Версія від 20:13, 25 березня 2024, створена Mykola (Обговорити цю сторінку | внесок) (Створена сторінка: міні|праворуч|320пкс '''Богаче́вський, І́гор-Оре́ст''' (07.09....)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Богачевський, Ігор-Орест

Богачевський Ігор-Орест.jpg

Богаче́вський, І́гор-Оре́ст (07.09.1928, м. Сокаль, тепер Львівської області, Україна — 04.02.2010, м. Лос-Аламос, штат Нью-Джерсі, США) — вчений у галузі ядерної фізики і космонавтики, конструктор космічних апаратів і міжпланетних космічних кораблів. Брат Марти Богачевської-Хом’як.


Богачевський, Ігор-Орест

Народження 07.09.1928
Місце народження Сокаль
Смерть 04.02.2010
Місце смерті Лос-Аламос
Напрями діяльності аеронавтика, ядерна енергетика


Життєпис

Народився у сім’ї адвоката Данила Богачевського (автор книги про історію м. Рави-Руської) і громадської діячки Ростислави Богачевської (з родини Нечаїв). У родині було троє дітей — син і дві молодші доньки Марія і Марта. Родина Богачевських переїжджала з місця на місце (змушена жити там, де батькові давали роботу). 1935–1939 жили у Раві-Руській, де Ігор навчався у народній школі з польською мовою викладання; із 1939 жили у м. Томашеві (тепер Польща); 1941–1944 — у м. Сокалі, де хлопець навчався в українській гімназії. Під час Другої світової війни батьків і найменшу доньку помістили у німецький трудовий табір, а Ігоря й Марію вивезли на ремонтні роботи до Німеччини. Возз’єднався із родиною через два роки завдяки клопотанням Червоного Хреста (див. Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця) і програмі реабілітації. 1944 родина емігрувала у Німеччину. Ігор вступив до класичної гімназії в м. Ульмі (куди приймали дітей українських переміщених осіб), де почав дописувати у пластові журнали, займатися спортом. Після отримання сертифікату про освіту вирушив із родиною у США. 18.04.1948 на судні, яке привезло демобілізованих солдатів, Богачевські прибули у порт м. Нью-Йорка.

Від 1951 перебував в американській армії у Кореї (див. Війна в Кореї 1950–1953). Був радистом, перехоплював вказівки російських радників північним корейцям (СРСР був безпосереднім учасником конфлікту).

1953 поступив на навчання у Нью-Йоркський університет, де спочатку вивчав технічні науки, 1956–1960 — математику. Водночас змушений був працювати на різних низькооплачуваних роботах; частково матеріально підтримував дядько, архієпископ Української греко-католицької церкви у США Костянтин Богачевський (1884; тепер Україна — 1961; США).

Жив сам, у бідному районі Нью-Йорка, влітку працював на будівництві доріг. Закінчив університет з відзнакою, отримав ступінь інженера і стипендію національної науки на докторські студії математики в Інституті Ку́ранта (англ. Courant Institute of Mathematical Sciences, CIMS; Ріхард Курант (1888; Польща — 1972; США) — математик, іноземний член АН СРСР (з 1966), з 1934 у США, праці з теорії конформних відображень, математичної фізики та диференціальних рівнянь) Нью-Йоркського університету. Важливу роль у виборі Богачевським професії відіграло знайомство зі знаним у наукових колах США математиком В. В. Петришиним.

1960–1963 почав кар’єру як математик, асоційований дослідник, асистент-професор (із 1961 — доктор наук) Департаменту аеронавтики і астронавтики Нью-Йоркського університету. Подальші чотири десятиліття працював в оборонному комплексі США.

1963–1966 — дослідник в авіаційній лабораторії Корнелльського університету в м. Баффало (штат Нью-Йорк); 1966–1968 — провідний науковий дослідник лабораторії Авко-Еверетт (англ. Avco (Aviation Corporation) Everett Research Laboratory; м. Еверетт, штат Вашингтон (штат)). 1968–1975 працював членом Правління телефонних лабораторій Белл у м. Мюррей-Гілл (штат Кентуккі); 1976–1987 — у Національній лабораторії в Лос-Аламосі (штат Нью-Мексико), де США створювали ядерну зброю.

Від 1987 — провідний науковець технічної групи відділу ракет корпорації «Роквелл Інтернешнл» (англ. Rockwell International).

Після різноманітної й успішної кар’єри 1993 вийшов у відставку і повернувся у Лос-Аламос.

Помер після тривалої хвороби у Лос-Аламосі. Похований на українському кладовищі у м. Саут-Баунд-Брук (штат Нью-Джерсі) поруч із могилою доньки.

Наукова діяльність

Наукові дослідження були спрямовані переважно на розвиток аеронавтики і термоядерної енергетики, створення нових систем зброї, математичне моделювання ядерних ракетних двигунів і вдосконалення телефонних мереж. Поєднував науку із практичним застосуванням нових винаходів. Вивчав проблеми, пов’язані з циркуляцією атмосфери, розробив метод для проведення обрахунків тривимірного входу у поле потоку, обчислювальну схему дослідження гідромеханічних задач та ударного хвильового потоку. Один із перших дослідників космосу. Під час розробки програми польоту на Місяць НАСА (англ. NASA) користувалася ідеями й розрахунками вченого Ю. Кондратюка. Саме Богачевський удосконалив план Кондратюка: вивів формулу, яка дала змогу конструкторам літаків і міжпланетних супутників визначати течії повітряні навколо цих апаратів під час польотів. Цей винахід названо «функція Богачевського» (англ. «Bohachevsky function») — формула, що дозволяє конструкторам міжпланетних кораблів швидко визначати енергетичні струмені у повітрі і космосі. Це зробило можливою реалізацію програми польоту на Місяць і повернення астронавтів на Землю.

У галузі ядерної енергетики займався питаннями математичного моделювання термоядерного ракетного пристрою. Автор понад ста наукових праць у ділянці астронавтики та ядерної фізики.

Визнання

За реалізацію ідей і розрахунків Ю. Кондратюка отримав численні премії: імені Шевелла (1975), імені Сааті (1980), імені Е. Брайана Інституту матеріалів, мінералів і гірничої справи (Велика Британія, 1961). Відзнака НАСА за розробку для проєкту «Аполлон». Нагорода телефонної компанії АТТ (англ. AT&T Inc).

Україніка

В юності писав статті українською мовою в українські часописи у США. Любив поезію Т. Шевченка, цитував і наспівував його твори. Мріяв повернутися додому і стати завідувачем кафедри фізики у Львівському університеті. Наприкінці життя побував у м. Києві, брав участь у з’їзді математиків. Друкував популярні статті у виданнях міст Львова, Києва. Пристрасно любив гори, на схилі літ марив Карпатами.

Додатково

Як згадує сестра Марта Богачевська-Хом’як, ріс дещо хворобливим і був маминим улюбленцем; але батько практикував здоровий спосіб життя (руханка, велосипед, лижі, біг), що зміцнило здоров’я Ігоря.

Крім української і польської володів англійською, німецькою та російською мовами.

1969 одружився, став батьком доньки, яка померла від раку мозку у дев’ять років; після її смерті подружжя розійшлося. Вдруге не одружився.

Був спортсменом, у молодості захоплювався легкоатлетичними видами спорту, пізніше — тенісом і гірськими лижами.

Був прихильником місцевої газети у Лос-Аламосі, часто писав для неї. Жив дуже скромно, милувався видом на гори Нью-Мексико зі свого балкона. В останні роки життя зрідка залишав свій будинок, лише щосуботи о шостій вечора для участі у месі католицької церкви Святого Серця Марії.

Література

  1. Енциклопедія українознавства: Словникова частина : в 11 т. / Гол. ред. В. Кубійович. Париж; Нью-Йорк : Молоде життя, 1955. Т. 1. С. 143.
  2. Сокальська гімназія / За ред. О. Романіва. Львів : НТШ, 2001. 504 с.
  3. Наука України у світовому інформаційному просторі. 2011. Вип. 4: Абліцов В. Вчені України — лауреати міжнародних премій і нагород. 192 с.
  4. Шендеровський В. Нехай не гасне світ науки : у 4 т. Київ : ВД «Простір», 2017. Т. 4. С. 24–29.

Автор ВУЕ

В. А. Шендеровський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Богачевський, Ігор-Орест // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Богачевський, Ігор-Орест (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.03.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

[Категорія:]]

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶