Баран, Тарас Михайлович

Баран Тарас.png

Бара́н, Тара́с Миха́йлович (05.08.1959, м. Львів, тепер Україна — 17.01.2018, м. Львів) — музикант, цимбаліст, педагог, винахідник, заслужений діяч мистецтв УРСР (з 1990), народний артист України (з 2009), кандидат мистецтвознавства (з 2003). Син М. Барана.

Баран, Тарас Михайлович

Народження 05.08.1959
Місце народження Львів
Смерть 17.01.2018
Місце смерті Львів
Напрями діяльності музичне мистецтво

Життєпис

Народився у сім’ї музиканта. Закінчив Львівське державне музичне училище (тепер Львівський музичний фаховий коледж імені С. П. Людкевича) по класу бандури та цимбалів, 1982 — з відзнакою Львівську державну консерваторію імені М. Лисенка (тепер Львівська національна музична академія імені М. В. Лисенка) по класу цимбалів Г. Казакова (1914–1998; тепер Україна).

Відтоді працював у консерваторії: викладач класу цимбалів (з 1982), доцент (з 2006), професор кафедри народних інструментів та музичної фольклористики (з 2011).

Захистив кандидатську дисертацію зі спеціальності «музичне мистецтво» на тему «Концертні цимбали: історико-теоретичний та методологічно-виконавський підходи» (2003) в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України.

Поєднував викладацьку діяльність з творчою роботою. З 1985 працював музичним керівником та головним диригентом заслуженого ансамблю танцю України «Юність» (тепер при Львівському державному палаці естетичного виховання учнівської молоді). Набуті в «Юності» знання аранжувальника і диригента застосовував у педагогічній діяльності, для підготовки методичних збірок тощо.

Член президії Світової асоціації цимбалістів (з 1999).

Організатор 6-го Світового конгресу цимбалістів (2001, м. Львів).

Творчість і діяльність

Концертно-виконавська діяльність

Творчу кар’єру розпочав у 5-річному віці як сопілкар і бандурист, виступивши по «Інтербаченню» на країни соціалістичної співдружності.

З середини 1960-х разом із батьком і братом грав у тріо «Жайвори».

Як виконавець на народних інструментах (цимбали, бандура, сопілка, жоломига, кувиця, свиріль) представляв Україну на XII Всесвітньому фестивалі молоді та студентів у м. Москві (1985).

Виконував на цимбалах музику найрізноманітніших музичних стилів — від сучасного авангарду і джазу до фольклору та музики бароко.

Як соліст-цимбаліст багато гастролював в Україні та країнах Європи з оркестрами симфонічними. Пропагував українське музичне мистецтво, представляв Україну в понад 30 країнах світу, серед яких: Австрія, Бельгія, Греція, Корея, Словаччина, Угорщина, Франція, ФРН, Швеція, Чехія та інші.

Багаторазово виступав на міжнародних заходах: сольний концерт у культурному комплексі «Гастайг» у м. Мюнхені в рамках 3-го Світового конгресу цимбалістів, концерт для президентів Франції та України в Маріїнському палаці у Києві, концерт на Саміті президентів країн Центральної та Східної Європи тощо.

Науково-дослідницька діяльність

Окрім концертної діяльності займався науковою роботою. Втілював у життя власне бачення українських цимбалів як повноправного музичного інструмента, поставив їх в один ряд з усталеними класичними зразками досконалого музичного інструментарію симфонічного оркестру.

Удосконалені цимбали впроваджував у виробництво на Львівській фабриці музичних інструментів «Трембіта». Завдяки вдосконаленням зменшилася вага інструментів, але вони не втратили діапазону звучання, специфічного забарвлення та інших характеристик. Удосконалені цимбали використовують і школярі, і професійні музиканти.

Великі та малі концертні цимбали, виготовлені Бараном, були висунуті Національною спілкою кобзарів України на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка в галузі народного і декоративно-прикладного мистецтва.

Митець є автором низки наукових праць. Монографія «Світ цимбалів» (1999) стала першим широкомасштабним дослідженням такого рівня в світовій практиці, видана 4 мовами (українською, німецькою, англійською і французькою). Підтвердженням його співпраці з композиторами України стала збірка творів різних авторів з постійного репертуару музиканта — «Цимбаліст Тарас Баран» (2001). Написав підручник для закладів вищої освіти — «Цимбали та музичний професіоналізм» (2008).

Митець розробляв українську музикознавчу термінологію. Запропонував використовувати на означення засобу добування звуків на цимбалах слово «пальцятка», до загальновживаного у музичному виконавстві слова «аплікатура» запропонував український відповідник — новотвір «пальцівка». Останньою ґрунтовною працею митця стала збірка його аранжувань класичних творів для ансамблю цимбалістів із сопілкою «Концертні твори» (2017).

Нагороди та визнання

Лауреат премії «Інтер-Ліра» (Угорщина, 2000).

Лауреат міжнародних, всесоюзних, всеукраїнських фестивалів та конкурсів. Удостоєний Вагнерівської стипендії у Німеччині.

Додатково

Професор І. Вимер (1906–1983; тепер Україна) написав для Барана сольний твір для цимбалів «Гумореска» (1977).

Твори

  • До питання становлення української музичної терміносистеми. Особливості цимбальної термінології // Українські термінологічні словники з мистецтвознавства й етнології. Науково-практична конференція. Київ : Редакція вісника «АНТ», 1999. С. 8–9.
  • Світ цимбалів. Львів : Світ, 1999. 88 с.
  • Цимбаліст Тарас Баран. Коментарі. Львів : Кобзар, 2001. 114 с.
  • Цимбали та музичний професіоналізм. Львів : Афіша, 2008. 224 с.
  • Концертні твори для ансамблю цимбалістів з сопілкою в аранжуванні Тараса Барана : в 2 ч. Львів : Афіша, 2017.

Література

  1. Незовибатько О. Українські цимбали. Київ : Музична Україна, 1976. 56 с.
  2. Котюк Б. Тріо-соната для цимбалів, альта та контрабаса. Редактор і автор супровідних міркувань Баран Тарас Михайлович. Львів : Афіша, 2006. 30 с.
  3. Жеплинський Б. М., Ковальчук Д. Б. Українські кобзарі, бандуристи, лірники. Енциклопедичний довідник. Львів : Галицька видавнича спілка, 2011. 316 с.
  4. Сливка О., Гулянич Ю. Тарас Баран: музикант, педагог-науковець і майстер-винахідник // Актуальні питання гуманітарних наук. 2021. Вип. 44. Т. 3. С. 37–43.
  5. Баран Тарас Михайлович // Український музичний світ. URL.: https://musical-world.com.ua/artists/baran-taras-myhajlovych/
  6. Великі та малі концертні цимбали Тараса Барана // Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка. URL: http://knpu.gov.ua/content/великі-та-малі-концертні-цимбали

Редакція ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Баран, Тарас Михайлович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баран, Тарас Михайлович (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶