(Перенаправлено з Юда Тадей)

Тадей

Св. Юда Тадей. Художник Ель-Греко, бл. 1590
Св. Юда Тадей. Художник Жорж де Латур, бл. 1615–1620

Таде́й (Юда Тадей, Юда Алфеїв, Юда Яковів, Левій Тадей; грец. Θαδδαῖος; дата народження невідома, ймовірно історична обл. Галілея, тепер Ізраїль — дата і місце смерті невідомі, ймовірне поховання — поблизу м. Маку, тепер монастир Св. Тадея, пров. Західний Азербайджан, Іран) — апостол Ісуса Христа з числа Дванадцяти перших і найближчих його учнів.

Згадка в Євангеліях

У переліках Дванадцяти апостолів, які наводять Євангелія від Матвія та Марка, зветься просто Тадеєм (Мт. 10:3; Мк. 3:18), в окремих текстах Євангелія від Матвія — «Левієм, якого кликали Тадеєм» (грец. Λεββαῖος), а в Євангелії від Івана — «Юдою, не Іскаріотським» (Ів. 14:22). Відтак більшість дослідників вважають, що апостол мав подвійне ім’я — Юда Тадей (або Левій Тадей).

У переліках апостолів, які подають Євангеліє від Луки та Дії апостолів, зветься також Юдою Якововим (Лк. 6:16; Дії 1:13). З огляду на це, низка біблієзнавців висновують, що Тадей міг бути братом (навіть близнюком) апостола Якова Алфеєва (звідси — найменування Юда Алфеїв). Утім, з огляду на той факт, що єврейські прізвиська традиційно давались за іменем батька (син такого-то), вбачати родинний зв’язок між цими персоналіями немає вагомих підстав.

В Євангелії від Івана згаданий тим, що на Таємній вечері задав питання Ісусу: «Що то, Господи, що Ти нам об'явитися маєш, а не світові? (Ів. 14:22).

Апостольська діяльність

Відомості про життя й діяльність апостола Тадея практично відсутні.

За церковними переказами, поширював євангельську звістку на території Палестини, в Аравії, Месопотамії, Персії та Вірменії.

Загинув мученицькою смертю: був розіп’ятий на хресті (за іншою версією — повішений на дереві), а потім розстріляний із луків; у західному християнстві поширена версія про мученицьке вбивство апостола палицями або списом. Назагал налічують близько 10 версій щодо служіння і мученицької смерті Тадея. Серед місць загибелі називають Сирію, Нубію, Лівію, Іберію, Персію тощо.

На ймовірному місці поховання (неподалік містечка Маку) з часом постав вірменський монастир Святого Тадея. Вірменська апостольська церква вважає Юду Тадея своїм апостолом, шанує як покровителя вірменського народу.

Іконографія

Зображують зазвичай з довгим темним волоссям і короткою борідкою, у червоній мантії або темному одязі (плащі) з образом Спасителя. Атрибутами святого є палиця або спис, хрест, посох, меч, сувій тощо.

Пошанування

У Західних церквах (Католицькій, Англіканській та ін.) пам'ять про апостола вшановують 28 жовтня. Православні церкви згадують святого 19 червня за юліанським календарем, 2 липня — за новоюліанським й григоріанським, а також 30 червня (13 липня) — у день Собору святих славних і всехвальних Дванадцяти апостолів Христових. Вірменська церква — 9 (22) квітня та 22 грудня (4 січня).

Ототожнення Юди Тадея з апостолом Юдою з числа Сімдесятьох трапляється навіть у літературі богослужбового вжитку, зокрема в церковних календарях, що веде до плутанини у датах пошанування святих. Так, у православ’ї 21 серпня (3 вересня) вважається днем пам’яті «апостола від 70-ти Тадея» (тобто не з кола Дванадцяти). Натомість на 19 червня (2 липня) випадає день пошанування «Юди Яковлевого, брата Господнього», який співвіднесений з Тадеєм, але насправді входив до кола Сімдесятьох апостолів, бо став християнином вже після прославлення Спасителя.

Вважають, що частка мощів апостола зберігається у соборі Святого Петра в Римі , а також соборах міст Реймса, Тулузи тощо, а також соборі Святого Юра у Львові.

Додатково

  • Ідея про те, що Юда Тадей і Яків Алфеїв були братами вибудовується на тексті Соборного послання апостола Юди — «Вітання від Юди, слуги Ісуса Христа, брата Якова» (Юда 1), — щоправда, за умови, що автором Послання вважати саме Юду Тадея. Між тим, згідно з панівним поглядом, Послання написане іншим Юдою — рідним братом Якова Праведного (див.: Климент Александрійський. Іпотипоси. II. На соборне послання Юди). Автор Послання прагнув засвідчити, що він є, по-перше, одним із братів Ісуса Христа «за тілом», а по-друге, є рідним братом саме того Якова, який, поруч з апостолами Іваном і Петром, вважався одним зі «стовпів» тогочасного палестинського християнства (Гал. 2:9).
  • До апостола Тадея віряни звертаються як до помічника у складних, безнадійних ситуаціях.

Джерела

  • Сагарда А. И. Ипотипосы Климента Александрийского // Христианское чтение. 1913. № 9. С. 1105–1127.
  • Ευσέβιος Καισαρείας. Εκκλησιαστική Ιστορία : σε 3 τόμ. Θεσσαλονίκη : Πατερικαί εκδόσεις «Γρηγόριος Παλαμάς», 1977–1978.
  • Біблія або Книги Святого Письма Старого й Нового Заповіту: із мови давньоєврейської й грецької на українську дослівно наново перекладена / Пер. І. Огієнка. Київ : Східноєвропейська гуманітарна місія, 2019. 1409 с.

Література

  1. Хоренаци М. История Армении / Пер. з древнеарм. Г. Саркисян. Ереван : Айастан, 1990. 291 с.
  2. Meier J. P. Un certain Juif Jesus: Les données de l'histoire : in 5 vol. Paris : Cerf, 2005. Vol. 3. P. 133–134.
  3. Мень О. Перші апостоли / Пер. з рос. Л. Хмельковського. Львів : Свічадо, 2015. 232 с.

Автор ВУЕ

П. Ю. Павленко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Павленко П. Ю. Тадей // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Тадей (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶