Алкобаський монастир

Алкоба́ський монасти́р (порт. Mosteiro de Alcobaça), Алкобаський монастир святої Марії (португал. Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça) — недіючий католицький монастир у м. Алкобаса (Португалія); пам'ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1989).

Історична довідка

У 1153 король Португалії Афонсу І подарував Бернару Клервоському землю під монастир на території, щойно відвойованій у маврів (див. Реконкіста). Будівництво було розпочате 1178 і до 1252 в основному завершене. Споруду добудовано королем Дінішем І Землеробом наприкінці 13 ст. Взірцем для архітекторів слугувало Клервоське абатство у Франції, засновником і першим абатом якого був Бернард Клервоський.

Алкобаський монастир до 1834 належав ордену цистерціанців. Упродовж 13–14 ст. перебував під особливою опікою португальських королів. Тут поховано Афонсу ІІ Товстого з дружиною Урракою Кастильською, Афонсу ІІІ Булонського з другою дружиною Беатрисою Кастильською, Педру І Справедливого з коханкою Інес де Кастро. Гробниці двох останніх, замовлені Педру І ще за життя, вважаються найкращими взірцями готичної скульптури в Португалії. Наприкінці 18 ст. з поховань було сформовано королівський пантеон у неоготичному стилі (див. Неоготика).

У 1910 монастир внесено до реєстру національних пам’яток Португалії; 1957 його територію включено до особливої заповідної зони; 1989 зараховано до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

Характеристика

Алкобаський монастир — приклад потужного закладу з унікальною інфраструктурою. Це поєднання власне монастиря з функціональними будівлями (гуртожиток для ченців, лавабо — приміщення з резервуарами для омивання рук, трапезна тощо) та гідравлічними системами. У середні віки він мав також сільськогосподарські угіддя.

Архітектура монастиря з часом зазнала трансформацій. Збудований у готичному стилі (див. Готика). У 16 ст. монастир було розбудовано в мануельському стилі (декоративно-архітектурний стиль, що з’явився у Португалії в 16 ст., назву отримав від імені короля Мануеля І Щасливого; інша назва — пізня португальська готика); у 18 ст. — у стилі бароко. Неодноразово зазнавав руйнувань: унаслідок Лісабонського землетрусу (1755), у ході Наполеонівських воєн і війни за незалежність Іспанії (1808–1814), а також як наслідок заборони ордену цистерціанців (1834).

Значення

Монастир був потужним освітнім, науковим, культурним, господарським центром Піренейського півострова. 1269 тут відкрито школу.

Бібліотека монастиря, архів якої почасти зберігається в Національній бібліотеці Португалії (м. Лісабон), на початку 19 ст. вважалася однією з найбільших у країні.

Алкобаський монастир — перший зразок готичної архітектури на теренах Португалії, а монастирська церква святої Марії — найбільший християнський храм у країні. Витриманість архітектурного стилю, якість використаних матеріалів і старанність, з якою збудований монастир, роблять його шедевром готичного мистецтва.

Література

  1. Marques M. Z. F. Um Século de História de Alcobaça 1810–1910: Chalets e Palacetes do Romantismo Tardio. Alcobaça : Alcobacense, 2003. 145 p.
  2. Maduro A. V., Mascarenhas J. M. de, Jorge V. F. A Construção da Paisagem Hidráulica no Antigo Couto Cisterciense de Alcobaça // Cadernos de Estudos Leirienses. 2015. Vol. 4. P. 29–60.
  3. Barreira C. F. Through the Eyes of Science and Art: a Fourteenth-Century Winter Breviary from Alcobaça Scriptorium // Journal of Medieval Iberian Studies. 2016. Vol. 8. № 2. P. 252–282.
  4. Mosteiro de Alcobaça (офіційний сайт). URL: http://www.mosteiroalcobaca.gov.pt/pt/index.php?s=white&pid=169&identificador=http://whc.unesco.org/en/list/505

Автор ВУЕ

І. В. Шліхта

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шліхта І. В. Алкобаський монастир // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алкобаський монастир (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
12.07.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶