Церква Різдва Богородиці в Гоголевому

Це́рква Різдва́ Богоро́диці в Го́голевому (колишній Василівці, Яновщині) — втрачений об'єкт архітектурної спадщини, Миргородський район, Полтавська область, Україна.

Церква у панорамі села. Фото 1902
Загальний вигляд. Фото 1902

Дерев’яну церкву у с. Василівці збирався спорудити на початку 19 ст. її власник секунд-майор П. Яновський (пізніше Гоголь-Яновський, 1738–1805; тепер Україна), проте не отримав дозволу. Його син В. Гоголь з ініціативи своєї дружини М. Гоголь-Яновської з Косяровських (1791–1868; тепер Україна) зібрав кошти і 1819–1821 збудував муровану церкву Різдва Богородиці. Її поставили на сільському майдані (село у той час називалося Яновщиною — до 1946) навпроти в’їзду в садибу Гоголів-Яновських (батьків М. Гоголя), разом з якою вона формувала цілісний ансамбль.

Церква була хрещата, однобанна, потинькована й побілена. Вирішена в архітектурних формах стилю пізнього класицизму: рамена прямокутні в плані, під двосхилими дахами з трикутними фронтонами. Приземкуватий світловий восьмерик вінчала масивна сферична баня з маківкою. Після 1825 біля церкви звели дерев’яну дзвіницю, а територію оточили ажурною огорожею на цегляних стовпчиках.

Протягом 19 ст. храм ремонтували, збудували нову дерев’яну дзвіницю. Подружжя будівничих храму Гоголів-Яновських поховане біля церкви: Василь Панасович 1825, Марія Іванівна 1868. 1896 поряд з церквою у спеціально збудованій громадським коштом мурованій будівлі відкрито Гоголівське земське училище.

1933 церкву закрито, з дзвіниці знято дзвони й відправлено на металобрухт. 1935 знищено дзвіницю й сплюндровано могили батьків М. Гоголя. Їх упорядковано 1953, але тільки 1983 на підставі старих зображень відновлено бронзовий намогильний хрест. Богослужіння в церкві відновилося за німецької окупації 1942–1943. У повоєнні роки з церкви зробили зерносховище, 1957–1959 її знищено.

Тепер на колишньому церковному подвір’ї парк, на місці вівтаря знищеного храму встановлено дерев’яний хрест.

Джерело

  1. Гоголь на родине. Альбом художественных фототипий и гелиогравюр, относящихся к памяти Н. В. Гоголя. Полтава : Издание И. Хмелевского, 1902.

Література

  1. Вечерський В. Втрачені об’єкти архітектурної спадщини України. Київ : Науково-дослідний інститут теорії та історії архітектури і містобудування, 2002. С. 200.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Церква Різдва Богородиці в Гоголевому // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Церква Різдва Богородиці в Гоголевому (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶