Архітектурні твори Ле Корбюзьє, визначний внесок у модернізм

Архітекту́рні тво́ри Ле Корбюзьє́, визначни́й вне́сок у модерні́зм (англ. The Architectural Work of Le Corbusier, an Outstanding Contribution to the Modern Movement) — серія 17 пам’яток архітектури; об'єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (від 2016).

Вілла Савой у Пуассі, Франція

Архітектурні твори Ле Корбюзьє, визначний внесок у модернізм

Країна Аргентина, Бельгія; Індія; Німеччина; Франція; Швейцарія; Японія
Рік внесення 2016


Капела в Роншані, Франція
Домініканський монастир Сен-Марі-де-ла-Туретт, Франція

Загальні відомості

Це серійна транскордонна номінація, що налічує 17 авторських творів (окремих споруд і ансамблів) архітектора Ле Корбюзьє 1920-х — 1950-х, які розташовані в семи країнах Європи, Азії і Південної АмерикиАргентині, Бельгії, Індії, Німеччині, Франції, Швейцарії, Японії. Загальна площа території цих пам’яток, що перебуває під охороною, становить 98,5 га; їхніх буферних зон — 1 409,4 га.

Перелік об’єктів у хронологічній послідовності:

  1. 1923 — будинок Ла Роша і Жаннере у м. Парижі (Франція);
  2. 1923 — вілла на березі Женевського озера (Швейцарія);
  3. 1924 — селище Фруже у м. Пессаку (Франція);
  4. 1926 — будинок Р. Гієтта у м. Антверпені (Бельгія);
  5. 1927 — будинки у селищі Вайсенгоф у м. Штутгарті (Німеччина);
  6. 1928 — вілла Савой та будиночок садівника у м. Пуассі (Франція);
  7. 1930 — багатоквартирний будинок Кларте у м. Женеві (Швейцарія);
  8. 1931 — багатоквартирний будинок з апартаментами Ле Корбюзьє у Порт-Молітор на околиці м. Парижа;
  9. 1945 — марсельська житлова одиниця у м. Марселі (Франція);
  10. 1946 — мануфактура Дюваль у м. Сен-Діє (Франція);
  11. 1949 — будинок доктора Куручетта у м. Буенос-Айресі (Аргентина);
  12. 1950 — капела Нотр-Дам-дю-О у м. Роншані (Франція);
  13. 1951 — «Сарай» Ле Корбюзьє у Рокбрюн-Кап-Мартен на Французькій Рів’єрі (регіон Прованс — Альпи — Лазуровий берег, Франція);
  14. 1952 — ансамбль Капітолію штату Пенджаб у м. Чандігарху (Індія);
  15. 1953 — монастир Сен-Марі-де-ла-Туретт (Франція);
  16. 1955 — Національний музей західного образотворчого мистецтва у м. Токіо (Японія);
  17. 1953–1965 — Будинок культури у м. Фірміні (Франція).

Історична довідка

Усі споруди створено протягом 30 років, які Ле Корбюзьє назвав періодом «терплячого пошуку» нових принципів проєктування і нових архітектурних форм, незалежних від архітектури минулого. Усі вони, від невеликих ранніх вілл 1920-х до значних споруд і ансамблів 1950-х, втілюють запропоновані Архітектурою сучасною (модернізмом) у першій половині 20 ст. новаторські вирішення функціональних, конструктивних та естетичних аспектів архітектури, які були актуалізовані розвитком суспільства і його потребами. Усі об’єкти, створені за проєктами Ле Корбюзьє, збережено в автентичному вигляді, незважаючи на те, що в їхньому довкіллі протягом другої половини 20 ст. сталися деякі руйнування (будинки у селищі Вайсенгоф у м. Штутгарті) і перебудови (вілла Савой та будиночок садівника у м. Пуассі, каплиця Нотр-Дам-дю-О у м. Роншані).

Характеристика

Архітектурні твори Ле Корбюзьє є практичним втіленням ідей сучасної архітектури. Вони представляють, за висловом самого архітектора, "новий дух" (фр. «L'Esprit Nouveau»), для якого характерне поєднання архітектури, живопису та скульптури, звільнених від правил академізму. Прагнучи задовольнити раціонально осмислені соціальні та індивідуальні потреби людини 20 ст., Ле Корбюзьє винайшов нову архітектурну мову на підставі неупередженого погляду на функцію будівлі чи споруди, будівельні матеріали і конструкції. Усі сімнадцять об’єктів дають відповідь на фундаментальні проблеми архітектури та суспільства 20 ст.; усі вони інноваційні, оскільки втілювали нові концепції архітектури й справили значний вплив на багато країн по всьому світу. Вони є свідченням модернізму як головного соціокультурного та історичного чинника 20 ст., який значною мірою залишився основою архітектурної культури 21 ст.

Деякі з цих творів одразу стали знаковими й мали всесвітній вплив, передусім вілла Савой у Пуассі. Марсельська житлова одиниця стала головним прототипом нової моделі багатоквартирного житла, заснованої на балансі між індивідуумом і колективом. Капела Нотр-Дам-дю-О у м. Роншані продемонструвала революційний підхід до сакральної архітектури. Дерев’яний «Сарай» архітектора (насправді — його творча майстерня) став архетипом мінімалізму, заснованого на точному врахуванні функціональних та ергономічних чинників. Будинки у селищі Вайсенгоф у м. Штутгарті як частина постійної виставки будівельного об’єднання «Веркбунд» стали відомими у всьому світі, вплинувши на проєктування і будівництво житла. Інші твори спричинили поширення ідей модернізму в своїх регіонах: будинок Р. Гієтта у м. Антверпені стимулював розвиток сучасної архітектури в Бельгії та Нідерландах; будинок доктора Куручетта у м. Буенос-Айресі мав фундаментальний вплив у Південній Америці; Національний музей західного образотворчого мистецтва у м. Токіо як прототип динамічного музею, здатного до необмеженого розширення, спопуляризував ідеї сучасної архітектури в Японії; ансамбль Капітолію штату Пенджаб у м. Чандігапрху мав значний вплив на Індійський субконтинент, де він символізував модернізацію Індії.

Інновації та експерименти у царині будівельних конструкцій втілено в автономній конструкції залізобетонних балок будинків у селищі Вайсенгоф у м. Штутгарті, тоді як у монастирі Сен-Марі-де-ла-Туретт використано попередньо напружений залізобетон. В ансамблі Капітолію штату Пенджаб у м. Чандігапрху турбота про природне кондиціонування повітря та енергозбереження привела до використання сонцезахисних конструкцій, подвійних дахів і басейнів для збору дощової води та охолодження повітря. Ідеї стандартизації в архітектурі опрацьовано і втілено в марсельській житловій одиниці — прототипі, призначеному для масового будівництва. Натомість вілла на березі Женевського озера у Швейцарії встановила стандарт для мінімалістичного індивідуального будинку. Ідею будинків, спроєктованих відповідно до нових потреб «сучасної людини в епоху машин», втілено в нових світлих робочих приміщеннях мануфактури Дюваль у м. Сен-Діє, авангардному житлі в селищі Фруже у м. Пессак і багатоквартирному будинку з апартаментами Ле Корбюзьє у Порт-Молітор на околиці м. Парижа. Будинки у селищі Вайсенгоф у м. Штутгарті демонструють, як нові підходи до комфортного житла зорієнтовано не на соціальну еліту, а на все суспільство. І навпаки, багатоквартирний будинок Кларте у м. Женеві мав на меті революціонізувати житло середнього класу.

Значення

Архітектурні твори Ле Корбюзьє демонструють безпрецедентний обмін людськими цінностями у всесвітньому масштабі протягом 20 ст. у зв’язку з народженням і розвитком модернізму. Ці твори матеріалізували ідеї Ле Корбюзьє, ухвалені Міжнародним конгресом сучасної архітектури (CIAM) 1928, і спричинили революцію в архітектурі, продемонструвавши винайдення нової архітектурної мови, яка поривала з минулим. Глобальний вплив ідей і практики Ле Корбюзьє став новим явищем в історії світової архітектури.

Архітектурні твори Ле Корбюзьє на пропозицію Франції включено 2016 до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під № 1321 як шедеври людського генія, що засвідчують інтернаціоналізацію архітектурної творчості й безмежні можливості окремої творчої особистості. Принципи, запроваджені Ле Корбюзьє, багато в чому визначають розвиток архітектури і в 21 ст. Серійний об’єкт, що складається з 17 локацій по всьому світу, демонструє, що така цілісність з погляду історико-культурного — явище значно більше, ніж проста сума її складових частин.

Джерело

  1. The Architectural Work of Le Corbusier, an Outstanding Contribution to the Modern Movement // UNESCO World Heritage Centre. URL: https://whc.unesco.org/en/list/1321/

Література

  1. Frampton K. Le Corbusier. New York : Thames & Hudson, 2001. 240 p.
  2. Moos S. von. Le Corbusier: Elements of A Synthesis. Rotterdam : 010 Publishers, 2009. 368 p.
  3. Weber N. Le Corbusier: Architekt, Künstler, Theoretiker. Berlin : DOM Publishers, 2022. 815 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Архітектурні твори Ле Корбюзьє, визначний внесок у модернізм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архітектурні твори Ле Корбюзьє, визначний внесок у модернізм (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶