Архітеутис (Редакція ВУЕ)

Архітеутис. Знахідка у м. Скарборо 14 січня 1933, Англія
Архітеутис. Квінслендський музей, Австралія

Архіте́утис (Architeuthis) — єдиний рід кальмарів родини архітеутид. Одним із перших дослідників кракенів був зоолог А. Е. Верріл (1839–1926; США), який описав їх і назвав архітеутисами.

Таксономія і характеристика

Найбільші за розмірами тварини серед безхребетних. Систематика роду досі дискусійна, за даними останніх генетичних досліджень у складі роду один вид (Architeuthis dux). Найвизначнішою особливістю виду є гігантські розміри: найбільша особина, яку вдавалося вивчити сягала 18 м завдовжки. Чоловічі особини менші за розмірами: 9–10 м завдовжки, жіночі — 13–16 м. Розмір мантії до 2 м, у чоловічих особин дещо менший. Маса тіла від 450 кг до кількох тон. Тіло торпедоподібне, голова відмежована від тулуба, щупалець 10, двоє з них — ловильні, значно довші за інші; бічних плавців 2, розташовані позаду. Гігантські кальмари мають розвинену нервову систему і складний мозок. Кровоносна система замкнена. Мають найбільші за розмірами очі серед тварин — до 0,5 м у діаметрі. У січні 2020 розшифровано геном гігантського кальмара.

Географічне поширення та екологія

Гігантські кальмари переважно є мешканцями океанічних глибин, проте живуть також і в морях із солоністю води не менше 30 ‰. Тварини поширені в усіх океанах: поблизу континентальних та острівних схилів на півночі Атлантичного океану, особливо Ньюфаундленду, Норвегії, північних островів Великої Британії, Іспанії, Азорських островів та о. Мадейри, до Південної Атлантики; навколо Південної Африки, півночі Тихого океану, навколо Японії, на південному заході Тихого океану, навколо Нової Зеландії та Австралії. Зрідка трапляються в тропічних і полярних широтах. Вертикальний розподіл у водному середовищі маловивчений, встановлено трапляння гігантських кальмарів на глибині 300–1000 м. У 21 сторіччі активізувалися дослідження природних глибоководних оселищ гігантських кальмарів. Живляться глибоководною рибою, є поживою для кашалотів. Гігантські кальмари їстівні.

Додатково

Гігантські молюски описані ще Аристотелем. Серед приморських мешканців виникали численні легенди й міфи, а також різні назви цих тварин: поліпуси, кракени, пульпи, спрути тощо. В оповіданнях середньовічних скандинавських письменників і літописців кракени згадуються як велетенські чудовиська, здатні потопити великі кораблі.

Внаслідок зростання інтересу природодослідників, з’явилися детальніші описи будови молюсків, рисунки тощо. Препарати виловлених рибалками тварин потрапляли до європейських музеїв.

Різними таємницями оповиті співіснування гіганських молюсків зі ще одним велетнем морських глибин — кашалотом. Їхні битви вважаються найвидовищнішими і найдраматичнішими у природі. Навколо питання, хто з них кому завдає більшої шкоди, досі виникають дискусії (хоча й важко повірити в те, що молюски можуть завдавати серйозних ушкоджень стотонним китам): під час дослідження шлунків убитих кашалотів наявні свідчення запеклої боротьби — відбитки від присосків на стінках. Такими ж відбитками, а часто і свіжими ранами, укриті й зовнішні покриви китів. За такими відбитками раніше намагалися встановити розміри молюсків-нападників, проте такі виміри не є точними. Найчастіше і найточніше вдавалося встановити розміри і вагу мертвих кальмарів, яких викидало на берег, або якщо вони потрапляли у рибальські сіті.

Відомо також і про напади кальмарів на кораблі. Так, у грудні 1946 норвезький журнал «Природа» повідомив про напад гігантського кальмара на океанічне судно — танкер «Брунсвік» (довжиною 150 м і вагою 15 000 т), який стався між Гавайськими островами і архіпелагом Самоа. За свідченням очевидця події, капітана танкера, швидкість руху кальмара удвічі перевищувала швидкість судна і становила близько 40 км/год.

Гігантські молюски архітеутиси — відомі прототипи героїв комп’ютерних ігор і художніх творів: казок, фантастичних оповідань, фільмів тощо.

Література

  1. Hoving H. J. T. A Male Giant Squid, Architeuthis spec. (Cephalopoda, Architeuthidae) from the Fladen Ground in the Northern North Sea // Basteria. 2006. Vol. 70. P. 153–160.
  2. Roper C. F. E., Shea E. K. Unanswered Questions About the Giant Squid Architeuthis (Architeuthidae) Illustrate Our Incomplete Knowledge of Coleoid Cephalopods // American Malacological Bulletin. 2013. Vol. 31. № 1. P. 109–122.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Архітеутис (Редакція ВУЕ) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архітеутис (Редакція ВУЕ) (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶