Ґуна

Ґу́на, гуна [санскр. गुण (guṇa) — нитка, прядка, з яких складається линва, вервечка] — категорія давньоіндійської філософії, зміст якої суттєво різниться у священних текстах (упанішадах, Бгаґавадґіті) та вченнях даршан. Може означати вид, властивість, якість, атрибут, принцип, чесноту тощо.

1) У філософії санкх’ї ґуни — три одвічні складники першоматерії пракріті та, відповідно, всіх (фізичних і психічних) об’єктів, що виникли з неї:

  • саттва (sattva) — виявляється як гармонія, ясність, прозорість, врівноваженість, легкість, знання тощо;
  • раджас (rajas) — як рух, енергія, активність, пристрасть, бажання, неврівноваженість, страждання;
  • тамас (tamas) — як інертність, пасивність, темрява, важкість, байдужість, невігластво.

До розгортання матеріального світу ґуни перебувають у стані рівноваги. На початку кожного світового періоду ця врівноваженість порушується, але єдність гун — вічна. Кожен елемент проявленого світу містить всі три ґуни у різних «пропорціях»: домінування певної з них і визначає природу речі (наприклад, у живому й психічному переважає саттва, у мертвому, неорганічному — тамас).

Позитивним вважається кожне зростання саттви. Позбавлення розуму від тамаса та раджаса — важливі етапи звільнення душі, за якими слідує розототожнення душі з ґунами і всім матеріальним.

Вчення санкх’ї про ґуни приймає йоґа, а також веданта.

2) У вайшешиці ґуни — якість, властивість, одна з 7 категорій для позначення видів реальності. Ньяя виділяють 24 незвідних одна до одної ґун (деякі мають свої підтипи), кожна з них притаманна принаймні одній субстанції. Так, ґуна «смак» властива землі та воді, ґуна «задоволення» — душі, з-поміж інших ґун— колір, дотик, звук, знання, щастя, воління та ін.

3) В етичному вченні Бгаґавадґіти гуни — онтологічні підстави уявлень про правильну, доброчесну поведінку. Відповідно до гун диференціюють чесноти, віру, плоди діяльності, їжу, жертвоприношення, аскетизм тощо.

Джерела

  • The Bhagavadgītā in the Mahābhārata. A Bilingual Edition / Transl. and Ed. by J. A. B. van Buitenen. Chicago and London : The University of Chicago Press, 1981. 189 р.
  • Бгаґавадґіта / Пер. із санскр. Д. Бурба; наук. ред. Ю. Завгородній; відп. ред. А. Накорчевський. Харків : Фоліо, 2020. 144 с.

Автор ВУЕ

І. А. Козловський


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶