Бардіїв, місто-заповідник

Ратуша. Фото Я. Мацко

Барді́їв, мі́сто-запові́дник (словац. Mestská pamiatková rezervátia Bardejov) — середньовічний історико-архітектурний комплекс у центрі м. Бардіїва (округ Бардіїв, Пряшівський край, Словаччина); об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 2000).

Бардіїв, місто-заповідник

Країна Словаччина
Місце розташування Бардіїв
Площа 23,6 га; буферна зона 12,83 га
Рік внесення 2000
Критерії (iii)(iv)
Unesco listina.jpg

Історична довідка

Місто Бардіїв розташоване в східній частині Словаччини, на заплавній терасі річки Топлі (поблизу польського кордону). Засноване в 12 ст. Перша писемна згадка про м. Бардіїв фігурує в Іпатіївському літописі (1241).

Державна належність міста до середини 13 ст. є суперечливою. Деякий час воно входило до складу Галицько-Волинського князівства. Було прикордонним торговим центром, розташованим на шляху з Угорщини до Польщі.

На початку 1320-х місто захопив король Карл І Роберт. Воно отримало право проводити щорічний 8-денний ярмарок, відбувалися також щотижневі базари. З 1376 Бардіїву надано статус вільного королівського міста. Активно розвивалися ремісництво (переважно виробництво полотна) й торгівля винами.

Протягом 14–15 ст. для оборони міста зводили кам’яні мури, укріплення з бастіонами, ровами тощо. На останньому етапі були споруджені барбакани. Фортифікаційна система на час її будівництва була однією з найдосконаліших у Центральній Європі. У місті збереглося планування з регулярним поділом вулиць навколо ринкової площі — ознака європейської цивілізації 13–14 століть. З трьох боків площі споруджували кам’яні будинки у стилі готичної та ренесансної архітектури.

Місто зазнало значних руйнувань під час пожеж (16–17 ст.). Попри це воно зберегло середньовічний вигляд і високий рівень автентичності.

Історичний центр міста оголошений міським заповідником 1950, а після 1967 розпочалися систематичні реконструкції. Від 1970-х відновлено Бардіївський ярмарок.

Місто було нагороджене золотою медаллю за збереження архітектурних пам’яток (1986), згодом внесене до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (2000).

У Словаччині ухвалено спеціальний закон про захист і розвиток міста Бардіїв (2002). Охорону пам’яток контролюють Міністерство культури та Рада пам’яток Словацької Республіки. Історичний центр міста оголошено міським заповідником, а більшість будівель на його території та в єврейському передмісті охороняються як національні культурні пам’ятки.

Характеристика

Охоронна площа об’єкту становить 23,6 га, буферна зона — 12,83 га.

Історико-архітектурний комплекс міста включає:

  • оборонну систему;
  • центральну площу з церквою та ратушою;
  • єврейський квартал.
Базиліка світого Егідія. Фото Я. Мацко

Історичний центр міста оточений оборонними мурами і баштами (Груба, Велика, Червона, Квадратна, Ренесансна, Шкільна, Кляшторна). Фортифікаційна система міста є однією із добре збережених міських укріплень в Європі. Товщина мурів сягає 3,5 м. На початку 15 ст. місто мало 5 в’їзних брам.

Ратушна площа прямокутної форми (260х80 м) з трьох боків оточена кам’яницями з готичними дахами (46 шт.). Будівництво розпочато в першій половині 15 ст. Пізніші модифікації в ренесансному або бароковому стилі відбувались після пожеж.

Домінантою центральної площі є готична парафіяльна церква — базиліка Святого Егідія — башта висотою 72 м (разом із хрестом — 76 м) — один з найвищих костелів Словаччини. Побудована на місці колишнього цистерціанського монастирського комплексу. Має три нави, 11 оригінальних готичних вівтарів.

Припускають, що церкву на цьому місці почали будувати в 13 ст., теперішню базиліку — у другій половині 15 ст. Базиліка була пошкоджена кількома пожежами, землетрусом (1725). Реконструйована 1879–1899 за проєктом архітектора І. Штейндля (1839–1902; тепер Угорщина).

23.11.2000 Папа Іван Павло ІІ в апостольському посланні надав храму титул і ранг малої базиліки.

Міська ратуша збудована 1505–1511 у готично-ренесансному стилі. Її вважають першою ренесансною будівлею Словаччини. Будівельні роботи розпочав майстер Александр, а завершив Ян із Прешова (збудував високі фронтони, будівля набула рис пізньої готики).

Ратушу перебудовували упродовж 17–19 ст. Після пожежі 1902 була реставрована (1904–1905), було також засновано музей Шаришського повіту (1903). Тепер музей налічує понад 700 000 експонатів і є одним із найбільших і найстаріших музеїв Словаччини. Відомий природничими та історичними експозиціями та однією з найбільших у Європі галерей карпатської ікони. Будівлю ратуші реставрували у 1980–1990-х, від 1985 вона набула статусу пам’ятки культури національного значення.

Поруч з історичним центром міста, в оточенні сучасної забудови розташовані залишки єврейського передмістя, частково збережений комплекс синагоги та мікви, бет-гамідраш (місце для зборів). Квартал збудований у 18 ст. за правилами Талмуду. На 2023 у Бардіїві не залишилося єврейської громади, але вона була важливою частиною міста від 18 ст. до Другої світової війни.

Значення

Укріплене місто Бардіїв є добре збереженим прикладом економічної та соціальної структури торгових міст у середньовічній Центральній Європі. План, будівлі та укріплення ілюструють міський комплекс, який розвинувся в Центральній Європі в середні віки уздовж великих торговельних шляхів.

Джерела

Література

  1. Січинський В. Архітектура міста Бардієва // Записки Наукового товариства імені Шевченка. Праці Історично-філософської секції. 1931. Т. 151. С. 57–97.
  2. Збруцький О. Словацький Бардіїв — історична оаза в сучасному міському ландшафті // Відлуння віків. 2009. № 1 (11). С. 68-71. URL: http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/17602
  3. Management Plan of the World Heritage Site 2013–2020. Historic Center of the Town of Bardejov. Prostredná : Academia Istropolitana Nova, 2013. 190 p. URL: https://www.bardejov.sk/images/stories/mestsky_urad/strateg_a_rozvoj_dokumenty_mesta/koncepcie/management%20plan_en.pdf
  4. Маленков Р. Словаччина. Бардіїв Bardejov: юнесківська фортеця з українським слідом // Україна Інкогніта. URL: https://ukrainaincognita.com/zakordon/slovachchyna/slovachchyna-bardiiv-bardejov-yuneskivska-fortetsya-z-ukrainskym-slidom

Автор ВУЕ

Н. А. Гаврилишина


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гаврилишина Н. А. Бардіїв, місто-заповідник // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бардіїв, місто-заповідник (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶