Аугустусбург та Фалькенлуст

Панорама центральної частини ансамблю з партером французького парку
Брама і головний фасад палацу
Парковий фасад палацу з партером і басейном
Мисливський замок Фалькенлуст

Аугу́стусбург та Фа́лькенлуст, за́мки в Брю́лі (нім. Schlösser Augustusburg und Falkenlust in Brühl) — палацово-парковий ансамбль резиденції архієпископа і курфюрста Кельна у м. Брюлі (федеральна земля Північний Рейн — Вестфалія, Німеччина); пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1984). Площа території під охороною — 89 га.

Історична довідка

Аугустусбург почали будувати як замок з палацом 1725 на замовлення архієпископа і курфюрста К. Аугустуса (1700–1761) з династії Віттельсбахів за проектом архітектора Й. К. Шлауна (1695–1773; Німеччина) з використанням руїн старого замку. П-подібного плану бароковий (див. Бароко) палац завершили 1728.

Для оздоблення інтер’єрів запросили баварського придворного архітектора Ф. Кювійє (1695–1768; Бельгія — Німеччина), який змінив проект Й. К. Шлауна: замкові башти й заповнені водою рови не були споруджені, натомість із заходу прибудували 2 галереї.

Парадні сходи в палаці створив 1743–1748 архітектор Б. Нойман, монументальний живопис в інтер’єрі — художник К. Карлоне (1635–1708; Італія — Німеччина). Палацові інтер’єри стилю рококо зі скульптурною пластикою та живописом повністю збереглися. Бароковий регулярний парк створив 1728–1729 паркобудівник Д. Жирар (1680–1738; Франція). У 19 ст. паркобудівник П. Й. Ленне (1789–1866; Німеччина) радикально реконструював (див. Реконструкція) парк в англійському стилі, перетворивши його на ландшафтний (див. Ландшафт), проте у 20 ст. парку повернули бароковий устрій і вигляд.

Характеристика

Аугустусбург довгою алеєю через сад сполучається з мисливським замком Фалькенлуст, збудованим 1729–1733 архітектором Ф. Кювійє в стилі рококо для соколиного полювання, яке полюбляв К. Аугустус (звідси й назва замку; нім. Falkenlust, букв. — соколина забава). Тому у флігелі Фалькенлусту міститься музей соколиного полювання. 1877–1888 замки були резиденцією кайзера Вільгельма І, після Другої світової війни Фалькенлуст — державна резиденція для урядових прийомів і переговорів.

Замки включено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під № 288 як приклад поєднання архітектурного ансамблю та ландшафту: розташовані в ідилічному саду розкішний палац Аугустусбург і мисливський будиночок в сільському стилі Фалькенлуст є одними з перших зразків архітектури рококо в Німеччині.

Література

  1. Schober U. Burgen und Schlosser in Europa. Koln : Dumont Monte, 2002. 415 p.
  2. Hansmann W., Jumpers M., Kempkens H. et al. Schloss Augustusburg in Brühl. München; Berlin : Deutsche Kunstverlag, 2010. 112 p.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Аугустусбург та Фалькенлуст // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аугустусбург та Фалькенлуст (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.12.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶