Інертиніт

Інертиніт.jpg



Інертині́т (від лат. inertia — інертність) — група мацералів, відбивна здатність яких у вугіллі низької і середньої стадії вуглефікації та в осадових породах відповідного ступеня вуглефікації вища, ніж у вітриніту й ліптиніту, і нижча, ніж у вітриніту найбільш викосовуглефікованого вугілля та відповідної осадової породи.

Загальний опис

Термін «інертиніт» передбачає, що складові є більш інертними, ніж мацерали вітринітової і ліптинітової груп, особливо в процесах вуглефікації, де вони виявляють себе як розчинники. Термін спочатку був запропонований для спрощення термінології петрографії вугілля шляхом об’єднання в одному терміні фюзиніту, семіфюзиніту, склеротиніту і мікриніту. Група базується на схожих технологічних властивостях цих мацералів. Згодом до групи додали ще чотири мацерали — макриніт, інертодетриніт, фунгініт і секретиніт (останні два — різні форми склеротиніту).

Інертинітова група включає мацерали різного походження:

  • тканини (грибів або рослин більш високого рівня);
  • тонкі уламкові фрагменти;
  • геліфікований аморфний матеріал, у якому в процесі вуглефікації (див. Вуглеутворення) за рахунок окислювально-відновних та біохімічних процесів змінилися секреції клітин і сформувалась гранульована субстанція.

Фізико-хімічні характеристики

Відбивна здатність інертинітових мацералів починає перевищувати мацерали вітринітової групи в тих випадках, коли показник відбивання Rmax вітриніту й інертиніту досягає порядку 5 %. У інертинітів флуоресценція відсутня або ж є незначною в порівнянні з вітринітом. Розмір і міра збереження клітинних структур варіюють залежно від походження інертинітів і їхньої історії після відкладення.

Інертиніт має відтінки сірого: сірувато-білий до жовтувато-білого в більшості компонентів з високою відбивною здатністю (Rr > 6 %). Відтінки відображають умови відкладення. Відбивна здатність залежить, передусім, від хімічного складу інертинітових мацералів. Розкид величин відбивної здатності інертинітів в окремо взятому вугільному пласті зазвичай широкий. Стінки клітин фюзиніту можуть виявляти невелику анізотропію.

Інертеніти мають високий уміст кисню і низький уміст водню. Вміст вуглецю залежить від походження конкретного мацерала і/або швидкості процесів окиснення-відновлення, яких зазнав мацерал на стадії торфоутворення.

Поширення

Інертиніти присутні у більшості видів вугілля. Вугілля палеозойського періоду, особливо вугілля Гондвани, містить більше інертиніту, ніж вугілля мезозою і третинного періоду. Деяке вугілля крейди Північної Америки і деяке вугілля юри Європи містить велику кількість інертинітів. Піщані породи містять більше інертиніту, ніж інші осадові породи.

Технологічні властивості

Високий уміст інертиніту у вугіллі, особливо фюзиніту з пустими клітинами і семіфюзиніту, сприяють пилоутворенню при проведенні гірничих робіт. Реакційна здатність інертиніту при коксуванні залежить від фізико-хімічних характеристик різних мацералів і від ступеню вуглефікації вугілля. Інертиніт з відносно низькою відбивною здатністю і флуоресціюючий під час коксування частково або повністю плавиться, тоді як нефлуоресцентний не плавиться. Неплавкий інертиніт у вугільній шихті виконує функцію зв’язуючого матеріалу і при тонкому диспергуванні підвищує міцність коксу.

В умовах, характерних для котлів з пилоподібним паливом, більшість інертинітів зазнають змін. Інертиніт з найменшою відбивною здатністю перетворюються в пористий анізотропний напівкокс, тоді як інертиніт з найвищою відбивною здатністю зазвичай продукує велику кількість ізотропного напівкоксу, іноді з невеликими пухирцями виходу летких речовин.

Таблиця. Мацерали інертинітової групи

Мацерали з рослинними клітинними структурами

Фюзиніт

Семіфюзиніт

Фунгініт

Мацерали без рослинних клітинних структур

Секретиніт

Макриніт

Мікриніт

Фрагментарна речовина

Інертодетриніт

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Короткий словник з петрографії вугілля / Уклад.: Г. Маценко, В. Білецький, Т. Шендрік. Донецьк : Східний видавничий дім, 2011. 74 с.


Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Маценко Г. П. Інертиніт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Інертиніт (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶