Баальбек

Баальбе́к (араб. بعلبك‎) — храмовий ансамбль, пам’ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 1984, № 294) у м. Баальбек, губернаторство Баальбек-Гермел, Ліван.

Реконструкція храмового ансамблю станом на кінець 3 ст.

Баальбек

Країна Ліван
Місце розташування Баальбек
Рік внесення 1984
Залишки великого храму Юпітера
Малий храм Вакха

Історична довідка

Ансамбль храмів розташований на висоті 1 150 м біля підніжжя південно-західного схилу гірського пасма Антилівану, що межує з рівниною Бекаа.

Сучасна назва, відома в античності як Геліополіс (грец. «місто Сонця»), пов’язана із загальносемітським божеством Баалом (Ваалом), шанованим у давніх Сирії, Фінікії та Палестині.

Місто Баальбек, відоме з 14 ст. до н. е., на початку 1 ст. увійшло до складу Римської імперії, після чого досягло апогею свого розвитку. Його колосальний ансамбль сакральних споруд (будували протягом 1–3 ст. на високій платформі стародавнього храмового комплексу) перетворив місто на одне з найвідоміших святилищ римського світу та довершений зразок імператорської римської архітектури. Паломники йшли сюди, щоб ушанувати трьох божеств, відомі під назвою Тріади Геліополіса, де фінікійський культ Ваала, Хадала та Аторгатіс було романізовано як культ Юпітера, Меркурія та Венери.

З 7 ст. Баальбек захопили араби, які в 13 ст. перетворили його на фортецю. Зазнав руйнувань унаслідок землетрусу 1759.

Археологічні дослідження розпочато 1898, масштабні реставраційні роботи виконано в 1960-х і 1980-х. Ансамбль не зазнав руйнувань під час військових дій у Лівані 1973–2006.

Характеристика

Руїни стародавнього міста зосереджені навколо акрополя, що містить руїнований великий храм Юпітера, збудований 60 н. е., з колонами 20 м заввишки, що оточували целлу; добре збережений малий храм Вакха, збудований 150 н. е., з пишним скульптурним декором; круглий храм Венери, збудований 250, відзначається вишуканою архітектурною пластикою. Перед храмом Юпітера були монументальні пропілеї з 6-кутним внутрішнім двором та вівтар просто неба. Римські споруди побудовані на стародавній кам’яній платформі, у складі якої є 24 ретельно припасовані моноліти, найбільший з яких важить понад 800 т. У розташованій неподалік каменоломні зберігся опрацьований моноліт розмірами 21,5 × 4,8 × 4,2 м і вагою 1 170 т. Єдиним залишком храму Меркурія, що був на пагорбі Шейха Абдалли, є сходи, вирубані в скелі. Одеон, розташований на південь від акрополя, також є частиною пам’ятки Баальбек.

Значення

Баальбек — одне з найвідоміших святилищ античності, де поєднано фінікійські та римські сакральні традиції. Його монументальний ансамбль найяскравіше демонструє силу та багатство Римської імперії. Тут містяться одні з найбільших і найкраще збережених римських храмів.

Додатково

Грандіозність монолітних блоків платформи під храмами Баальбека та необізнаність зі стародавніми технологіями спричинили появу у 1960-х популярної псевдонаукової гіпотези, названої теорією палеоконтакту (Е. фон Денікен, 1935, Швейцарія; З. Сітчин, 1920–2010, Азербайджан —США). Відповідно до останньої, йдеться про участь у цьому будівництві прибульців із космосу та функціональне призначення споруди як стартового майданчика для космічних кораблів.

Література

  1. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 56–57.
  2. Fowlkes-Childs B., Seymour M. The World Between Empires: Art and Identity in the Ancient. New York : The Metropolitan Museum of Art, 2019. 332 p.
  3. Baalbek // UNESCO. URL: http://whc.unesco.org/en/list/294

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Баальбек // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баальбек (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶