університету. Центр використовують для проведення екскурсій та як навчальні лабораторії.У музейних залах відтворено історію розвитку техніки; зібрано колекції експонатів, які пов’язані з подільським регіоном та спеціальностями університету. У другій частині виставкового центру представлено наукові школи та лабораторії ХНУ, а також наукові праці викладачів та студентів. Третя частина НМВЦ ― це виставковий зал, який експонує найкращі роботи Студентського будинку моделей Всеукраїнського конкурсу молодих дизайнерів одягу «Барви Поділля».

Відомі випускники, викладачі

За 60 років зусиллями науково-педагогічних працівників підготовлено більше 60 тисяч висококваліфікованих фахівців. Серед випускників університету ― керівники міністерств, відомств і департаментів, народні депутати України, міські голови, директори підприємств, ректори закладів вищої освіти, відомі вчені, олімпійські чемпіони, чемпіони світу та Європи, зірки естради тощо.

Р. Стефанчук (1975; тепер Україна) ― правознавець та політик, голова Верховної Ради України 9-го скликання з 08.10.2021. 2019–2021 ― радник Президента України, представник президента у Верховній Раді.

Н. Южаніна (1965; тепер Україна) ― політик, заслужений економіст України, народний депутат України 8-го скликання, голова Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики.

В. Вешко ― спортсмен (веслування на каное), семиразовий чемпіон світу, заслужений майстер спорту СРСР.

Т. Таймазов ― спортсмен, важкоатлет, олімпійський чемпіон, заслужений майстер спорту України.

О. Сливинський ― спортсмен (веслування на байдарках), чемпіон світу, заслужений майстер спорту України.

В. Яремчук ― спортсмен, тренер (веслування на байдарках і каное), заслужений тренер України і СРСР, заслужений працівник фізичної культури і спорту України.

В. Михайлінчик (1972; тепер Україна) ― спортсмен (гирьовий спорт), триразовий чемпіон світу, заслужений майстер спорту України.

І. Васильчук (1984; тепер Україна) ― спортсмен (самбо, дзюдо), чемпіон світу, заслужений майстер спорту України.

В. Лукашенко (1980; тепер Україна) ― спортсмен (фехтування на шаблях), чемпіон світу, заслужений майстер спорту України.

Г. Пундик ― спортсменка (фехтування на шаблях), олімпійська чемпіонка, заслужений майстер спорту України.

О. Жовнір ― спортсменка (фехтування на шаблях), олімпійська чемпіонка, заслужений майстер спорту України.

С. Нагорний ― спортсмен (веслування на байдарках), олімпійський чемпіон та срібний призер із греблі на байдарках та каное.

О. Педан (1982; тепер Україна) ― шоумен, телеведучий.

О. Єльцов (1987; тепер Україна) ― журналіст, ведучий теле- і радіопрограм, диктор. Ведучий міжрегіональної ранкової телепрограми «Ранок на Суспільному» на регіональних каналах НСТУ. Від часу повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну 24.02.2022 став одним із ведучих телемарафону «Суспільне. Спротив».

Міжнародна співпраця

ХНУ підписав угоди про співпрацю із більш ніж 130 іноземними закладами вищої освіти в таких сферах: освіта, наука, культура та спорт, адміністрування.

В університеті щорічно проводять більше десяти міжнародних і республіканських конференцій.

ХНУ є активним учасником грантової програми ЄС Еразмус+ (КА1, КА2). Програма передбачає співпрацю з європейськими університетами задля взаємного обміну студентами, аспірантами, викладачами та співробітниками ЗВО. Університет співпрацює із зарубіжними партнерами країн Європейського Союзу, Східної, Південно-Східної Європи, США та Великої Британії, а також взаємодіє з посольствами, консульствами та представництвами зарубіжних країн із питань навчання іноземних громадян в університеті.

Видавнича діяльність

Станом на 2022 у Хмельницькому національному університеті серед фахових видань:

  • Вісник Хмельницького національного університету. Серія: «Економічні науки»;
  • Вісник Хмельницького національного університету. Серія: «Технічні науки»;
  • Problems of Tribology;
  • Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах;
  • Актуальні проблеми філології та перекладознавства;
  • Порівняльна професійна педагогіка;
  • Computer systems and information technologies;
  • Modeling the development of the economic systems;
  • Psychology Travelogs.

Додатково

Одним із важливих напрямів діяльності Хмельницького національного університету є фізичне виховання і спорт. У спортивному клубі університету працюють спортивні спеціалізації: баскетбол (чол.), бокс, боротьба вільна (чол., жін.), веслування на байдарках і каное, волейбол (чол., жін.), волейбол пляжний, гандбол (чол.), легка атлетика, регбі, теніс настільний, футбол (жін., чол.), більярдний спорт, паверліфтинг, футзал, шахи.

Література

  1. Перші п’ять років. Становлення та розвиток Технологічного університету Поділля (1962–1967 рр.) / Упоряд.: І. Х. Ткачук, Ю. С. Земський. Хмельницький : ТУП, 2002. 236 с.
  2. Кадри для служби сервісу. Становлення та розвиток університету (1967–1994 рр.) / Упоряд.: І. Х. Ткачук, Ю. С. Земський. Хмельницький : Хмельницький національний університет, 2007. 612 с.
  3. Хмельницький національний університет. 50 років розвитку / Редкол.: М. Є. Скиба, М. А. Йохна, С. Г. Костогриз та ін. Київ : Логос Україна, 2012. 188 с.
  4. Хмельницький національний університет. Історія і сучасність : в 3 кн / Упоряд. Є. М. Свіргунець, П. К. Мельник. #Хмельницький : Хмельницький національний університет, 2017. Кн. 3. 1060 с.

Автор ВУЕ

А. О. Юськова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Юськова А. О. Хмельницький національний університет // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Хмельницький національний університет (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
26.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶